moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Układ nerwowy Mieczników

Odpowiadająca za budowę dla polskiej marynarki wojennej trzech fregat rakietowych Miecznik PGZ Stocznia Wojenna kompletuje dostawców kluczowych komponentów do powstających jednostek. Spółka podpisała właśnie dwie umowy z niemieckim koncernem Rohde & Schwarz na urządzenia do zewnętrznej łączności radiowej oraz system walki radioelektronicznej.

Zgodnie z programem budowy fregat rakietowych Miecznik, wszystkie okręty, które za kilka lat mają stanowić podstawę Marynarki Wojennej RP, zostaną wyposażone w opracowany w PGZ Stoczni Wojennej Zintegrowany System Łączności IcommS. Rozwiązanie, które stworzyli specjaliści z Ośrodka Elektroniki i Uzbrojenia, składa się z czterech podsystemów łączności: zewnętrznej radiowej, wewnętrznej, zewnętrznej satelitarnej i podwodnej. Każdy z wymienionych podsystemów umożliwia wymianę informacji (np. rozkazów, poleceń, danych): zarówno jawnych (tzw. domena Black), jak i tych objętych różnymi klauzulami informacji niejawnych (tzw. domena Red).

Jak podkreślają przedstawiciele PGZ Stoczni Wojennej, IcommS to efekt wielu lat pracy nad rozwiązaniami z zakresu łączności i dowodzenia, które trafiały na okręty Marynarki Wojennej RP, w tym m.in. systemami łączności do niszczycieli min Kormoran II. Do budowy podsystemów tworzących IcommS na fregatach Miecznik specjaliści z PGZ SW użyją nie tylko urządzeń wyprodukowanych w PGZ-ecie, lecz także tych od czołowych producentów zagranicznych.

7 maja PGZ Stocznia Wojenna poinformowała, że podpisała z niemieckim koncernem Rohde & Schwarz umowę, na mocy której dostarczy ona dla Mieczników swoje urządzenia do łączności zewnętrznej radiowej – odbiorniki, radiostacje i anteny pracujące w zakresach HF/VHF/UHF. To jednak nie wszystkie komponenty radioelektroniczne Rohde & Schwarz, które trafią na te okręty. Kolejna umowa, którą polska spółka podpisała 7 maja z niemiecką firmą, dotyczy dostarczenia na fregaty także systemu walki radioelektronicznej klasy RESM (Radar Electronic Support Measures) / CESM (Communication Electronic Support Measures).

Zgodnie z zapewnieniami ekspertów z PGZ Stoczni Wojennej, system walki radiowo-elektronicznej, który zostanie zainstalowany na Miecznikach, będzie umożliwiał lokalizowanie, przechwytywanie, identyfikowanie, rejestrowanie i analizowanie sygnałów radarowych oraz komunikacji radiowej emitowanej np. przez nieprzyjacielskie okręty.
Spółka nie ujawnia wartości obu podpisanych z Rohde & Schwarz kontraktów.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: PGZ

dodaj komentarz

komentarze


Czas na oświadczenia majątkowe
Zagrzmiały K9 Thunder
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Together on the Front Line and Beyond
Kaszubia dla lokalnej społeczności
Oko na Bałtyk
Wojsko nadal na Horyzoncie
Oficer od drona
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Polsko-słowacka współpraca zbrojeniowa
Śmigłowce przyszłości dla NATO
Iran grozi „otwarciem wielkich bram ognia”
Chwała bohaterskim obrońcom Birczy
Jest projekt pomnika gen. broni Jordana-Rozwadowskiego
„Jaskółka” na Bałtyku
Piekło „Pługa”
Przemyślany każdy ruch
Wojna USA i Izraela z Iranem. Walki powietrzne i incydenty na morzu
METS po nowemu
Wojskowe Schengen coraz bliżej
Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest bezpieczeństwo
Debiut ogniowy Borsuków
Tomczyk o SAFE: nie możemy stracić tej szansy
SAFE – pieniądze, które będą służyć Polsce
Sprintem do bobsleja
Cios w serce reżimu
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Dolnośląscy terytorialsi niosą pomoc wrocławskiej lecznicy
Borsuki, ognia!
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
USA wyprowadziły wyprzedzający atak na Iran
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Outside the Box
Wojsko na pomoc Polakom na Bliskim Wschodzie
Kosmiczny nadzór
Inżynier Kościuszko ratuje Amerykę
Gala MMA coraz bliżej
Północnica, czyli nocne szkolenie terytorialsów
W Waszyngtonie upamiętniono sierż. Ollisa
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Zmiany w wojskowym szpitalu w Żarach
W hołdzie żołnierzom wyklętym
Koniec olimpijskich zmagań
Morskie koło zamachowe
Desant w Putlos
Focus of Every Move
Przeprawy na Odrze
„wGotowości” rusza pełną parą!
Czy polskie Pioruny „zestrzelą” amerykańskie Stingery?
Kierunek Rumunia
Ośmioro żołnierzy-lekkoatletów na podium halowych MP
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Przedsiębiorcy murem za SAFE
Cichy zwiadowca dla polskiej armii
Wyższa rekompensata dla rannych weteranów
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Medycyna i wojsko łączą siły
Bezszelestny napęd dla „Ratownika”
Walka o pierwszą dziesiątkę
Są pierwsze działania po wyjściu Polski z konwencji ottawskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO