moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sojusznicy ćwiczą w Drawsku

Czołgi Challenger i Abrams, a także bojowe wozy piechoty Warrior i Bradley zostały dziś przerzucone przez jezioro Zły Łęg na poligonie w Drawsku Pomorskim. Przeprawa była elementem wspólnych ćwiczeń żołnierzy z Wielkiej Brytanii i USA. Sojusznicze pododdziały przyjechały do Polski w ramach manewrów „Steadfast Defender '24”.

– Mamy tutaj obszary typowe dla wschodniej flanki NATO: gęste lasy, piaszczyste tereny, wąskie rzeczki i szerokie jeziora. Wszystko co można wymyślić, by przeprowadzić wymagający trening – zaznacza mjr Matthew Paterson, szef sztabu 12 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej. Brytyjska jednostka wysłała do Polski 2,5 tysiąca żołnierzy i blisko 800 pojazdów. – Mamy tutaj także wszystkie rodzaje sprzętu, którymi na co dzień dysponujemy: od czołgów, poprzez bojowe wozy piechoty, po pojazdy łączności i drony – wylicza mjr Paterson. W piątek pokaźną część tego sprzętu można było oglądać podczas wspólnych ćwiczeń z żołnierzami US Army. Wojskowa kolumna wykonała przemarsz przez poligon w Drawsku Pomorskim aż po brzegi jeziora Zły Łęg. Tam żołnierze, korzystając z promów i mostów pływających, przeprawili się na drugi brzeg. Przez jezioro przerzucone zostały między innymi czołgi Challenger i Abrams oraz bojowe wozy piechoty Warrior i Bradley. Pododdziały lądowe osłaniane były przez samoloty SU-22.

 

REKLAMA

Gen. Wesley Murray, zastępca dowódcy 29 Dywizji Piechoty Gwardii Narodowej USA podkreśla wagę tego rodzaju ćwiczeń. Przede wszystkim pozwalają one zbudować interoperacyjność, która jest fundamentem NATO. – Integrujemy wojska od podstawowego poziomu, poprzez poziom brygady aż po poziom dywizji – tłumaczył. Na dzisiejszych ćwiczeniach pojawili się także żołnierze z 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie. Co prawda nie włączyli się bezpośrednio w brytyjsko-amerykańskie działania, ale zaprezentowali sprzęt. Goście mieli okazję obejrzeć różne typy kołowych transporterów opancerzonych Rosomak.

Amerykanie i Brytyjczycy pojawili się w Polsce w początkach maja, specjalnie po to, by wziąć udział w natowskich ćwiczeniach „Immediate Response '24”. Brytyjska 12 ABCT współpracowała wówczas z 7 Brygadą Obrony Wybrzeża, która na potrzeby manewrów wzmocniona została batalionem czołgów Abrams z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej. Działaniami wojsk kierowało dowództwo 29 Dywizji. Scenariusz „Immediate Response” również zakładał przeprawę przez Zły Łęg. Wtedy jednak na drugi brzeg jeziora przerzuceni zostali polscy żołnierze. Mieli poszerzyć zdobyty przez desant przyczółek, a potem ustąpić pola Brytyjczykom.

Po zakończeniu manewrów, żołnierze 12 Dywizji Zmechanizowanej (to właśnie w jej skład wchodzi 7 BOW) rozpoczęli w Drawsku własne ćwiczenia pod kryptonimem „Ryś '24”. Na poligonie pozostały także siły amerykańsko-brytyjskie.

Maj w Europie Środkowej upływa pod znakiem wyjątkowej aktywności wojsk NATO. Państwa wschodniej flanki gościły, bądź nadal goszczą kilkanaście różnych ćwiczeń. Wszystkie one stanowią część zakrojonych na szeroką skalę manewrów „Steadfast Defender '24”. W założeniu mają one przetestować zdolności Sojuszu do szybkiego przerzutu wojsk US Army przez ocean, połączenia ich z siłami europejskich sojuszników, przemieszczenia na wschodnią flankę i przeprowadzenia działań obronnych. „Steadfast Defender” to największe tego typu przedsięwzięcie NATO od czasu zakończenia zimnej wojny. Łącznie bierze w nim udział 90 tysięcy żołnierzy z wszystkich państw członkowskich.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: sierż. Aleksander Perz, Marcin/CSB, st. szer. spec. Damian ŁUBKOWSKI 18D

dodaj komentarz

komentarze


Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
 
Spadochroniarze w operacji TALO
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Mistrzowie Spike`ów
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
Koszykarskie święto w Łodzi
Sześcioosobowe armie na start!
Ameryka daje wsparcie
„Umieram jak Polak”
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Osiodłać krowę”
Inwestycja potrzebna jak tlen
Equipment Tailored to the Needs
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zaprojektuj mural o powstaniu
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Pokazali swoją siłę
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Eurosatory 2024 idą na rekord
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
O bezpieczeństwie w Białymstoku
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
AW149 wkrótce „made in Poland”
AWACS-y dostarczone
Plan na szczyt
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Sztandar dla cyberwojsk
Trzy miecze pokoju
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Docenić „misjonarzy”
Pierwsi za sterami Apache
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Policjanci szkolą wojsko
Terytorialsi przechodzą certyfikację
Gortat Team vs drużyna NATO
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
Kajakarze i wioślarze na podium
NATO on Northern Track
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Latający radar
„Czarownice” nad Londynem
Podróż w ciemność
Przesmyk w grze
„Pierwsza Drużyna” na start

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO