moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W drodze po indeks

W przyszłym roku studia wojskowe w czterech akademiach będzie mogło rozpocząć ponad 2400 osób. W ostatnich latach to rekordowy limit. Zainteresowani będą mieć do wyboru aż 17 kierunków, w tym popularne dowodzenie czy lotnictwo i kosmonautykę. W porównaniu z bieżącym rokiem akademickim najwięcej miejsc dla przyszłych oficerów przybędzie w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Kilka dni temu cztery akademie: Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni, Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie oraz Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie zainaugurowały rok akademicki. Na I roku studiów wojskowych kształcenie, zgodnie z założonym limitem, rozpoczęło w sumie 2089 młodych osób.

W przyszłym roku miejsc będzie jeszcze więcej. Zgodnie z przygotowanym w Ministerstwie Obrony Narodowej projektem rozporządzenia cztery placówki będą mogły przyjąć 2483 ochotników. Zwiększenie limitu naboru jest związane z polityką kadrową, w tym ze wzrostem liczebności armii oraz koniecznością obsadzenia etatów dla podporuczników w 2029 roku. To wówczas przyjęci na studia w przyszłym roku kandydaci ukończą edukację i zostaną promowani na stopień podporucznika.

REKLAMA

Więcej miejsc dla przyszłych dowódców

Najwięcej miejsc dla kandydatów na oficerów przybędzie w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. O ile w tym roku limit miejsc wynosił 596, o tyle w kolejnym kształcenie będzie mogło rozpocząć w niej aż 890 ochotników. Będą oni mogli aplikować na cztery kierunki. Choć na informatyce miejsc będzie zaledwie pięć (w tym roku było 15), a na logistykę zostanie przyjęty tylko jeden więcej kandydat niż w tym roku (32), to już dwa pozostałe kierunki odnotują przyrost liczby miejsc. Na inżynierii bezpieczeństwa będzie mogło studiować 106 osób (w tym 90), a na dowodzeniu aż 747 (w tym roku miejsc było 460).

– Studia w naszej akademii cieszą się niesłabnącą popularnością. Tylko w tym roku mieliśmy aż 1816 kandydatów. Zwiększenie limitu miejsc, zwłaszcza na najpopularniejszym kierunku, czyli dowodzeniu, to na pewno znakomita wiadomość dla osób, które w przyszłym roku planują zdawanie na naszą uczelnię – mówi kpt. Roksana Borowska, rzecznik prasowy AWL.

O 50 miejsc więcej niż w tym roku przygotuje Lotnicza Akademia Wojskowa. W Dęblinie studia będzie mogło podjąć 350 osób. Nieco mniej miejsc niż w tym roku uczelnia zaoferuje na kierunku nawigacja – zamiast 81 będzie ich 50. Więcej osób będzie mogło za to studiować logistykę (75 miejsc, było 40) oraz lotnictwo i kosmonautykę (173, było 144). – Po raz drugi w naszej ofercie znajdzie się czwarty kierunek – inżynieria bezpieczeństwa powietrznego. Jest on adresowany przede wszystkim do osób, które w przyszłości chcą zajmować się tematyką związaną z obroną przeciwlotniczą i bezpieczeństwem powietrznym państwa, w szczególności z systemem obrony powietrznej Wojska Polskiego. W tym roku kształcenie na tym kierunku rozpoczęło 35 podchorążych, w przyszłym na kandydatów będzie czekać 50 miejsc – mówi por. Marcin Helak, rzecznik prasowy LAW.

Największy limit w WAT

Gdyńska Akademia Marynarki Wojennej z kolei zaoferuje kandydatom 175 miejsc, czyli dokładnie tyle samo, ile w tym roku. Zainteresowani będą mieli do wyboru sześć kierunków, w tym nawigację zapewniającą najwięcej miejsc (65, w tym roku było 55), logistykę (25, było 20) oraz mechanikę i budowę maszyn (35, było 15). Do wyboru będą też: informatyka (17 miejsc), mechatronika (15) oraz systemy informatyczne w bezpieczeństwie (13).

Spośród całego limitu przyjęć najwięcej kandydatów, bo aż 1068, będzie mogło zostać studentami Wojskowej Akademii Technicznej. Miejsc będzie zatem nieco mniej niż w tym roku, gdy uczelnia miała ich do zaoferowania 1103. Aplikujący do WAT będą mogli wybrać z 13 kierunków. Najwięcej, bo aż 258 miejsc, będzie czekało na kierunkach elektronika i telekomunikacja (w tym roku było 140), a po 152 miejsca uczelnia przygotuje na mechatronice (było 146) oraz lotnictwie i kosmonautyce (było 120).

Plany zakładają, że więcej chętnych będzie mogło studiować na kierunkach: budownictwo (53 miejsca, było 52), geodezja i kartografia (83, było 63), inżynieria bezpieczeństwa (36, było 30) oraz logistyka ekonomiczna (15, było 12). Więcej miejsc będzie też na nowym, uruchomionym po raz pierwszy w tym roku akademickim, kierunku technologie elektroniczne i telekomunikacyjne. Jego powstanie było odpowiedzią na wzrastające potrzeby wojska kształcenia przyszłych oficerów – specjalistów z dziedziny eksploatacji nowoczesnych systemów łączności i informatyki będących w wyposażeniu Wojska Polskiego. W przyszłym roku akademickim na kierunku tym będą mogły studiować 64 osoby (w tym roku miejsc było 26).

Mniej podchorążych z kolei będzie studiowało: informatykę (72 miejsca, było 84), kryptologię i bezpieczeństwo (50, było 88), mechanikę i budowę maszyn (53, było 104), chemię (23, było 31) oraz logistykę (57, było 122).

Choć szczegóły dotyczące terminów rekrutacji, wymogów formalnych, systemu punktacji oraz zakresu sprawdzianów mają zostać określone w rozporządzeniu MON-u, to wzorem lat ubiegłych można przypuszczać, że rekrutacja na studia ruszy w marcu. Lipcowe egzaminy wstępne z kolei, poza analizą ocen z matury, obejmą także egzamin z WF-u, rozmowę kwalifikacyjną, a dla niektórych osób również test z języka angielskiego.

Przypomnijmy, że ci, którzy rozpoczną studia, na I roku będą pełnić dobrowolną zasadniczą służbę wojskową. Od II roku, po złożeniu wniosku, staną się żołnierzami zawodowymi.
Według szacunków Ministerstwa Obrony Narodowej koszt kształcenia przyjętych 2483 kandydatów w okresie pięciu lat studiów wyniesie ok. 1,5 mld zł.

Paulina Glińska

autor zdjęć: LAW, AWL, WAT

dodaj komentarz

komentarze


„Pierwsza Drużyna” na start
 
AW149 wkrótce „made in Poland”
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
„Baltops” – moc na Bałtyku
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
Gortat Team vs drużyna NATO
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Ratownicy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Spadochroniarze w operacji TALO
Trzy miecze pokoju
AWACS-y dostarczone
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Pokazali swoją siłę
Plan na szczyt
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO on Northern Track
Będą zmiany w przepisach po incydencie na granicy z Białorusią
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
Polacy ćwiczą na Słowackiej Tarczy
Dzień, który zmienił bieg wojny
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Donald Tusk: Musimy bronić naszych granic
Terroryści na lotnisku
Sztandar dla cyberwojsk
Więcej niż szkolenie TCCC
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Kremlowska wirtualna korekta
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Pojazdy naziemnej obsługi polskiego lotnictwa
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Equipment Tailored to the Needs
Ameryka daje wsparcie
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Wirtualna tarcza nad wojskami NATO
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Bór-Komorowski – oficer wybitny pod każdym względem
Wyrwali się z niemieckiego kotła
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Inwestycja potrzebna jak tlen
Zaprojektuj mural o powstaniu
Andrzej Duda spotkał się z żołnierzami strzegącymi granicy
Policjanci szkolą wojsko
„Czarownice” nad Londynem
Pamiętamy o bohaterach D-Day
Jak rozbito więzienie w Końskich
Latający radar
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Docenić „misjonarzy”
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
„Osiodłać krowę”
O bezpieczeństwie w Białymstoku
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Sukcesy żołnierzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przesmyk w grze
Podróż w ciemność

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO