Koreański parlament – Zgromadzenie Narodowe – zmienił dzisiaj przepisy o tamtejszym Eximbanku, czyli państwowym Banku Eksportowo-Importowym. Nowe regulacje pozwolą tej instytucji na sfinansowanie kolejnej pożyczki dla Polski, która umożliwi opłacenie zakupu broni z Korei – 155-mm armatohaubic K9 Thunder, czołgów K2 Black Panther, wyrzutni K239 Chunmoo i samolotów FA-50PL.
Polski rząd, który na mocy kilku umów podpisanych z koreańskimi koncernami zbrojeniowymi zakontraktował w ostatnich latach nie tylko setki 155-mm armatohaubic K9 Thunder i czołgów K2 Black Panther, lecz także wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych K239 Chunmoo i samolotów FA-50, wynegocjował z władzami Korei Południowej, że umowy na eksport uzbrojenia z tego kraju będą współfinansowane kredytami, których udzieli tamtejszy państwowy Bank Eksportowo-Importowy (Eximbank). Jak informują koreańskie media, do tej pory udzielił on Polsce kredytów o wartości około 6 bln wonów (czyli około 17 mld złotych). Oznaczało to, że zgodnie z obowiązującym prawem instytucja mogła skredytować jeszcze zakupy o wartości jedynie 1,35 bln wonów. Wynikało to wprost z zapisów ustawy ustanawiającej Bank Eksportowo-Importowy, która zezwala mu na udzielanie kredytów w wysokości do 40% swojego kapitału. A ten wynosił do końca 2023 roku 15 mld wonów.
Ponieważ polski rząd jasno deklarował, że oczekuje, iż kolejne zakupy koreańskiego uzbrojenia będą współfinansowane przez kredyty z Eximbanku, koreański rząd uruchomił pilne prace legislacyjne nad zmianami przepisów, które umożliwią ich udzielenie. 29 lutego Zgromadzenie Narodowe, czyli koreański parlament, przyjęło nowelizację ustawy o bankach eksportowo-importowych, zwiększającą kapitał własny Eximbanku z 15 do 25 bln wonów. Dzięki temu instytucja ta będzie mogła udzielić Polsce kolejnego kredytu, o wartości około 6 mld wonów (około 17 mld złotych).
autor zdjęć: mł. chor. Daniel Wójcik
komentarze