moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Baza lotnictwa śmigłowcowego w Lubelskiem

To będzie inwestycja, która wzmocni bezpieczeństwo, ale także przyczyni się do rozwoju gospodarczego Lubelszczyzny. Na terenie lotniska w Świdniku powstanie Stała Baza Lotnictwa Śmigłowcowego Wojsk Lądowych. Porozumienie między MON-em a władzami regionu i Portu Lotniczego Lublin podpisane zostało w poniedziałek.

– To niezwykle ważny moment wzmacniania bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO, wzmacniania bezpieczeństwa Rzeczypospolitej oraz rozwoju regionalnego województwa lubelskiego i miasta Lublin – podkreślił minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Wicepremier wziął udział w uroczystym podpisaniu umowy, na mocy której na terenie lotniska w Świdniku powstanie Stała Baza Lotnictwa Śmigłowcowego Wojsk Lądowych.

Baza umożliwi przede wszystkim stacjonowanie sprzętu, ale, jak wskazał szef MON-u, w Świdniku będzie mogło odbywać się również szkolenie pilotów. Nowa jednostka to także miejsca pracy dla wojskowych, ale też cywili. Jej powstanie to jedno z ważniejszych przedsięwzięć w ramach współpracy Ministerstwa Obrony Narodowej i władz Lubelszczyzny. Pierwszym krokiem do utworzenia bazy jest podpisany właśnie list intencyjny. Dokument parafowali: minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski, prezydent Lublina Krzysztof Żuk i prezes zarządu Portu Lotniczego Lublin Andrzej Hawryluk.

REKLAMA

List zakłada, że Skarb Państwa pozyska część nieruchomości w trwały zarząd jednostki podległej ministrowi obrony narodowej. Finalizacja umowy ma nastąpić w ciągu najbliższych dwóch, trzech miesięcy. – Jesteśmy na ostatniej prostej negocjacji na temat ceny, którą trzeba zapłacić za te 100 hektarów. Później od razu zacznie się inwestycja – zapewnił Władysław Kosiniak-Kamysz i dodał: – Chcielibyśmy, żeby lotnisko było we współwładaniu samorządu miasta i województwa oraz Agencji Mienia Wojskowego. Chcemy, żeby siły zbrojne, Ministerstwo Obrony Narodowej miało tutaj swoją godną reprezentację, żebyśmy mogli te tereny rozwijać dla celów bezpieczeństwa, ale również dla celów gospodarczych – tłumaczył wicepremier.

Film: Piotr Raszewski, Maciej Bąkowski

Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił też, że Polska wschodnia zasługuje na wsparcie. – Musi tu być stała obecność wojsk sojuszniczych, ale Wojsko Polskie musi również inwestować w te tereny i będzie to robić – zapewnił szef resortu obrony. Z kolei Krzysztof Hetman, minister rozwoju i technologii, zwrócił uwagę, że cały projekt jest niezwykle istotny, ponieważ inwestycja to nie tylko nowe miejsca pracy i rozwój gospodarczy, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa w regionie. Także dla tych, którzy chcieliby inwestować w województwie lubelskim. – To ogromna szansa na stworzenie nowej specjalnej strefy ekonomicznej i zlokalizowanie właśnie w tym miejscu wszystkich nowych inwestycji w przemysł obronny, a także dla tych przedsiębiorców, którzy będą chcieli się przenosić na powrót z Azji do Unii Europejskiej – zaznaczył Krzysztof Hetman.

Porozumienie z Ministerstwem Obrony Narodowej to niezwykle istotna informacja dla całego regionu – podkreślali przedstawiciele władz Lublina i województwa lubelskiego. – To rzeczywiście ważny moment, bo on pokazuje pewien strategiczny kontekst współpracy pomiędzy rządem i samorządem – zauważył Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, i dodał: – Bezpieczeństwo i rozwój zarówno regionu, jak i miasta oraz rozwój społeczno-gospodarczy naszego kraju jest na pierwszym miejscu – zapewnił Żuk.

Marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski zaznaczył natomiast, że dzięki takim inwestycjom zdjęte zostaje odium „przekleństwa ściany wschodniej” – Mam nadzieję, że będzie tu i nadzór wojska, i przedsiębiorcy z całego świata. Ja się bardzo cieszę, bo tam, gdzie jest wojsko, tam jest bezpieczeństwo. Tam gdzie, jest bezpieczeństwo, tam jest rozwój gospodarczy i stabilizacja – przyznał Jarosław Stawiarski.

Inwestycja w Świdniku wpisuje się w większy plan rozwoju sił zbrojnych i infrastruktury, z której Wojsko Polskie będzie korzystać. Jak zauważył wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk, w ciągu ostatnich trzech miesięcy podpisanych zostało około 20 umów na 30 miliardów złotych na zakup sprzętu dla polskiej armii. – Żeby ten sprzęt mógł funkcjonować, musi być do tego odpowiednia infrastruktura. Tylko w tym roku wydamy prawie 8 mld zł na dostosowanie infrastruktury wojskowej do sprzętu, który pojawi się w naszym kraju. To są ogromne wydatki, którym wszyscy musimy sprostać – podkreślił Cezary Tomczyk.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
 
Wojna w świętym mieście, epilog
Strażacy ruszają do akcji
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ramię w ramię z aliantami
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Wojna w Ukrainie oczami medyków
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Sprawa katyńska à la española
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Zachować właściwą kolejność działań
Wojna na detale
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Barwy walki
Na straży wschodniej flanki NATO
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
W Italii, za wolność waszą i naszą
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Wojna w świętym mieście, część druga
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Święto stołecznego garnizonu
Kadisz za bohaterów
Przygotowania czas zacząć
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Front przy biurku
SOR w Legionowie
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Charge of Dragon
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Kolejne FlyEle dla wojska
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Szarża „Dragona”
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Zmiany w dodatkach stażowych
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Głos z katyńskich mogił
Sandhurst: końcowe odliczanie
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO