moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowy batalion czołgów na Podlasiu

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, podczas wizyty na Podlasiu spotkał się z żołnierzami 1 Dywizji Piechoty Legionów i zainaugurował działalność nowej jednostki wojskowej. Batalion czołgów, który powstał w Czartajewie, zasili szeregi formowanego właśnie związku taktycznego. – Naszym celem jest to, aby polskie wojska lądowe były najsilniejsze w Europie – powiedział szef MON-u.

W Czartajewie w powiecie siemiatyckim powstał batalion czołgów. Działalność nowej jednostki utworzonej na potrzeby 1 Dywizji Piechoty Legionów zainaugurował w niedzielę minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. – Zadaniem tej dywizji jest odstraszanie agresora, zapewnienie bezpieczeństwa – mówił na Podlasiu szef MON-u. Przypomniał, że chodzi przede wszystkim o wzmocnienie bezpieczeństwa na kierunku grodzieńskim i brzeskim, bo jak wspominał, te dwa korytarze były w przeszłości wykorzystywane przez Rosjan do ataku na Polskę. – Mamy świadomość zagrożeń. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że władcy Kremla rozpętali wojnę, bo chcą odbudować imperium rosyjskie. A imperium rosyjskie zawsze było groźne dla narodów, które zamieszkiwały w sąsiedztwie – stwierdził.

Minister podkreślił, że właśnie po to, aby odstraszyć agresora, Wojsko Polskie cały czas jest wzmacniane, m.in. poprzez tworzenie nowych jednostek. Na potrzeby batalionu czołgów w Czartajewie powstało obozowisko kontenerowe, które umożliwi pełnienie służby około 100 żołnierzom. W przyszłości zastąpi je infrastruktura stała, a liczba wojskowych zwiększy się do kilkuset. Podstawowym wyposażeniem jednostki będą czołgi K2 południowokoreańskiej produkcji. – To nowoczesne czołgi, które zostały zaprojektowane już w XXI wieku. Charakteryzują się przede wszystkim tym, że mają zawieszenie hydropneumatyczne, które pozwala na wykorzystywanie ich w trudnych warunkach terenowych – zaznaczył. Oprócz tego do wyposażenia batalionu z Czartajewa trafią także samobieżne moździerze Rak i przeciwlotnicze zestawy rakietowe Poprad.

REKLAMA

Szef MON-u zwrócił również uwagę, że jednostka powstała w bardzo krótkim czasie, co było możliwe m.in. dzięki bardzo dobrej współpracy z władzami lokalnymi. – Dziękuję panu staroście oraz radnym powiatu siemiatyckiego za to, że jednogłośnie podjęli uchwałę o przekazaniu tej nieruchomości na rzecz Wojska Polskiego – powiedział. – Zależy nam na czasie. My nie czekamy na to, aż wydarzenia nastąpią. My reagujemy, uprzedzając te wydarzenia, dlatego właśnie powołujemy do życia nowe jednostki wojskowe – dodał.

Mariusz Błaszczak zaapelował też do mieszkańców powiatu siemiatyckiego, aby wstępowali do Wojska Polskiego. Jak mówił, docelowo polską armię ma zasilać 300 tysięcy wojskowych, a same jednostki cały czas muszą być wyposażane w nowoczesne uzbrojenie. – To jest niezwykle istotne dla bezpieczeństwa naszej ojczyzny – podkreślił minister. – Naszym celem jest to, aby polskie wojska lądowe były najsilniejsze w Europie. Ten cel nie wynika z tego, że my mamy takie aspiracje. Ten cel wynika z chłodnej kalkulacji, bo tylko takie siły zbrojne mogą zapewnić naszej ojczyźnie bezpieczeństwo – stwierdził.

Batalion czołgów w Czartajewie, którego działalność zainaugurował dziś Mariusz Błaszczak, to nie jedyna jednostka, która powstała na Podlasiu. Dzisiaj rano szef MON-u spotkał się z żołnierzami nowo formowanej Brygady Zmotoryzowanej w Wojewodzinie. Obie jednostki zasilą szeregi 1 Dywizji Piechoty Legionów. Docelowo ten związek taktyczny będzie tworzyć 12 jednostek wojskowych: cztery brygady ogólnowojskowe, brygada artylerii, cztery pułki rodzajów wojsk oraz trzy bataliony specjalistyczne rozlokowane w garnizonach na terenie czterech województw: podlaskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego oraz kujawsko-pomorskiego. Ich szeregi będzie zasilać łącznie ponad 30 tys. żołnierzy wyposażonych w nowoczesny sprzęt, m.in. czołgi K2 i Abrams, armatohaubice Krab i K9 czy systemy bezzałogowe Gladius. Za sformowanie 1 DPL odpowiada gen. dyw. Norbert Iwanowski.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: fot. Leszek Chemperek CO/ MON, Twitter MON

dodaj komentarz

komentarze


Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
 
Spadochroniarze na warcie w UE
Mark Rutte pokieruje NATO
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Pancerny sznyt
Unia Europejska pomoże Ukrainie
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Pierwsze ćwiczenia Eurokorpusu w Polsce
Serwis bliżej domu
„Jaguar” z Gujany
Konsultacje polsko-niemieckie w Warszawie
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Biało-czerwona nad Wilnem
Unowocześnione Rosomaki dla wojska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Oficerskie gwiazdki dla absolwentów WAT-u
Katastrofa gibraltarska, czyli śmierć gen. Sikorskiego
Prezydent Zełenski w Warszawie
By żołnierze mogli służyć bezpiecznie
Miliardy na modernizację armii
Parasol nad Morzem Bałtyckim
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Walka – tak, ale tylko polityczna
Ostatnia niedziela…
Za zdrowie utracone na służbie
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Jak usprawnić działania służb na granicy
Szpital u „Troski”
Szkolenie do walk w mieście
Strzelnice dla specjalsów
Spędź wakacje z wojskiem!
Wsparcie MON-u dla studentów
Logistyczne wzmocnienie Pilicy
Zdzisław Krasnodębski – bohater bitwy o Anglię
Szkolenie na miarę czasów
Roczny dyżur spadochroniarzy
Oczy na Kijów
Czujemy się tu jak w rodzinie
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
Polsko-litewskie konsultacje
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
RBN przed szczytem NATO
Śmierć przyszła po wojnie
Lato pod wodą
Ludzie bez twarzy
Spotkanie z żołnierzami przed szczytem NATO
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Ćwierć wieku pracy na rzecz polskich peacekeeperów
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
Żołnierze gen. Maczka na piłkarskich koszulkach
Nowy porządek w Europie
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Olimp gotowy na igrzyska!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO