moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Posiedzenie RBN z przedstawicielami nowego rządu

Pierwsze od zaprzysiężenia nowego rządu posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego odbyło się w Belwederze. – Naszym obowiązkiem, niezależnie od barw politycznych, jest dbanie o bezpieczeństwo Rzeczpospolitej i jej obywateli – mówił prezydent Andrzej Duda. Obrady dotyczyły m.in. sytuacji Polski w kontekście wojny w Ukrainie i reformy systemu dowodzenia armią.

Prezydent Andrzej Duda zwołał na środę posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. W kilkugodzinnych obradach w Belwederze wzięli udział premier Donald Tusk wraz z szefami poszczególnych resortów, m.in. wicepremierem, ministrem obrony narodowej Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem i ministrem spraw wewnętrznych i administracji Marcinem Kierwińskim. Na rozmowy w ramach RBN przyjechali także szef BBN minister Jacek Siewiera, marszałkowie – Sejmu Szymon Hołownia i Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, liderzy klubów i kół parlamentarnych oraz przedstawiciele służb i Wojska Polskiego. Siły Zbrojne RP reprezentował generał Wiesław Kukuła, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

– Traktuję Radę Bezpieczeństwa Narodowego jako tradycję, którą udało nam się wspólnie wypracować, szczególnie na przestrzeni ostatnich dwóch lat, kiedy borykamy się z najpoważniejszym kryzysem w otoczeniu Rzeczpospolitej od 1989 roku, czyli z rosyjską agresją na Ukrainę – powiedział na początku posiedzenia prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że do tej pory wszystkie spotkania Rady miały merytoryczny charakter. – Chciałbym, żebyśmy nadal pracowali merytorycznie i skutecznie dla Polski. Nie mam wątpliwości, że naszym obowiązkiem, niezależnie od barw politycznych, jest dbanie o bezpieczeństwo Rzeczpospolitej i naszych obywateli – dodał prezydent Duda.

REKLAMA

Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP przyznał, że sytuacja bezpieczeństwa w Europie nie poprawiła się w ciągu mijającego roku. Wskazał też dwa główne zagrożenia dla Polski. Pierwszym jest trwająca w wyniku rosyjskiej napaści wojna w Ukrainie, drugim – kryzys na granicy państwa wywołany działaniami władz białoruskich. – Kryzys migracyjny i atak hybrydowy, który zaczął się wczesną jesienią 2021 roku, z różnym natężeniem cały czas trwa – zaznaczył Andrzej Duda.

Polski przywódca przypomniał, że niedawno rozmawiał z premierem Tuskiem m.in. na temat mianowania ambasadorów i wyboru przedstawicieli do instytucji międzynarodowych. Podkreślił, że jest zwolennikiem podtrzymania dotychczasowego podziału obowiązków pomiędzy prezydentem a premierem. Zgodnie z przyjętym zwyczajem, jak powiedział Andrzej Duda, „domeną premiera są sprawy związane z Unią Europejską, prezydenta sprawy związane z NATO i ONZ”.


Film: Prezydent RP

Prezydent, otwierając posiedzenie RBN, podkreślił, że bardzo ważnym dla naszego bezpieczeństwa będzie zbliżający się szczyt NATO w Waszyngtonie (w lipcu 2024 r.) i chciałby, aby dzięki temu wydarzeniu umocniło się bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO. – Z mojego punktu widzenia to jest kwestia najważniejsza, żebyśmy tutaj mieli jak najmocniejszą reprezentację sojuszniczą, by u nas permanentnie stacjonowały oddziały armii sojuszniczych, przede wszystkim oddziały armii Stanów Zjednoczonych – mówił Andrzej Duda. Zapowiedział też dyskusję na temat ujednolicenia systemu kierowania i dowodzenia w siłach zbrojnych w czasie wojny i pokoju. Mówił o reformie, która zakłada m.in. przywrócenie dowództw rodzajów sił zbrojnych. Przygotowany przez prezydenta projekt ustawy w tej sprawie został złożony podczas ubiegłej kadencji parlamentu do marszałek Sejmu Elżbiety Witek, ale ostatecznie nie trafił pod obrady parlamentu. Kilka dni temu prezydent ponownie złożył ten dokument do Sejmu. – Mam nadzieję, że parlament zajmie się projektem ustawy w niedługim czasie, bo uważam, że te rozwiązania są dla Rzeczpospolitej bardzo ważne – zaznaczył prezydent Duda.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Jakub Szymczuk/ KPRP

dodaj komentarz

komentarze

~JACEK
1703184720
Od nowego roku, wszystkie przedsiębiorstwa związane z przemysłem zbrojeniowym POWINNY pracować na trzy zmiany. WSZYSTKIE.
72-C1-49-92

Piedimonte – samobójcza misja
 
Po śladach polskich bohaterów
Pływacy i maratończycy na medal
Cień atomowej zagłady
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Serwis K9 w Polsce
Wojna w świętym mieście, epilog
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Ryś” z laserem
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
„Pierwsza Drużyna” na start
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
„Grand Quadriga ‘24”
Wszystkie misje AWACS-a
Śladami ojca
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ostatnia droga Pileckiego
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Bohater odtrącony
Mobilne dowodzenie
NATO on Northern Track
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Nie szpital, a instytut
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Flota Bayraktarów w komplecie
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
They Will Check The Training Results in Combat
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
By Polska była bezpieczna
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Abramsy w pętli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Na straży nieba
Krwawa noc pośród puszczy
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Broń Hitlera w rękach AK
Układ nerwowy Mieczników
Wioślarze i triatlonistka na podium
Polska wiktoria na Monte Cassino
Zawsze gotowi do pomocy
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO