moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szef MON: bezpieczeństwo narodowe jest priorytetem

Niezależnie od sporów politycznych najważniejsze jest bezpieczeństwo kraju. Musimy znajdować wspólny język w sprawach bezpieczeństwa. I ten wspólny język jest – powiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą. Rozmowy polityków dotyczyły m.in. nominacji najważniejszych dowódców WP i transformacji polskiej armii.Spotkanie zwierzchnika sił zbrojnych prezydenta Andrzeja Dudy i wicepremiera, ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza odbyło się w piątek przed południem w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Tematem rozmów polityków były najważniejsze problemy dotyczące polskiej armii, m.in. jej transformacji i modernizacji oraz kontraktów zbrojeniowych. Poruszono także kwestie kolejnych nominacji generalskich.

– Było to spotkanie poświęcone kwestiom bezpieczeństwa wojskowego i zewnętrznego państwa w ujęciu bieżącej współpracy i działań operacyjnych, ale również strategicznego wymiaru współpracy zwierzchnika sił zbrojnych i ministra obrony – powiedział po spotkaniu szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, minister Jacek Siewiera. – Rozmowy dotyczyły także inicjatywy ustawodawczej prezydenta, czyli reformy systemu kierowania i dowodzenia, wprowadzenia stałych planów obronnych, przygotowania państwa do reagowania w warunkach kryzysu hybrydowego i działań asymetrycznych – dodał szef BBN.

Prezydent Duda rozmawiał z szefem MON-u o aktualnych i kolejnych kontraktach zbrojeniowych oraz nowych programach operacyjnych. Poruszono także aspekty dotyczące szkolenia, zabezpieczenia logistycznego wojska i implementacji nowego uzbrojenia.

– Od pierwszych dni urzędowania deklarowaliśmy, że kwestie bezpieczeństwa są dla nas priorytetem. Mimo różnic politycznych w sprawach bezpieczeństwa jest wspólny mianownik. Musimy znajdować wspólny język i ten wspólny język jest – powiedział po spotkaniu z prezydentem wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. – To współdziałanie między rządem, prezydentem, Sztabem Generalnym WP i wojskowymi już udowodniliśmy, gdy rakieta przekroczyła polską przestrzeń powietrzną. Taka współpraca będzie zawsze – zadeklarował minister obrony narodowej.

REKLAMA

Film: Magdalena Kowalska-Sendek, Paweł Sobkowicz

Władysław Kosiniak-Kamysz przypomniał, że niebawem będziemy obchodzili 25. rocznicę wstąpienia Polski do NATO, a przed nami także szczyt Sojuszu w Waszyngtonie. – To ważne, by przy takich okazjach mówić o sprawach bezpieczeństwa jednym głosem, by mieć wspólne zdanie w sprawach strategicznych, związanych z Wojskiem Polskim, jego funkcjonowaniem i modernizacją – przekonywał wicepremier podczas konferencji prasowej. Władysław Kosiniak-Kamysz przypomniał o rekordowym budżecie MON-u, który razem z Funduszem Wsparcia Sił Zbrojnych wynosi 160 mld złotych. Wspomniał o 20-procentowych podwyżkach uposażeń wojskowych i pracowników wojska. Minister obrony mówił również o planach modernizacyjnych armii i zakupach uzbrojenia na około 19 mld złotych (z tego prawie 18 mld zł trafić ma do polskiego przemysłu zbrojeniowego).

Wicepremier przyznał, że podczas spotkania z prezydentem omówiono także kwestie dotyczące planów obsadzenia stanowisk dowódcy generalnego RSZ i dowódcy WOT. – To leży w kompetencjach prezydenta, ale bardzo dobrze, że jest konsultowane – podkreślił Kosiniak-Kamysz. Przyznał, że wysoko ocenia dotychczasową współpracę ze Sztabem Generalnym WP i innymi dowódcami wojskowymi. – Żołnierze służą Rzeczypospolitej, a nie siłom politycznym czy organom, które sprawują nad nimi nadzór. To jest dla mnie fundamentalna zasada i będę jej przestrzegał – podkreślił wicepremier Kosiniak-Kamysz.

Podczas konferencji prasowej szef MON-u nawiązał też do pierwszych podpisanych przez nowe kierownictwo resortu kontraktach zbrojeniowych. – Podpisaliśmy około dziesięć umów. Cały czas przychodzi zamówiony wcześniej sprzęt wojskowy, a my ze spokojem analizujemy zawarte wcześniej kontrakty – powiedział. Zaznaczył też, że w tym roku poza dużymi zamówieniami „nacisk będzie kładziony na indywidualne wyposażenie żołnierza”.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Marek Borawski / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Mundury w linii... produkcyjnej
 
Jak wyszkolić pilota F-16?
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
NATO na północnym szlaku
Szpej na miarę potrzeb
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Psiakrew, harmata!
Prawda o zbrodni katyńskiej
Weterani i bokser „Master”
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Animus Fortis, czyli mężny duch
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Hiszpański palimpsest
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
V Korpus z nowym dowódcą
Wojna w świętym mieście, część druga
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojsko inwestuje w Limanowej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Optyka dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w Ukrainie oczami medyków
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Przygotowania czas zacząć
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ogień w podziemiu
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Jeśli nie Jastrząb, to…
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Wojna w świętym mieście, epilog
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Kurs z dzwonem
25 lat w NATO – serwis specjalny
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Cena wolności
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Odstraszanie i obrona
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Rakiety dla Jastrzębi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Święto wojskowego sportu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO