moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szef MON-u z wizytą na Podlasiu

Nie przyjmujemy do wiadomości koncepcji obrony Polski na Wiśle. Każdy skrawek polskiej ziemi będzie broniony – powiedział w niedzielę Mariusz Błaszczak. Minister obrony narodowej przebywał z wizytą na Podlasiu, gdzie powstaje nowa jednostka wojskowa. Brygada Zmotoryzowana będzie stacjonowała w Wojewodzinie i zasili szeregi 1 Dywizji Piechoty Legionów.

Trwa formowanie 1 Dywizji Piechoty Legionów. To właśnie na potrzeby tego związku taktycznego powstają nowe jednostki wojskowe. Jedna z nich, Brygada Zmotoryzowana, zostanie utworzona w Wojewodzinie na Podlasiu. – Z satysfakcją możemy powiedzieć, że Wojsko Polskie jest też w powiecie grajewskim – powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Podczas wizyty w Wojewodzinie szef MON-u zaznaczył, że zadaniem 1 Dywizji będzie odstraszanie agresora na kierunku grodzieńskim. – Wszyscy, którzy interesują się historią, wiedzą, że kierunki brzeski, grodzieński to te, z których Polska była atakowana, kiedy 105 lat temu odzyskiwaliśmy niepodległość – powiedział. Dodał, że również wcześniej Rosja wykorzystywała ten kierunek, aby atakować nasz kraj. – Aby do takiego ataku nie doszło ponownie, budujemy silne Wojsko Polskie, które będzie stacjonowało w tej części naszego kraju. My nie przyjmujemy do wiadomości koncepcji obrony Polski na Wiśle. Każdy skrawek polskiej ziemi ma być broniony i będzie broniony, jeżeli byłaby taka potrzeba – podkreślił.

REKLAMA

Minister zwrócił uwagę, że właśnie dlatego armia jest cały czas wzmacniana i wyposażana w nowoczesny sprzęt. – Chodzi o odstraszenie agresora. Nikt nie chce wojny, ale żeby do niej nie doszło, trzeba mieć silne Wojsko Polskie – powiedział. Przytoczył także łacińską sentencję „Si vis pacem, para bellum”, która oznacza „chcesz pokoju, szykuj się do wojny”. – To jest maksyma, której jesteśmy wierni i którą wcielamy w życie – stwierdził.

Szef MON-u poinformował, że w Wojewodzinie trwa obecnie pierwszy etap tworzenia Brygady Zmotoryzowanej. Na razie na jej potrzeby powstało obozowisko kontenerowe, które umożliwi stacjonowanie 180 żołnierzom. Budowa stałej infrastruktury, dzięki której jednostkę będą mogły zasilać kolejne poddziały, ma się dopiero rozpocząć. A będzie to możliwe dzięki terenom, które na ten cel przekazał wojsku samorząd powiatu grajewskiego. – Dziękuję, że uchwała została podjęta jednomyślnie mimo naturalnych różnic politycznych – powiedział minister. Dodał, że na rzecz wojska została też przekazana nieruchomość, na terenie której powstaną mieszkania dla żołnierzy. Dzięki temu służbę w Brygadzie Zmotoryzowanej będą mogły rozpocząć m.in. osoby wracające z emigracji. – To jest bardzo dobra wiadomość dla społeczności lokalnej, bo żołnierze tu służący będą stanowić o bezpieczeństwie naszego kraju, ale także stanowić impuls rozwoju gospodarczego właśnie tej ziemi, ziemi grajewskiej – mówił Błaszczak.

Szef MON-u stwierdził, że Wojsko Polskie powinno liczyć 300 tysięcy żołnierzy i osiągnięcie takiego stanu jest jak najbardziej możliwe. Jak dodał, coraz więcej osób jest zainteresowanych służbą w armii, a potwierdzeniem tych słów jest fakt, że podczas kolejnego turnusu dobrowolnej służby wojskowej szkolenie podstawowe rozpocznie aż 8315 ochotników. – Jestem dumny z tego, że młodzi polscy patrioci zgłaszają się, aby służyć w Wojsku Polskim. To jest naprawdę bardzo dobra wiadomość dla bezpieczeństwa naszego kraju – przyznał. Zachęcał także, aby osoby, które jeszcze nie zdecydowały, co chcą robić w przyszłości, zainteresowały się ofertą armii, bo ta jest bardzo szeroka. – Naszym wspólnym celem jest bezpieczeństwo naszej ojczyzny – podsumował minister.

1 Dywizję Piechoty Legionów ma docelowo tworzyć 12 jednostek wojskowych: cztery brygady ogólnowojskowe, brygada artylerii, cztery pułki rodzajów wojsk oraz trzy bataliony specjalistyczne rozlokowane w garnizonach na terenie czterech województw: podlaskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego oraz kujawsko-pomorskiego. Ich szeregi będzie zasilać łącznie ponad 30 tys. żołnierzy wyposażonych w nowoczesny sprzęt, m.in. czołgi K2 i Abrams, armatohaubice Krab i K9 czy systemy bezzałogowe Gladius. Za sformowanie 1 DPL odpowiada gen. dyw. Norbert Iwanowski.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Flickr MON

dodaj komentarz

komentarze


Fiński debiut w Sojuszu
 
Śmiertelny wypadek żołnierza
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
Nowe AWACS-y dla NATO
Pierwszy polski Homar
Out of the Shadow
O 200 OPW więcej na nowy rok szkolny
Zanim wyruszą do Bagdadu
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Ekspresowa pomoc
PKW Orlik gotowy na misję
„Sokół” wylądował
Najdłuższa noc
Szef MON-u o planach obrony kraju
Witkacy – piąty wieszcz?
Abramsy jadą na ukraiński front
Wojsko wraca do Babimostu
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
W WIM-ie otwarto nowoczesną klinikę urologii
Wojsko pomoże Słoweńcom
Ferie z WOT? Zapisy już trwają
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Polski dzień strzelania w Rumunii
Narodziny polskich sił morskich
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Spotkanie szefa MON-u i sekretarza obrony USA
Realia, a nie teoria
„Pług” idzie na śmierć
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Kolejne zakupy dla wojska
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Futsal na zakończenie rywalizacji
Polsko-koreańskie rozmowy
Ostre strzelanie w Świętoszowie
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Unijna pomoc dla Ukrainy
Koniec misji niemieckich przeciwlotników
Terytorials na etacie
Zielony talizman Polaków
Uwolnić zakładników
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Orka po koreańsku
Laureaci cyberkonkursu MON
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Podchorążowie świętują
Wojsko w gotowości do ewakuacji Polaków ze Strefy Gazy
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Armia Polska w drodze do Europy
PKW Orlik już w Estonii
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
32 krążki pływaków-żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO