Zagrożenia, które występują w cyberprzestrzeni, zasady funkcjonowania sieci teleinformatycznych oraz mechanizmy zabezpieczeń systemów operacyjnych – to najważniejsze zagadnienia specjalistycznego szkolenia podoficerskiego dla studentów, uczestników programu „Legia Akademicka”. W tajniki cyberdomeny wprowadzają ich wojskowi eksperci od cyberbezpieczeństwa.
Trwa kolejne podoficerskie szkolenie specjalistyczne z cyberbezpieczeństwa przeznaczone dla studentów, którzy biorą udział w programie MON-u „Legia Akademicka”. Zajęcia prowadzą specjaliści z wojskowego Eksperckiego Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa z Warszawy. – Bezpieczeństwo cyfrowe jest coraz ważniejszym elementem w naszym życiu osobistym i zawodowym, dlatego ta wiedza jest nie tylko cenna, ale wręcz niezbędna – mówił podczas inauguracji szkolenia płk Mariusz Krawczyk, zastępca dyrektora ECSC.
Jak podkreślali eksperci, zagrożenie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni jest w obecnych czasach bardzo realne. „Wojna w Ukrainie, również w domenie informacyjnej, konsekwentne działania dezinformacyjne, próby wpływania na relacje pomiędzy państwami to wszystko sprawia, że obrona bezpieczeństwa sieci teleinformatycznych państw, a tym samym ochrony przed atakami wymierzonymi w interesy narodowe i gospodarcze, jest kluczowym wyzwaniem, z jakim musimy się dzisiaj zmierzyć” – podaje ECSC.
W zajęciach odbywającym się w Wałczu bierze udział 45 osób, które na egzaminie kwalifikującym na szkolenie uzyskały najwyższe noty. Podczas kursu będą poznawać rodzaje zagrożeń występujących w cyberprzestrzeni, zasady funkcjonowania sieci teleinformatycznych oraz mechanizmy zabezpieczeń systemów operacyjnych. „Nasi doświadczeni trenerzy odpowiedzą na pytania oraz udzielą praktycznych wskazówek tak, aby młodzi adepci Legii Akademickiej ukończyli to szkolenie z nowymi umiejętnościami, z gotowością do analizy i przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni” – informuje ECSC. Dwutygodniowe zajęcia potrwają do 6 września. Po ich zakończeniu kadeci zostaną mianowani na pierwszy stopień podoficerski – kaprala.
„Legia Akademicka” to program ochotniczego szkolenia wojskowego skierowany do studentów uczelni cywilnych, którzy chcą zostać żołnierzami rezerwy lub starać się po ukończeniu studiów o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej. Program obejmuje trzy etapy: szkolenie podstawowe w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej oraz moduły podoficerski i oficerski. Każdy z nich składa się z części teoretycznej, która odbywa się na uczelniach w ciągu roku akademickiego, oraz praktycznej, organizowanej w czasie przerwy wakacyjnej w jednostkach wojskowych, ośrodkach i centrach szkolenia. Na koniec uczestnicy zdają egzaminy. Po ich pozytywnym zaliczeniu ochotnicy zostają żołnierzami rezerwy i są mianowani odpowiednio na stopień: szeregowego, kaprala lub podporucznika. Absolwenci „Legii” mogą rozpocząć służbę w Wojsku Polskim.
autor zdjęć: WOC
komentarze