Jesteście dumą Polski, dzięki wam Polska jest bezpieczniejsza i silniejsza w Sojuszu Północnoatlantyckim – mówił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podczas spotkania wielkanocnego z żołnierzami pełniącymi służbę w Polskim Kontyngencie Wojskowym Kosowo. Szef MON-u złożył zebranym życzenia spokoju i pokoju.
– To wielka duma być tu dzisiaj z wami, podziękować wam za służbę i złożyć życzenia – tymi słowami minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz zwrócił się do żołnierzy pełniących służbę w Polskim Kontyngencie Wojskowym Kosowo podczas spotkania wielkanocnego w Camp Novo Selo. Szef MON-u dziękował żołnierzom i funkcjonariuszom z polskiego kontyngentu policyjnego za to, że podjęli się wypełnienia zadań wynikających z mandatu tej misji. – Jesteście dumą Polski, dzięki wam Polska jest bezpieczniejsza i silniejsza w Sojuszu Północnoatlantyckim – podkreślił wicepremier. Jak dodał, Wojsko Polskie jest obecne w Kosowie od 25 lat. – Nasi żołnierze niosą misję stabilizacyjną, dbają o bezpieczeństwo mieszkańców w tym regionie; ta obecność jest wciąż tu potrzebna – zaznaczył Kosiniak-Kamysz.
Minister podał, że w ramach dziewięciu kontyngentów wojskowych poza granicami kraju służy ok. 1500 polskich żołnierzy i stwierdził, że Polska jest lojalnym sojusznikiem w ramach NATO. – Dopełnimy wszystkich zobowiązań wynikających z postanowień Traktatu północnoatlantyckiego, a misja w Kosowie i pozostałe kontyngenty wojskowe są dowodem naszego oddania sojuszniczego – zapewnił szef MON-u.
Film: Anna Dąbrowska, Maciej Bąkowski/ ZbrojnaTV
Z okazji zbliżających się świąt wielkanocnych wicepremier życzył żołnierzom spokoju i pokoju. – Niech ten spokój i pokój zostanie z wami na każdy dzień, przekażcie także życzenia swoim najbliższym, którzy wspierają was w waszej służbie – zwrócił się do wojskowych minister.
Polscy żołnierze służą w Kosowie od 1999 roku. W ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR w składzie Wielonarodowej Grupy Bojowej – Wschód Polacy prowadzą działania stabilizacyjne polegające m.in. na monitorowaniu przestrzegania porozumień pokojowych i traktatów międzynarodowych. Podstawowym zadaniem PKW jest stworzenie i utrzymanie warunków umożliwiających bezpieczne funkcjonowanie mieszkańców Kosowa oraz zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Żołnierze są odpowiedzialni także za wsparcie i koordynację pracy organizacji humanitarnych, kontrolę na przejściach granicznych oraz przeciwdziałanie próbom przemytu i przestępczości zorganizowanej.
PKW Kosowo jest obecnie największym z polskich kontyngentów i liczy ok. 250 wojskowych. Główną siłą XLIX zmiany są żołnierze 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego. Zmianą dowodzi ppłk Łukasz Maciuszko. Oprócz kontyngentu wojskowego w Kosowie obecny jest również polski kontyngent policyjny.
autor zdjęć: PSL/ Platforma X; Maciej Nędzyński/ CO MON
komentarze