Podkomisja smoleńska uległa likwidacji, a jej członkowie do 18 grudnia mają rozliczyć się z dokumentacji – informuje Ministerstwo Obrony Narodowej. Decyzję o zlikwidowaniu podkomisji MON-u ds. ponownego zbadania wypadku lotniczego samolotu Tu-154 pod Smoleńskiem podjął wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Szef MON-u powołał także Stanisława Wziątka na stanowisko podsekretarza stanu.
O zlikwidowaniu podkomisji smoleńskiej poinformował w mediach społecznościowych nowy rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej Janusz Sejmej. „15 grudnia 2023 roku Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej, podpisał decyzję, parafowaną przez wiceministra Cezarego Tomczyka, o uchyleniu decyzji powołującej Podkomisję MON ds. ponownego zbadania wypadku lotniczego samolotu Tu-154, katastrofy, która miała miejsce pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.”, podano w oświadczeniu. Rzecznik MON-u informuje, że podkomisja smoleńska ulega likwidacji, a jej członkowie do najbliższego poniedziałku, czyli do 18 grudnia, zostali zobligowani do rozliczenia się z dokumentacji, nieruchomości oraz sprzętów używanych do prac podkomisji. „Od dziś członkom podkomisji zostają cofnięte wszelkie upoważnienia i pełnomocnictwa do działań związanych z pracami podkomisji. W najbliższym czasie zostanie powołany specjalny zespół, który zajmie się analizą każdego aspektu działalności zlikwidowanej podkomisji”, napisał Janusz Sejmej, rzecznik prasowy MON-u.
Podkomisja została powołana w 2016 roku przy ministerstwie obrony kierowanym przez Antoniego Macierewicza, który dwa lata później stanął na jej czele.
Więcej o zlikwidowanej podkomisji powiedział na konferencji prasowej wiceminister obrony Cezary Tomczyk. – To historyczny moment, kiedy państwo polskie staje w prawdzie i decyzją ministra obrony uznaje, że to specjaliści wyjaśniają przyczyny katastrofy, a nie politycy – mówił sekretarz stanu w MON-ie. Podkreślił, że „kłamstwo Macierewicza” dotyczące katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem podzieliło polskie społeczeństwo i wyrządziło wiele krzywdy. – Zrobimy wszystko, by wszystkie sprawy związane z podkomisją Antoniego Macierewicza ujrzały światło dzienne, by był wgląd w dokumenty i była pełna transparentność. 15 grudnia 2023 roku przejdzie do historii jako dzień, w którym komisja Macierewicza skończyła swoje kłamstwa – podkreślił Cezary Tomczyk. Wiceminister dodał, że obowiązujący jest raport Jerzego Millera, który stał na czele Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. Eksperci badający przyczyny katastrofy stwierdzili wówczas, że do wypadku lotniczego doprowadziły m.in. błędy pilotów i kontrolerów lotniczych. Jak podkreślił wiceminister Tomczyk, dokument przedstawiający te ustalenia zostanie zamieszczony na stronie internetowej Ministerstwa Obrony Narodowej.
To niejedyna decyzja nowego szefa MON-u. Wicepremier i minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz mianował dziś trzeciego wiceministra. Podsekretarzem stanu w resorcie został Stanisław Wziątek. Polityk Nowej Lewicy zajął miejsce w kierownictwie MON-u obok mianowanych wczoraj wiceministrów Cezarego Tomczyka i Pawła Bejdy. Informacja o zmianach kadrowych w kierownictwie Ministerstwa Obrony Narodowej została ogłoszona w mediach społecznościowych. „Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz wręczył nominację Stanisławowi Wziątkowi na stanowisko podsekretarza stanu w MON”, czytamy w komunikacie.
Stanisław Wziątek ma 64 lata i jest absolwentem studiów z zakresu wychowania obronnego na Wydziale Humanistycznym w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy. Ukończył także studia podyplomowe z organizacji i kierowania na Uniwersytecie Warszawskim w 1994 oraz z nadzoru nad finansami samorządowymi w 1996 roku na Uniwersytecie Wrocławskim. W przeszłości zajmował różne stanowiska w instytucjach kultury, przez siedem lat był też burmistrzem Połczyna-Zdroju. Był prezesem i wiceprezesem: Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych, Stowarzyszenia Gmin Pojezierza Drawskiego czy Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania.
Od 2001 do 2005 roku pełnił funkcję wojewody zachodniopomorskiego, a następnie przez dziesięć lat był posłem na Sejm RP V, VI, VII kadencji (z list SLD, potem Lewicy i Demokratów oraz Lewicy). W tym czasie pełnił m.in. funkcje zastępcy przewodniczącego sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, przewodniczącego Komisji Obrony Narodowej oraz Komisji ds. Służb Specjalnych.
Od 23 listopada 2018 roku jest radnym województwa zachodniopomorskiego i członkiem zarządu województwa zachodniopomorskiego.
autor zdjęć: Serge Serebro, Vitebsk Popular News/ commons.wikimedia.org; MON
komentarze