moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dodatki motywacyjne po nowemu

Ministerstwo Obrony Narodowej pracuje nad rozporządzeniem w sprawie dodatków do uposażenia żołnierzy zawodowych. Dokument będzie dotyczył m.in. wypłaty dodatków dla przyszłych pilotów samolotów F-35 i FA-50, a także wypłaty dodatku motywacyjnego dla podoficerów i szeregowych, którzy otrzymali co najmniej ocenę bardzo dobrą z ostatniego opiniowania służbowego.

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministerstwa Obrony Narodowej w sprawie dodatków do uposażenia żołnierzy zawodowych. Dotyczy on wysokości, warunków oraz trybu przyznawania i podwyższania dodatków: specjalnego, służbowego i motywacyjnego, a także możliwości obniżania ich i wstrzymywania wypłaty. W rozporządzeniu jest mowa także o dodatku kompensacyjnym oraz dodatku za długoletnią służbę wojskową. Przedstawione regulacje częściowo powielają istniejące już rozwiązania, tak jak np. przepisy dotyczące dodatków dla żołnierzy pełniących służbę w jednostkach bojowych, które będą wypłacane od nowego roku.

MON zdecydowało się utrzymać na dotychczasowym poziomie dodatki specjalne, które otrzymują żołnierze za szczególne właściwości lub warunki pełnienia służby. I tak, przykładowo, dla pilotów jest to od 750 do 2700 zł. Natomiast dodatki za loty samolotami F-16 zostaną zwiększone do 2250 zł, tak samo jak za loty oznaczone statusem HEAD (również do 2250 zł). Ponadto żołnierze pełniący służbę w patrolach saperskich nadal mogą liczyć na dodatek do 900 zł, marynarze od 225 do 900 złotych, nurkowie od 450 zł do 1800 zł i skoczkowie spadochronowi od 300 zł do 1125 zł.

Nowym rozwiązaniem w projekcie rozporządzenia jest zwiększenie dodatku specjalnego dla pilotów wykonujących loty samolotami, które zostaną dopiero wprowadzone do służby w Siłach Zbrojnych RP, czyli wielozadaniowymi F-35 i FA-50. „Występujące w pilotażu tych samolotów obciążenia psychofizyczne porównywalne są do warunków lotów wykonywanych na samolocie F-16. Dlatego też proponuje się wprowadzenie tożsamego zwiększenia dodatku specjalnego. Ponadto zakłada się, że część pilotów samolotów F-16 zostanie przeszkolona i rozpocznie służbę w charakterze pilotów samolotów F-35 lub FA-50”, podano w uzasadnieniu do rozporządzenia MON-u. Zdaniem resortu, takie rozwiązanie pozwoli lotnikom na zachowanie dodatku w dotychczasowej wysokości.

Projektowane rozporządzenie zwiększa również dodatek służbowy dla żołnierzy zawodowych zajmujących stanowiska głównych księgowych. Według nowych regulacji ma to być od 300 do 600 zł miesięcznie. Według MON-u jest to podyktowane zwiększającym się stanem osobowym armii, związanym z tym wzrostem obowiązków księgowych oraz ich odpowiedzialnością za prawidłową realizację budżetu. Rozporządzenie utrzymuje natomiast w dotychczasowej formule regulacje dotyczące dodatków służbowych, które otrzymują żołnierze zawodowi za pełnienie zawodowej służby na określonych stanowiskach dowódczych, kierowniczych, samodzielnych albo w określonych jednostkach wojskowych. Bez zmian pozostaje także dodatek za długoletnią służbę wojskową oraz dodatek kompensacyjny.

Najważniejsze zmiany w rozporządzeniu dotyczą formuły dodatku motywacyjnego, który zastąpi dodatek motywacyjny z tytułu uzyskania określonej klasy kwalifikacyjnej. Nowy dodatek będzie przysługiwać żołnierzom zawodowym pełniącym służbę w korpusie podoficerów lub szeregowych. Otrzymają go ci, którzy z ostatniego opiniowania służbowego uzyskali ocenę co najmniej bardzo dobrą. Ministerstwo Obrony zaproponowało następujące kryteria: dodatek w wysokości 105 zł dostaną żołnierze z oceną bardzo dobrą; 150 zł będzie dla tych, którzy mieli co najmniej bardzo dobrą z dwóch ostatnich następujących po sobie opinii służbowych. Na 255 zł mogą liczyć szeregowi i podoficerowie, którzy z ostatniego opiniowania otrzymali ocenę wzorową, a 405 zł – żołnierze, którzy wzorowo wypadli w dwóch ostatnich następujących po sobie opiniowaniach służbowych.

Projekt rozporządzenia trafił do uzgodnień międzyresortowych i najpewniej wejdzie w życie w 2023 roku. Przepisy dotyczące dodatku motywacyjnego mają obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: st. szer. Mateusz Jaroń

dodaj komentarz

komentarze


Oczy na Kijów
 
Walka – tak, ale tylko polityczna
Unia Europejska pomoże Ukrainie
Olimp gotowy na igrzyska!
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Ludzie bez twarzy
Mark Rutte pokieruje NATO
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pierwsze ćwiczenia Eurokorpusu w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Roczny dyżur spadochroniarzy
Miliardy na modernizację armii
Śmierć przyszła po wojnie
Ćwierć wieku pracy na rzecz polskich peacekeeperów
Czujemy się tu jak w rodzinie
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Pancerny sznyt
Biało-czerwona nad Wilnem
Ostatnia niedziela…
By żołnierze mogli służyć bezpiecznie
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Konsultacje polsko-niemieckie w Warszawie
Katastrofa gibraltarska, czyli śmierć gen. Sikorskiego
Żołnierze gen. Maczka na piłkarskich koszulkach
„Jaguar” z Gujany
Oficerskie gwiazdki dla absolwentów WAT-u
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
Spędź wakacje z wojskiem!
Serwis bliżej domu
Spotkanie z żołnierzami przed szczytem NATO
Szkolenie do walk w mieście
Zdzisław Krasnodębski – bohater bitwy o Anglię
Unowocześnione Rosomaki dla wojska
Lato pod wodą
Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
Za zdrowie utracone na służbie
Strzelnice dla specjalsów
Szkolenie na miarę czasów
Polsko-litewskie konsultacje
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Prezydent Zełenski w Warszawie
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Parasol nad Morzem Bałtyckim
Logistyczne wzmocnienie Pilicy
Jak usprawnić działania służb na granicy
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Nowy porządek w Europie
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Wsparcie MON-u dla studentów
Spadochroniarze na warcie w UE
Szpital u „Troski”
RBN przed szczytem NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO