moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych

Od 6500 do 9300 zł – tyle może wynieść rekompensata finansowa dla szeregowych i podoficerów, którzy po 5 października na własny koszt zdobędą uprawnienia do kierowania pojazdami w kategoriach prawa jazdy C lub C+E. Zmiany mają na celu zachęcenie żołnierzy do podnoszenia kwalifikacji, mają też przyczynić się do zwiększenia liczby kierowców w wojsku.

Obowiązująca od ubiegłego roku ustawa o obronie ojczyzny wprowadziła tzw. świadczenie motywacyjne. Jest ono przyznawane za staż służbowy i wypłacane w dwóch wysokościach. Żołnierze po osiągnięciu 25 lat służby wojskowej, ale nie więcej niż 28 lat i 6 miesięcy, otrzymują co miesiąc 1500 zł, a ci ze stażem powyżej 28 lat i 6 miesięcy służby wojskowej – 2500 zł miesięcznie. Na świadczenie nie mogą liczyć wojskowi, którzy np. w ostatniej opinii służbowej otrzymali ocenę ogólną niższą niż dobra albo przeciwko którym wszczęto postępowanie karne lub dyscyplinarne (do czasu prawomocnego zakończenia tego postępowania). Pieniądze nie są też wypłacane za okres, kiedy żołnierz nie pełni obowiązków służbowych, z wyjątkiem urlopu wypoczynkowego lub odbierania dni wolnych za nadgodziny.

Teraz w wojsku pojawiło się nowe świadczenie dla żołnierzy zawodowych. Wprowadziła je nowelizacja ustawy o Agencji Mienia Wojskowego, która zmieniła też niektóre zapisy ustawy o obronie ojczyzny. Zgodnie z obowiązującymi już przepisami minister obrony narodowej, niezależnie od „stażowego” świadczenia motywacyjnego, może przyznać żołnierzowi zawodowemu dodatkowe świadczenie motywacyjne w określonych przypadkach. Chodzi m.in. o uzasadnione, wyjątkowe warunki pełnienia służby, miejsce jej pełnienia lub np. posiadane przez żołnierza zawodowego kwalifikacje.

REKLAMA

Teraz szef MON-u skorzystał z tej nowej możliwości i podjął decyzję, aby wojskowi, którzy z własnej inicjatywy doskonalą swoje umiejętności, otrzymywali zwrot poniesionych kosztów. „To zachęta dla wszystkich żołnierzy do inwestowania we własny rozwój i podnoszenia kwalifikacji, które przydadzą się zarówno w Wojsku Polskim, jak i w codziennym życiu” – poinformował na platformie X minister Mariusz Błaszczak.

W tym przypadku chodzi przede wszystkim o żołnierzy, którzy po dniu 5 października 2023 roku, na własny koszt, poza systemem doskonalenia zawodowego w wojsku, zdobędą uprawnienia do kierowania pojazdami w kategoriach prawa jazdy C lub C+E. Wysokość rekompensaty będzie zależała od rodzaju uprawnień. Za zdobycie prawa jazdy kategorii C żołnierz może otrzymać 6500 zł, a za prawo jazdy C+E stawki będą dwie: 6100 zł – jeśli świadczeniobiorca posiadał już wcześniej prawo jazdy kategorii C, oraz 9300 zł, jeśli dopiero zdobywa uprawnienia kategorii C.

Na to nowe świadczenie mogą liczyć przede wszystkim szeregowi oraz podoficerowie młodsi. Jak jednak przyznają przedstawiciele resortu obrony, w szczególnie uzasadnionych przypadkach taka rekompensata może zostać przyznana także pozostałym wojskowym. – Będzie to możliwe jedynie w sytuacji, kiedy wykonywane przez danego żołnierza obowiązki służbowe wymagają od niego posiadania wskazanych kategorii prawa jazdy – informuje MON.Nowe świadczenie ma nie tylko zmotywować żołnierzy do rozwoju osobistego, lecz także sprawić, by zwiększyła się liczba kierowców wojskowych.

Rekompensata jest przyznawana na mocy decyzji Ministerstwa Obrony Narodowej. Dokument określa wysokość należności oraz czas jej otrzymywania. Co warto podkreślić, do świadczenia nie mają prawa żołnierze zawodowi będący w okresie wypowiedzenia stosunku służbowego zawodowej służby wojskowej.

PG

autor zdjęć: kpt. Justyna Kwiatkowska

dodaj komentarz

komentarze

~Lukas
1713176220
Czy powstało rozporządzenie? Do kogo składać wniosek o zwrot kosztów prawa jazdy C+E?
52-C1-14-18

Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
 
NATO on Northern Track
„Umieram jak Polak”
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
Sztandar dla cyberwojsk
Pokazali swoją siłę
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Borsuk w Paryżu
Wkrótce certyfikacja WOT-u
M-ATV po polsku
Eurosatory 2024 idą na rekord
FA-50 polecą na przegląd do Bydgoszczy
Plan na szczyt
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Eurosatory 2024: festiwal premier
Terytorialsi przechodzą certyfikację
Podróż w ciemność
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Więcej miejsc dla dobrowolsów
„Niezwyciężonym” sporty zimowe niestraszne
Przemoc za przemoc
Spadochroniarze w operacji TALO
Przez Dunaj do Rumunii
Czołgi K2. Made in Poland
Polskie firmy wesprą bezpieczeństwo kraju
Sześcioosobowe armie na start!
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Sportowa rywalizacja weteranów misji
AWACS-y dostarczone
Ameryka daje wsparcie
Pierwsi za sterami Apache
„Czarownice” nad Londynem
Docenić „misjonarzy”
Terytorialsi przybliżają historię „Kruszynki”
Zbrodnicza farsa
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
Marsz po medale
„Osiodłać krowę”
Paryskie trendy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Mistrzowie Spike`ów
By żołnierze mogli służyć bezpiecznie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Siła z morza
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Koszykarskie święto w Łodzi
Koreański sprzęt będzie produkowany w Polsce
Policjanci szkolą wojsko
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kajakarze i wioślarze na podium
Incydent lotniczy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Gortat Team vs drużyna NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO