moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowatorskie studia w WAT

To studia dla młodych, odważnych i ambitnych ludzi, którzy będą kreować świat, w jakim chcieliby żyć – tak o nowym kierunku studiów w Wojskowej Akademii Technicznej mówi dr hab. inż. Krzysztof Kopczyński, dyrektor Instytutu Optoelektroniki. Można już aplikować na unikatowy w skali kraju kierunek – technologie przełomowe. To niejedyna nowość w ofercie edukacyjnej WAT-u.

Wojskowa Akademia Techniczna jest największą wojskowo-cywilną uczelnią w Polsce. Na 12 kierunkach jednolitych studiów magisterskich (13. ruszy od nowego roku akademickiego) kształci kandydatów na oficerów, studiują tu także osoby cywilne. Jeszcze do niedawna miały one do wyboru ponad 25 kierunków, w tym: bezpieczeństwo narodowe, elektronikę i telekomunikację, budownictwo czy biocybernetykę i inżynierię biomedyczną. W tym roku oferta edukacyjna jest bogatsza o dwa nowe kierunki.

Pierwszym z nich jest geoinformatyka, która będzie prowadzona przez Wydział Inżynierii Lądowej i Geodezji. Program studiów będzie kładł nacisk na praktyczne zdobycie wiedzy z zakresu pozyskiwania, integracji, przetwarzania i wizualizacji geodanych, obejmie też zagadnienia modelowania danych 3D i ich pozyskiwania podczas pomiarów geodezyjnych. Studenci będą również się uczyć o budowie systemów informatycznych, np. geoportali tematycznych, jak również wykorzystania zbiorów big data w uczeniu maszynowym. – Co istotne, absolwenci tego kierunku po odbyciu wymaganej praktyki będą mogli ubiegać się o uprawnienia w zakresie prowadzenia samodzielnej działalności geodezyjnej – mówi Ewa Jankiewicz, rzecznik prasowy WAT-u.

Studia dla odważnych

Drugi z oferowanych kierunków to technologie przełomowe. W jego działalność będzie zaangażowanych sześć wydziałów: Elektroniki, Nowych Technologii i Chemii, Cybernetyki, Inżynierii Mechanicznej, Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa, Inżynierii Lądowej i Geodezji oraz Instytut Optoelektroniki, który poprowadzi studia. – Jesteśmy szczególnie dumni, że właśnie taki międzywydziałowy kierunek pojawił się w naszej ofercie. Jest nowatorski i unikatowy na skalę krajowych uczelni politechnicznych – przyznaje Ewa Jankiewicz.

Dr hab. inż. Krzysztof Kopczyński, profesor WAT-u i dyrektor Instytutu Optoelektroniki, podkreśla, że to studia dla tych, którzy w przyszłości będą chcieli mieć wpływ na świat, w którym żyją oraz chcą wdrażać i tworzyć nowe technologie. – W ramach kierunku oferujemy kształcenie w siedmiu różnych specjalnościach. Studenci będą mogli zgłębiać wiedzę m.in. w zakresie technologii: optoelektronicznych, maszynowego wspomagania decyzji i automatyzacji procesów, technologii fotonicznych i kwantowych, inżynierii kosmicznej, a także w obszarze inżynierii mechanicznej, systemów elektronicznych i telekomunikacyjnych – a więc tego wszystkiego, co wciąż się rozwija i stanowi o potencjale naukowym i technologicznym poszczególnych państw – mówi dyrektor Kopczyński.

Jak dodaje profesor, tu poprzeczka dla kandydatów jest nieco wyższa niż w przypadku innych kierunków. – Chodzi zwłaszcza o zwiększoną liczbę godzin zajęć z matematyki czy fizyki. Ale choć oczekujemy ciut więcej, to bardzo dużo mamy studentom do zaoferowania – zachęca dr Kopczyński. To m.in. dostęp do najnowszych i najlepszych laboratoriów oraz kontakt z najnowocześniejszymi technologiami, nie tylko tymi w WAT, lecz także w innych uczelniach oraz ośrodkach badawczych w kraju i za granicą, z którymi współpracuje akademia. – Oferujemy też udział w naszych projektach i pracach badawczych, w tym międzynarodowych. W praktyce student, biorąc w nich udział, będzie mógł jeszcze w trakcie kształcenia skorzystać finansowo – tłumaczy dr Kopczyński.

Studia potrwają w sumie pięć lat (dziesięć semestrów), a po ich ukończeniu absolwenci zyskają tytuł zawodowy magistra inżyniera. Będą też mogli aplikować do szkoły doktorskiej Wojskowej Akademii Technicznej, a potem zasilić szereg kadry uczelni, pracując jako nauczyciele akademiccy albo kadra naukowo-badawcza. – To jednak tylko jedna z dróg, bo możliwości pracy po tym kierunku jest naprawdę sporo. To chociażby prace badawcze i rozwojowe w firmach zbrojeniowych, firmach typu hi-tech czy innych podmiotach kluczowych sektorów gospodarki. Jedno jest pewne: z każdym absolwentem będziemy chcieli współpracować – deklaruje dr Kopczyński.

Jak zostać studentem cywilnym?

Osoby zainteresowane muszą w terminie od 1 marca do 14 lipca zapisać się do Internetowej Rejestracji Kandydatów WAT i wypełnić podanie-ankietę o przyjęcie na studia. Potem konieczne jest wniesienie opłaty rekrutacyjnej (indywidualny numer konta zostanie wygenerowany w IRK). Po zdaniu egzaminu dojrzałości kandydat będzie musiał wprowadzić wyniki ze świadectwa do IRK. Po zakwalifikowaniu na studia konieczne będzie dostarczenie do Sekcji ds. Rekrutacji WAT kserokopii świadectwa dojrzałości (oryginał lub odpis do wglądu).

O przyjęcie na studia mogą też ubiegać się ci, którzy obecnie studiują na I roku dowolnego kierunku w WAT. Zostaną przyjęci po spełnieniu wymagań, w tym wyrównaniu różnic programowych. Na podobnych zasadach będą mogły to zrobić osoby, które rozpoczną studia cywilne na innych kierunkach w tym roku i po I semestrze będą się chciały przenieść na technologie przełomowe. Obecnie w WAT studiuje ponad 6,5 tys. cywilów.

Paulina Glińska

autor zdjęć: WAT

dodaj komentarz

komentarze


Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
 
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Witkacy – piąty wieszcz?
Wojsko w gotowości do ewakuacji Polaków ze Strefy Gazy
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Najdłuższa noc
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Wojsko pomoże Słoweńcom
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Ostre strzelanie w Świętoszowie
Abramsy jadą na ukraiński front
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Szef MON-u o planach obrony kraju
Spotkanie szefa MON-u i sekretarza obrony USA
Pierwszy polski Homar
PKW Orlik już w Estonii
Armia Polska w drodze do Europy
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
Wojsko wraca do Babimostu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Laureaci cyberkonkursu MON
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Zwycięstwo bez zwycięstwa
W WIM-ie otwarto nowoczesną klinikę urologii
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Uwolnić zakładników
Podchorążowie świętują
Polsko-koreańskie rozmowy
Nowe AWACS-y dla NATO
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
32 krążki pływaków-żołnierzy
Unijna pomoc dla Ukrainy
Orka po koreańsku
Koniec misji niemieckich przeciwlotników
„Pług” idzie na śmierć
PKW Orlik gotowy na misję
Realia, a nie teoria
Out of the Shadow
Fiński debiut w Sojuszu
Futsal na zakończenie rywalizacji
Ferie z WOT? Zapisy już trwają
Zielony talizman Polaków
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
O 200 OPW więcej na nowy rok szkolny
Ekspresowa pomoc
Narodziny polskich sił morskich
Polski dzień strzelania w Rumunii
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Śmiertelny wypadek żołnierza
Zanim wyruszą do Bagdadu
Kolejne zakupy dla wojska
„Sokół” wylądował
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO