moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dobrowolsi – czas start!

Dzisiaj dobrowolną zasadniczą służbę wojskową rozpoczęło ponad 3,6 tys. kandydatów na żołnierzy. Szkolić się będą m.in. w 8 Pułku Przeciwlotniczym w Koszalinie, 34 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Żaganiu oraz Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu. W sumie podczas 11 tegorocznych turnusów wojsko przeszkoli przeszło 30 tys. osób.

Rozpoczęty w poniedziałek turnus dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej jest drugim w tym roku. Szkolenie odbywa się na terenie 40 jednostek wojskowych w całym kraju. Ochotnicy stawili się m.in. w 8 Pułku Przeciwlotniczym w Koszalinie (150 miejsc), 34 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Żaganiu (120), 6 Brygadzie Powietrznodesantowej w Krakowie (138), 19 Brygadzie Zmechanizowanej w Chełmie (120), 5 Pułku Artylerii w Sulechowie (120) i 1 Brygadzie Pancernej w Wesołej (80). Najwięcej, bo aż 260 osób, przechodzi dobrowolną służbę w Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu. Podobna sytuacja miała miejsce podczas pierwszego turnusu. – Kilka dni temu zakończyliśmy szkolenie, po którym przysięgę złożyło 250 żołnierzy. Teraz, po raz drugi w tym roku, przyjęliśmy najwięcej ochotników spośród jednostek prowadzących dobrowolną służbę wojskową – mówi Marcin Rymacki, rzecznik prasowy CSLog.

W każdej z jednostek 27-dniowe szkolenie będzie wyglądać tak samo. Ponad 3 tys. kandydatów na żołnierzy będzie poznawać m.in. regulaminy i musztrę, zasady posługiwania się bronią i podstawowymi środkami łączności, podstawy terenoznawstwa i ratownictwa. – Tajniki żołnierskiego rzemiosła ochotnicy będą zgłębiać, korzystając z naszej bazy dydaktycznej. W programie są m.in. zajęcia na strzelnicy oraz na placu ćwiczeń: z taktyki czy bytowania – wyjaśnia Marcin Rymacki.

Po tym okresie ochotników czeka egzamin, a ci, którzy go zdadzą, złożą przysięgę wojskową. Turnus zakończy się 16 marca. Wtedy też żołnierze staną przed wyborem dalszej drogi. Mają dwie opcje: rezygnacja z dalszej służby i zasilenie szeregów rezerwy (pasywnej lub aktywnej) albo kontynuacja służby i odbycie trwającego do 11 miesięcy szkolenia specjalistycznego. Każdy, kto je ukończy, będzie mógł ubiegać się o powołanie w szeregi armii zawodowej. Konieczne będzie jednak pozytywne przejście szczegółowych badań lekarskich i testów psychologicznych celem określenia zdolności do służby zawodowej. Liczyć się będą także predyspozycje danego żołnierza i wyniki ze szkolenia w ramach DZSW.

Pierwszy w tym roku turnus DZSW (15 stycznia – 10 lutego) ukończyło 2851 osób (w tym 29% kobiet). Ochotnicy szkolili się na terenie 35 jednostek, poza CSLog w Grudziądzu także w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, 18 Pułku Rozpoznawczym w Białymstoku, 9 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Braniewie i 7 Brygadzie Obrony Wybrzeża w Słupsku.

W sumie w 2024 roku odbędzie się 11 turnusów dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, w tym dwa dla absolwentów klas wojskowych, którzy biorą udział w programach edukacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej: Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe (CWKM) oraz Oddziały Przygotowania Wojskowego (OPW). Kolejne edycje szkoleń odbędą się w terminach: 2–28 kwietnia, 6 maja – 1 czerwca, 10 czerwca – 6 lipca, 15 lipca – 10 sierpnia, 19 sierpnia – 14 września, 30 września – 26 października, 18 listopada – 14 grudnia. Absolwenci klas wojskowych z kolei będą się szkolić w dniach 10–21 czerwca oraz 17–28 czerwca.

Jak informuje ppłk Justyna Balik, rzecznik prasowy Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, w tym roku wojsko zgodnie z przygotowanym rozporządzeniem w sprawie powołań do służby czynnej planuje przeszkolenie w ramach DZSW 30 tys. kandydatów. – Zainteresowanie dobrowolną służbą nie słabnie i w zasadzie na każdym turnusie mamy niemal komplet ochotników. Dwa ubiegłe lata pokazały, ze ustalony przez MON limit powołań był niewystarczający, aby służbę mogli odbyć wszyscy chętni, stąd decyzje o zwiększeniu liczby miejsc na szkoleniach – mówi ppłk Balik.

Więcej szczegółów o zasadach pełnienia dobrowolnej służby można uzyskać, dzwoniąc na infolinię 800 180 110 (działa codziennie od 8.00 do 22.00) lub odwiedzając wojskowe centrum rekrutacji.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Tomek/ 12 BZ, 1 WBPanc

dodaj komentarz

komentarze


Rzeźnik w rękach GROM-u
Ostrosz zamiast Mureny
Medyczne centrum w Krakowie
Bursztynowy wstrząs
Wicepremier apeluje o jedność
Sprzęt wojskowy i technologia na PGE Narodowym
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Syndrom Karbali
Czekając na czołgi
Bieg ku pamięci bohaterów
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
Kluczowe 30 dni
Żołnierze USA będą się uczyć w Powidzu
Pościg Leopardów
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Lekcja 3 Maja
Bałtycka tarcza na horyzoncie
Edukacja na potrzeby nowej fabryki rakiet
Generał Chmielewski na czele cyberwojska
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Nowe łodzie wojsk specjalnych
„Kryzys” na AWL-u
Cenckiewicz rezygnuje z szefostwa BBN
Pancerne starcie w Świętoszowie
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Systemy antydronowe poszukiwane
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Wielkie serce K9
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Natarcie w deszczu
WOT z Kraśnika i Zamościa walczy z żywiołem
Zbrojeniówka wchodzi do Raciborza
Sześć medali żołnierzy w sportach walki
WAM coraz bliżej Łodzi
Terytorialsi wspierają służby w powiecie biłgorajskim
Początek wielkiej historii
Groźny incydent w Libanie
Wypadek w PKW UNIFIL
Świat się zbroi na rekordową skalę
Nauki i nauczki z Afganistanu
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Silniki do Abramsów będą serwisowane w Dęblinie
Marynarz w koreańskim tyglu
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Mosty nad Narwią
Mundury noszą ludzie
Polsko-irlandzkie rozmowy o współpracy
Czołgi poszły w las
Kosmiczne oko armii
Zbrodnia bez kary
Zbrodnia i kłamstwo
Zły Łęg nie taki straszny
Srebro dla AWL-u w grach wojennych
Adaptacja i realizm
Premier: Polska zbuduje armadę dronową z Ukrainą
Ostatni cichociemny patronem szkoły w Gliwicach
Polacy w morskiej tarczy
Powrót WAM-u
Od cyberkursu po mundurówkę
Szef MON-u na Defence24 Days
NATO i USA o Iranie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO