moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kiedy na kwalifikację?

Kwalifikacja wojskowa rozpocznie się 1 lutego 2024 roku i potrwa do 30 kwietnia. Oprócz osób zobowiązanych do stawiennictwa przed komisjami lekarskimi będą się mogli zgłosić także ochotnicy, którzy ukończyli 18 lat i są zainteresowani służbą. Z obowiązku stawiennictwa zostaną zaś zwolnione osoby trwale niezdolne do pracy, ale będą musiały przekazać dokumenty o stanie zdrowia.

Od czasu zawieszenia zasadniczej służby co roku w całej Polsce jest organizowana kwalifikacja wojskowa. Siły zbrojne chcą sprawdzić zdolność młodych ludzi do służby, by wiedzieć, czy w razie zagrożenia mogliby wesprzeć armię zawodową. Szczegóły dotyczące tego przedsięwzięcia określa rozporządzenie Ministerstwa Obrony Narodowej, jego projekt dotyczący przyszłego roku już jest gotowy. Zgodnie z nim kwalifikacja zostanie ogłoszona 12 stycznia i będzie trwała od 1 lutego do 30 kwietnia.

– Jeśli chodzi o termin, można powiedzieć, że kwalifikacja wraca na właściwe tory. W ostatnich dwóch latach zaczynała się dopiero w kwietniu, w 2021 roku była prowadzona etapami w drugiej połowie roku, a w 2020 roku została przerwana z powodu epidemii. W przyszłym roku odbędzie się w terminie, w którym zazwyczaj była prowadzona – mówi ppłk Maciej Król, szef Wydziału Kwalifikacji Wojskowej w Centralnym Wojskowym Centrum Rekrutacji.

REKLAMA

Dla kogo obowiązek?

W 2024 roku przed powiatowymi komisjami lekarskimi będzie musiało stawić się około 230 tysięcy młodych ludzi (podobnie było w tym roku). To przede wszystkim 19-letni mężczyźni z tzw. rocznika podstawowego (urodzeni w 2005 roku), a także mężczyźni 20–24-letni niemający dotychczas określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. – Obowiązkowo będą musiały pojawić się także osoby, które w latach 2022–2023 ze względu na stan zdrowia zostały uznane przez komisje za czasowo niezdolne do służby, a okres tej niezdolności upływa przez zakończeniem kwalifikacji wojskowej. Ci z kolei, którym ważność orzeczenia upływa po zakończeniu kwalifikacji, będą mogli stawić się na swój wniosek – wyjaśnia ppłk Król. Dodaje, że w obu przypadkach ponowne wezwanie i przeprowadzenie badań lekarskich oraz psychologicznych pozwoli wydać ostateczne orzeczenie i zaliczyć te osoby do kategorii zdolności „A”, „D” lub „E”.

Przed komisjami będą musiały też stanąć kobiety urodzone w latach 1997–2005, które mają kwalifikacje przydatne armii. Chodzi m.in. o osoby kończące w roku akademickim 2023/24 studia na kierunkach: lekarskim, lekarsko-dentystycznym, analityki medycznej, farmacji, fizjoterapii, pielęgniarstwa, położnictwa, ratownictwa medycznego, weterynarii, psychologii. Wezwanie dostaną też kobiety, które zdobędą zawód technika farmaceutycznego oraz technika weterynarii.

Tyle obowiązek. Ale komisje będą też otwarte na 18-letnich ochotników oraz wszystkie osoby, które wciąż nie mają uregulowanego stosunku do służby wojskowej. Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą o obronie ojczyzny obowiązek stawiennictwa na kwalifikację dotyczy osób, które do końca 2024 roku nie przekroczą 60 roku życia. Wcześniej był to wiek 24 lat.

Po raz pierwszy, na mocy ustawy o obronie ojczyzny, z obowiązku stawiennictwa zwolnione zostaną osoby uznane za trwale niezdolne do pracy (także w gospodarstwie rolnym) lub niezdolne do samodzielnej egzystencji. – Takie zwolnienie będzie możliwe, gdy wójt, burmistrz lub prezydent miasta otrzyma dokumenty potwierdzające niezdolność lub niepełnosprawność danej osoby. Dokumenty można doręczyć osobiście, przez przedstawiciela ustawowego lub opiekuna prawnego, drogą pocztową za zwrotnym potwierdzeniem odbioru czy przez środki komunikacji elektronicznej. Wprowadziwszy takie rozwiązanie, wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom bliskich osób z niepełnosprawnościami – mówi ppłk Król.

Krok po kroku

Każdy stawiający się przed komisją będzie musiał przejść obowiązkowe badania lekarskie, m.in. pomiary antropometryczne oraz ciśnienia, sprawdzenie słuchu i wzroku. Ci, którzy zmagają się z przewlekłą chorobą, będą musieli przedstawić dokumentację medyczną i w razie konieczności przejść dodatkowe badania specjalistyczne. Spotkanie z lekarzem będzie poprzedzone obowiązkowymi badaniami psychologicznymi, obejmującymi m.in.: wywiad, obserwację i ewentualną weryfikację dokumentów, jeśli dana osoba je przedstawi. Na tej postawie psycholog wyda zaświadczenia o braku lub istnieniu przeciwwskazań do pełnienia służby wojskowej. Będzie ono niezbędne do określenia kategorii zdolności do służby i wydania przez przewodniczącego powiatowej komisji lekarskiej orzeczenia lekarskiego.

Każdy otrzyma jedną z kilku kategorii zdolności do służby. „A” oznacza osobę zdolną do służby wojskowej, „B” – czasowo niezdolną do służby wojskowej (przez okres 12 lub 24 miesięcy), „D” – niezdolną do służby wojskowej w czasie pokoju, „E” – trwale i całkowicie niezdolną do służby wojskowej w czasie pokoju oraz w czasie ogłoszenia mobilizacji i wojny.

Jednym z elementów kwalifikacji będzie też rozmowa z przedstawicielem szefa wojskowego centrum rekrutacji. Nada on wezwanemu stopień wojskowy szeregowego, a także przedstawi informacje o rodzajach służby oraz możliwościach wstąpienia do armii.

Na zakończenie kwalifikacji wszyscy otrzymają zaświadczenie o uregulowanym stosunku do służby wojskowej oraz o orzeczonej zdolności do służby wojskowej. Osoby z pozytywnym orzeczeniem lekarskim będą mogły złożyć wniosek o powołanie do służby, a jeśli nie będą tym zainteresowane, zostaną przeniesione do tzw. rezerwy pasywnej.

Za przeprowadzenie kwalifikacji po raz drugi będzie odpowiadał resort obrony narodowej (wcześniej wspólnie MON i MSWiA). Kwalifikacja wojskowa będzie się odbywać na terenie wszystkich 16 województw. Nad jej przebiegiem będzie czuwać Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji wraz z ośrodkami zamiejscowymi CWCR oraz 86 wojskowymi centrami rekrutacji, we współpracy z jednostkami administracji rządowej oraz samorządu. W czasie kwalifikacji będzie w całej Polsce działać około 390 powiatowych komisji lekarskich.

Paulina Glińska

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Abramsy pod dobrą opieką
 
Offset dla „Wisły”
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Przerwany lot „Orlika”
Ferie w mundurze
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Którą drogą do armii?
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Dobrowolsi – czas start!
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Zachód przeciwko „korsarzom”
Nowoczesna łączność dla armii
Palmiry – miejsce kaźni
Polska przystań brytyjskich jeńców
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Telefon zaufania dla żołnierzy
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Lista trupich główek
Wielki test w West Point coraz bliżej
Tajna misja polskiej agentki
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Eurofightery znowu w Polsce
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Mocny sygnał od NATO
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Leopardy jadą na poligon
Sztandar dla Dowództwa WOT
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Lotnictwo i kobiety
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Jakie podwyżki dla żołnierzy
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Pamiętamy o Niezłomnych
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Wojenny bohater na szubienicy
Kleszcze dla wojska
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Priorytety dla armii
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
W Jachrance o skokach spadochronowych
Będzie za co kupić koreańską broń
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Podwójny Półmaraton Komandosa
Rusza morski „Dragon”
Nowy szef CWCR
Zamiana po włosku
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Air Show ’25 – do zobaczenia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO