moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

SGWP świętuje 105 lat istnienia

Sztab Generalny Wojska Polskiego musi być ostoją wartości niczym latarnia wskazująca kierunki, ale i ostrzegać nawet o odległych zagrożeniach – mówił podczas uroczystego apelu gen. broni Wiesław Kukuła, szef SGWP. Dziś obchodzimy 105. rocznicę utworzenia Sztabu Generalnego, najważniejszej polskiej instytucji wojskowej.

W środę odbył się w Warszawie uroczysty apel z okazji Święta Sztabu Generalnego WP obchodzonego w rocznicę utworzenia tej kluczowej dla polskiej armii instytucji. Historia SGWP sięga 25 października 1918 roku, kiedy to Rada Regencyjna Królestwa Polskiego ustanowiła urząd Szefa Sztabu Wojsk Polskich.

 

Generał broni Wiesław Kukuła, szef SGWP, mówił podczas uroczystości, że rolą Sztabu jest nie tylko kierowanie działalnością Wojska Polskiego i wytyczanie kierunków rozwoju armii, lecz także kreowanie i wspieranie procesów rozwijających odporność obronną całego państwa. Zaznaczył, że misją SGWP jest także to, by innowacyjność i zdolność do adaptacji stały się częścią doktryn i regulaminów wojskowych. Szef Sztabu podziękował swoim podwładnym, żołnierzom i pracownikom za ich służbę i wysiłek.

List do uczestników uroczystości skierowała Elżbieta Witek, marszałek Sejmu, która napisała, że Sztab zawsze odgrywał kluczową rolę w dowodzeniu siłami zbrojnymi, a obecnie jest nowoczesnym organem dowodzenia i planowania strategicznego odpowiadającym najwyższym standardom wojskowym. „Prawdziwa siła SGWP tkwi w ludziach – żołnierzach i cywilnych współpracownikach, którzy dzięki swoim umiejętnościom decydują o przyszłości sił zbrojnych” – zauważyła.


Film: Dominika Celińska/ ZbrojnaTV

Do znaczenia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego nawiązał też premier Mateusz Morawiecki w liście do żołnierzy. „SGWP pozostaje najważniejszym organizmem dowodzenia polskich sił zbrojnych, a także planowania i programowania ich rozwoju” – napisał szef rządu. Mateusz Morawiecki dodał, że przed Sztabem stoi wiele wyzwań. „Ostatnie lata pokazały, że pokój nie jest dany raz na zawsze i w tak niespokojnych czasach Państwa służba zasługuje na szczególny szacunek oraz wdzięczność Polaków” – zaznaczył.

Głos zabrał również gen. Rajmund Andrzejczak, poprzedni szef SGWP, który podziękował swoim podwładnym za wspólną służbę i pracę. Wyraził też uznanie dla szefów dowództw, instytucji i służb wojskowych. – Kiedy pięć lat temu zaczynałem pełnienie obowiązków szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, powiedziałem, że zaufanie jest sprawą fundamentalną i zostałem takim zaufaniem obdarowany. Dziś chciałbym za nie podziękować – mówił generał. Zwrócił się także do obecnego szefa Sztabu. – Obowiązki, które pełnisz każdego dnia, są niezwykle złożone, ale zespół ludzi, który będzie ci w tym pomagał, jest wspaniały – powiedział generał.

Podczas uroczystości wręczono odznaczenia, wyróżnienia i medale nadane przez prezydenta RP, ministra obrony narodowej oraz szefa SGWP. Zwieńczeniem obchodów była defilada pododdziałów Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.

Sztab Generalny Wojska Polskiego jest głównym organem dowodzenia polskimi siłami zbrojnymi, który planuje ich strategiczne użycie i programuje ich rozwój. Szefowi instytucji podlegają: dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych, dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych oraz szef Inspektoratu Wsparcia. SGWP, nazwany wówczas Sztabem Wojsk Polskich, ustanowiła Rada Regencyjna Królestwa Polskiego 25 października 1918 roku. Na jego czele stanął wówczas gen. Tadeusz Rozwadowski.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: SGWP

dodaj komentarz

komentarze


Wojskowa jajecznica: polowa vs. galowa – która lepsza?
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Leopard nie stoi w kolejce
Opowieść o partnerstwie wojskowym Polski i USA
Po pierwsze taktyka i przywództwo
Prosta droga do wojska
Zakochałam się w slalomie
Polska i Szwecja razem dla bezpieczeństwa
One Step Ahead of the Enemy
Zmiany kadrowe w Wojsku Polskim
Wojna USA i Izraela z Iranem. Walki powietrzne i incydenty na morzu
Cel: Podwoić moc
Nie stracić głowy w razie zagrożenia
ORP „Wodnik” zimową porą
Prezydenckie weto dla SAFE
Oko na Bałtyk
Nie ma nudy
Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni przeszedł certyfikację
Generał Molenda doradcą NATO
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Dezinformacja: element wojny XXI wieku
Polska będzie zbrojna!
Together on the Front Line and Beyond
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
W poszukiwaniu wyzwań
Żołnierze i AI kontra dezinformacja
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Tankowanie w przestworzach
Bułgarzy patrzą na Wizjery
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Pancerna nauka strzelania
Saperzy z dronami
Nowy wymiar szkolenia przeciwlotników w Szkole Orląt
Siła współpracy
Zawiszacy z kompletem Langust
Szczątki rakiety znalezione na Lubelszczyźnie
Symboliczny powrót gen. Skrzypczaka
Trójskok Belmy
Piekło „Pługa”
Krok w przyszłość
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Dron odkryty w kopalni. Na miejscu działają służby
Konflikt na Bliskim Wschodzie przybiera na sile
Zacięta walka o medale pod siatką
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Iran grozi „otwarciem wielkich bram ognia”
Nie będzie polskiej misji wojskowej w Zatoce Perskiej
Miliard złotych na bezpieczeństwo Małopolski
Premier: będziemy realizować SAFE mimo weta
Ośmioro żołnierzy-lekkoatletów na podium halowych MP
Podium po czterech wyścigach na lodzie
The Beginning of Great History
Polska i Szwecja dla bezpiecznego na Bałtyku
Nasz jedyny
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest bezpieczeństwo
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
Nowy system w miejsce AWACS-ów
Przecieranie szlaków
PFM bez tajemnic
System San z koreańskimi elementami
W Waszyngtonie upamiętniono sierż. Ollisa
Polscy żołnierze dobrze zorientowani
Łączność działa jak w zegarku
Nowe zdolności podniebnego strażnika

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO