moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Stulecie Sztabu Generalnego

Sztab Generalny Wojska Polskiego to jedna z najstarszych instytucji w Rzeczypospolitej. Powstał jeszcze przed ogłoszeniem polskiej niepodległości – podkreślano przed Grobem Nieznanego Żołnierza podczas apelu z okazji stulecia jego ustanowienia . Z tej okazji w Warszawie odbywają się uroczystości upamiętniające to historyczne wydarzenie.

– Sztab Generalny zawsze stanowił centrum intelektualne, decyzyjne i dowódcze polskiego wojska – mówił przed Grobem Nieznanego Żołnierza Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Szef MON-u nawiązał do planowanych zmian w Sztabie związanych ze zmianą systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi. – Ta inicjatywa przywróci właściwą rangę i pozycję Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, a jego szef niedługo będzie pierwszym żołnierzem Wojska Polskiego – podkreślił minister Błaszczak.

 

Pierwszy żołnierz

– Szef instytucji wojskowej o stuletniej tradycji i najważniejszych zadaniach dowódczych i koncepcyjnych zasługuje na wyróżniające miejsce w szyku – dodał szef MON-u. Z kolei gen. broni Rajmund Andrzejczak, szef SGWP, przypomniał, że Sztab Generalny jest jedną z najstarszych instytucji w Polsce. – Sztab powstał i przystąpił do formowania sił zbrojnych jeszcze przed formalnym ogłoszeniem niepodległości 11 listopada 1918 roku – podkreślał generał. – Już dwa lata później Sztab został poddany próbie w wojnie 1920 roku i z tej próby wyszedł zwycięsko – dodał.

Nie bez powodu uroczystości odbyły się przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W okresie międzywojennym w tym miejscu stał Pałac Saski. Przed jego zniszczeniem swoją siedzibę miał tu Sztab Generalny.

Na zakończenie uroczystości minister Błaszczak i gen. Andrzejczak złożyli wieńce na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza, odbyły się również defilada pododdziałów i pokaz musztry paradnej Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Wizja przyszłości

Dzisiejsze uroczystości rocznicowe rozpoczęło odsłonięcie w siedzibie Sztabu Generalnego tablicy upamiętniającej setną rocznicę jego ustanowienia. Złożono też wieniec i zapalono znicz przed tablicą pamiątkową szefa SGWP gen. Franciszka Gągora, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Gen. Rajmund Andrzejczak wręczył też żołnierzom i pracownikom Sztabu odznaki i wyróżnienia. – To ważne, aby sobie uświadomić, że Polska nie może być bezpieczna bez swoich sił zbrojnych – podkreślił szef Sztabu Generalnego.

Przed południem w Katedrze Polowej WP gen. bryg. Józef Guzdek, biskup polowy, odprawił mszę świętą w intencji żołnierzy i pracowników Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. – Zadaniem Sztabu jest nie tyle zapobieganie kryzysom i rozwiązywanie bieżących problemów, ile uprzedzanie faktów i wprowadzanie zmian w ramach określonej wizji przyszłości – mówił biskup w homilii.

Po nabożeństwie gen. Andrzejczak i biskup Guzdek odsłonili w katedrze tablicę upamiętniającą stulecie ustanowienia Sztabu.

Obchody rocznicowe zwieńczył wieczorny koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego WP w Filharmonii Narodowej, w którym wziął udział prezydent Andrzej Duda.

Organ dowodzenia

SGWP został ustanowiony 25 października 1918 roku rozporządzeniem Rady Regencyjnej Królestwa Polskiego, a na jego czele trzy dni później stanął gen. Tadeusz Rozwadowski. Sztab organizował struktury armii, system dowodzenia i szkolenia. 1 września 1939 roku został przeformowany na Sztab Naczelnego Wodza i pod tą nazwą funkcjonował też w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie.

8 sierpnia 1944 roku w Lublinie zaczęto organizować Sztab Główny Wojska Polskiego w ramach Naczelnego Dowództwa Wojska Polskiego. Rok później przemianowano go na Sztab Generalny, główny organ dowodzenia ministra obrony. Po przemianach ustrojowych po 1989 roku Sztabowi podporządkowano wszystkie rodzaje sił zbrojnych.

Obecnie do zadań SGWP należy m.in. opracowywanie wieloletnich programów rozwoju sił zbrojnych, jest też naczelnym organem planowania strategicznego. Rola szefa Sztabu Generalnego wzrośnie po wejściu w życie reformy systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi. Będzie mu podlegać dowódca generalny i dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych, a także szef Inspektoratu Wsparcia.

AD

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~Przykra PRAWDA
1540494540
Przecież ta Rada została powołana przez niemieckiego okupanta, po co więc świętować i szanować taki twór ? ?
D3-C5-14-8E

Pancerne wsparcie dla Ukrainy
 
Hanwha Aerospace o współpracy z Polską
Milion Grotów dla sił zbrojnych
Na ratunek „Rudemu”
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Rajd przez fabrykę
NATO patrzy na wschód
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Snowboardowy duet na medal
Na trasie legendarnego biegu
Uparty Francuz od żuawów śmierci
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Śmierć niegodna oficera
Karą mogła być tylko śmierć
Nowatorskie manewry Marszałka
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
Najnowocześniejsza stocznia w Polsce
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Siły Zbrojne Ukrainy zamówiły Groty
Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
Pod okiem rangersów
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Śladem profesjonalistów
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
NATO podsumowało 2022 rok
Air Policing piątej generacji
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Wojna w świecie popkultury
To dobra ustawa dla wojska
Air Show – wszystko o biletach na pokazy
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cegiełka na morzu
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Debiutanci triumfatorami VII Setki Komandosa
Biały Dom o polskich MiG-ach
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Po wojnie będę szczęśliwy
VIS na misję
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Celne oko strzelców CWZS-u
Ministrowie obrony w Sztokholmie
Piekielny ogień w zasięgu ręki
O pomocy dla Ukrainy
Kolejne czołgi K2 i haubice K9 dla Wojska Polskiego
Perun. Polska rakieta z szansą na lot w kosmos
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Wspólne zakupy amunicji
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Młot na dyktatora
Ukraińscy saperzy szkolą się w Polsce
Nad Bałtykiem uderzy „Anakonda”
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
Garnizon US Army na stałe

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO