moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Flota Bayraktarów w komplecie

24 Bayraktary TB2 – tyle od dzisiaj liczy flota tureckich dronów w Wojsku Polskim. W 12 Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych odbyła się uroczystość przyjęcia ostatniego, czwartego zestawu rozpoznawczo-uderzeniowych bezzałogowców. Z tego sprawdzonego w boju uzbrojenia korzysta już ponad 40 państw.

Wart 270 mln dolarów kontrakt na dostawę do Wojska Polskiego czterech zestawów Bayraktarów TB2 (każdy komplet to sześć statków powietrznych) oraz przeznaczonej do nich amunicji został zawarty w maju 2021 roku. Rok później do Polski trafił pierwszy z zestawów. Zgodnie z umową dostawy miały zostać zrealizowane do końca 2024 roku.

Dzisiaj w 12 Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu odbyła się uroczystość zakończenia realizacji tego kontraktu. Turecki producent, firma Baykar, przekazał Wojsku Polskiemu czwarty, ostatni zestaw. W jego skład wchodzi m.in. sześć dronów, trzy naziemne stacje kontroli, uzbrojenie oraz części zamienne. – Te jednostki mogą służyć zarówno jako jednostki bojowe, jak i rozpoznawcze. To mogą być „oczy” dla różnego rodzaju wojsk: dla sił powietrznych, wojsk lądowych, marynarki wojennej, wojsk specjalnych czy wojsk obrony terytorialnej – mówił Paweł Bejda, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. – Ten sprzęt podnosi gotowość bojową Rzeczypospolitej Polskiej. Bayraktary doskonale sprawdziły się na wojnie w Ukrainie i dobrze, że zostały one zakontraktowane także w Polsce – dodał wiceszef resortu.

REKLAMA


Realizacja: Maciej Bąkowski, Maciej Chilczuk/ ZbrojnaTV

– TB2 jest jednym z topowych produktów tureckiego przemysłu zbrojeniowego i jest obecnie w wyposażeniu ponad 40 armii na całym świecie – mówił Haluk Görgün, prezes Agencji Przemysłu Obronnego Turcji. – Są tam z sukcesem wykorzystywane do obrony terytorium i ludzi. Te platformy są także używane np. do detekcji i walki z pożarami, prowadzenia obserwacji czy monitoringu granic – dodał. Jak zaznaczył, TB2 jest także rekordzistą w swojej klasie, jeżeli chodzi o całkowity nalot. Wszystkie użytkowane Bayraktary łącznie spędziły już ponad 800 tys. godzin w powietrzu.

Wraz z zakupem uzbrojenia Polska nabyła także technologię do serwisowania w kraju niektórych elementów bezzałogowców, np. silników, naziemnych stacji kontroli oraz kamer. W mirosławskiej bazie trwa budowa odpowiedniej infrastruktury, by móc realizować te zadania. – Technologie dobrze zaimplementowane i wykorzystane przez polski przemysł zbrojeniowy to koło zamachowe gospodarki i realizacja postulatu, by przynajmniej 50 procent środków z budżetu państwa wydatkowanych na uzbrojenie lokowane było w polskim przemyśle – zaznaczył wiceszef resortu obrony. Przypomniał, że całkowite wydatki na obronność wyniosą w tym roku ok. 158 mld zł, co odpowiada 4 proc. PKB. – To ogromny wysiłek polskiego podatnika, dlatego każdą złotówkę oglądamy z każdej strony. Ona musi być dobrze wydatkowana i musi wrócić do polskiego przemysłu – dodał.

Wiceminister Bejda zaznaczył, że zakup Bayraktarów to kolejny krok do utworzenia w Wojsku Polskim odrębnej struktury, która miałaby się zajmować wykorzystaniem dronów na polu walki. – W Ukrainie powstają wojska bezzałogowe, w Korei Południowej powstają wojska bezzałogowe. Wojska NATO widzą, jak bardzo potrzebne są wojska bezzałogowe – powiedział sekretarz stanu. Zaznaczył jednak, że ten rodzaj wojsk to nie tylko maszyny latające, lecz także te, które operują na lądzie oraz w wodzie.

Bayraktar TB2 to maszyny klasy MALE (Medium Altitude - Long Endurance – czyli średniej wysokości i długiego czasu lotu). Opracowane w połowie ubiegłej dekady drony ważą maksymalnie – w zależności od zabieranego uzbrojenia – 650 kg. Mają 6,5 metra długości, 2,2 metra wysokości i skrzydła o rozpiętości 12 metrów. Dzięki silnikowi o mocy około 100 koni mechanicznych osiągają prędkość lotu około 220 km na godzinę.

Maciej Chilczuk

autor zdjęć: Paweł Bejda platforma X, MON platforma X

dodaj komentarz

komentarze

~NICK
1716979800
Brawo Błaszczak.
96-9C-5D-83

Włoskie Eurofightery na polskim niebie
 
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Equipment Tailored to the Needs
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ameryka daje wsparcie
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Plan na szczyt
Kajakarze i wioślarze na podium
Docenić „misjonarzy”
Koszykarskie święto w Łodzi
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
Przesmyk w grze
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Policjanci szkolą wojsko
Wyrwali się z niemieckiego kotła
„Czarownice” nad Londynem
Podróż w ciemność
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
Sztandar dla cyberwojsk
AW149 wkrótce „made in Poland”
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Latający radar
AWACS-y dostarczone
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Inwestycja potrzebna jak tlen
Sześcioosobowe armie na start!
Zaprojektuj mural o powstaniu
„Umieram jak Polak”
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
NATO on Northern Track
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Terytorialsi przechodzą certyfikację
Eurosatory 2024 idą na rekord
Trzy miecze pokoju
Gortat Team vs drużyna NATO
Pokazali swoją siłę
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
O bezpieczeństwie w Białymstoku
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
Mistrzowie Spike`ów
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Pierwsi za sterami Apache
Spadochroniarze w operacji TALO
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
„Osiodłać krowę”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO