moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowatorskie studia w WAT

To studia dla młodych, odważnych i ambitnych ludzi, którzy będą kreować świat, w jakim chcieliby żyć – tak o nowym kierunku studiów w Wojskowej Akademii Technicznej mówi dr hab. inż. Krzysztof Kopczyński, dyrektor Instytutu Optoelektroniki. Można już aplikować na unikatowy w skali kraju kierunek – technologie przełomowe. To niejedyna nowość w ofercie edukacyjnej WAT-u.

Wojskowa Akademia Techniczna jest największą wojskowo-cywilną uczelnią w Polsce. Na 12 kierunkach jednolitych studiów magisterskich (13. ruszy od nowego roku akademickiego) kształci kandydatów na oficerów, studiują tu także osoby cywilne. Jeszcze do niedawna miały one do wyboru ponad 25 kierunków, w tym: bezpieczeństwo narodowe, elektronikę i telekomunikację, budownictwo czy biocybernetykę i inżynierię biomedyczną. W tym roku oferta edukacyjna jest bogatsza o dwa nowe kierunki.

Pierwszym z nich jest geoinformatyka, która będzie prowadzona przez Wydział Inżynierii Lądowej i Geodezji. Program studiów będzie kładł nacisk na praktyczne zdobycie wiedzy z zakresu pozyskiwania, integracji, przetwarzania i wizualizacji geodanych, obejmie też zagadnienia modelowania danych 3D i ich pozyskiwania podczas pomiarów geodezyjnych. Studenci będą również się uczyć o budowie systemów informatycznych, np. geoportali tematycznych, jak również wykorzystania zbiorów big data w uczeniu maszynowym. – Co istotne, absolwenci tego kierunku po odbyciu wymaganej praktyki będą mogli ubiegać się o uprawnienia w zakresie prowadzenia samodzielnej działalności geodezyjnej – mówi Ewa Jankiewicz, rzecznik prasowy WAT-u.

Studia dla odważnych

Drugi z oferowanych kierunków to technologie przełomowe. W jego działalność będzie zaangażowanych sześć wydziałów: Elektroniki, Nowych Technologii i Chemii, Cybernetyki, Inżynierii Mechanicznej, Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa, Inżynierii Lądowej i Geodezji oraz Instytut Optoelektroniki, który poprowadzi studia. – Jesteśmy szczególnie dumni, że właśnie taki międzywydziałowy kierunek pojawił się w naszej ofercie. Jest nowatorski i unikatowy na skalę krajowych uczelni politechnicznych – przyznaje Ewa Jankiewicz.

Dr hab. inż. Krzysztof Kopczyński, profesor WAT-u i dyrektor Instytutu Optoelektroniki, podkreśla, że to studia dla tych, którzy w przyszłości będą chcieli mieć wpływ na świat, w którym żyją oraz chcą wdrażać i tworzyć nowe technologie. – W ramach kierunku oferujemy kształcenie w siedmiu różnych specjalnościach. Studenci będą mogli zgłębiać wiedzę m.in. w zakresie technologii: optoelektronicznych, maszynowego wspomagania decyzji i automatyzacji procesów, technologii fotonicznych i kwantowych, inżynierii kosmicznej, a także w obszarze inżynierii mechanicznej, systemów elektronicznych i telekomunikacyjnych – a więc tego wszystkiego, co wciąż się rozwija i stanowi o potencjale naukowym i technologicznym poszczególnych państw – mówi dyrektor Kopczyński.

Jak dodaje profesor, tu poprzeczka dla kandydatów jest nieco wyższa niż w przypadku innych kierunków. – Chodzi zwłaszcza o zwiększoną liczbę godzin zajęć z matematyki czy fizyki. Ale choć oczekujemy ciut więcej, to bardzo dużo mamy studentom do zaoferowania – zachęca dr Kopczyński. To m.in. dostęp do najnowszych i najlepszych laboratoriów oraz kontakt z najnowocześniejszymi technologiami, nie tylko tymi w WAT, lecz także w innych uczelniach oraz ośrodkach badawczych w kraju i za granicą, z którymi współpracuje akademia. – Oferujemy też udział w naszych projektach i pracach badawczych, w tym międzynarodowych. W praktyce student, biorąc w nich udział, będzie mógł jeszcze w trakcie kształcenia skorzystać finansowo – tłumaczy dr Kopczyński.

Studia potrwają w sumie pięć lat (dziesięć semestrów), a po ich ukończeniu absolwenci zyskają tytuł zawodowy magistra inżyniera. Będą też mogli aplikować do szkoły doktorskiej Wojskowej Akademii Technicznej, a potem zasilić szereg kadry uczelni, pracując jako nauczyciele akademiccy albo kadra naukowo-badawcza. – To jednak tylko jedna z dróg, bo możliwości pracy po tym kierunku jest naprawdę sporo. To chociażby prace badawcze i rozwojowe w firmach zbrojeniowych, firmach typu hi-tech czy innych podmiotach kluczowych sektorów gospodarki. Jedno jest pewne: z każdym absolwentem będziemy chcieli współpracować – deklaruje dr Kopczyński.

Jak zostać studentem cywilnym?

Osoby zainteresowane muszą w terminie od 1 marca do 14 lipca zapisać się do Internetowej Rejestracji Kandydatów WAT i wypełnić podanie-ankietę o przyjęcie na studia. Potem konieczne jest wniesienie opłaty rekrutacyjnej (indywidualny numer konta zostanie wygenerowany w IRK). Po zdaniu egzaminu dojrzałości kandydat będzie musiał wprowadzić wyniki ze świadectwa do IRK. Po zakwalifikowaniu na studia konieczne będzie dostarczenie do Sekcji ds. Rekrutacji WAT kserokopii świadectwa dojrzałości (oryginał lub odpis do wglądu).

O przyjęcie na studia mogą też ubiegać się ci, którzy obecnie studiują na I roku dowolnego kierunku w WAT. Zostaną przyjęci po spełnieniu wymagań, w tym wyrównaniu różnic programowych. Na podobnych zasadach będą mogły to zrobić osoby, które rozpoczną studia cywilne na innych kierunkach w tym roku i po I semestrze będą się chciały przenieść na technologie przełomowe. Obecnie w WAT studiuje ponad 6,5 tys. cywilów.

Paulina Glińska

autor zdjęć: WAT

dodaj komentarz

komentarze


Kierunek Rumunia
Oko na Bałtyk
Ekstremalne zimowe nurkowanie
„Chcę być ładowniczym czołgu”
Ojciec chrzestny bojowego wozu piechoty Borsuk
Amerykanie zarobią na Duńczykach
To nie mogło się udać, ale…
ŻW zatrzymała operatora drona, który spadł na teren wojskowy
Taniec na „Orle”
Bez medalu na torze łyżwiarskim w Mediolanie
Vespa, czyli jak wykorzystać drony na polu walki
Polscy oficerowie obejmą prestiżowe stanowiska
Szef MON-u spotkał się z olimpijczykami w mundurach
Bezzałogowa rewolucja u brzeskich saperów
Abramsy zaparkowały u pancerniaków z Wesołej
Z Ustki do kosmosu
„Horyzont” (dla) bezpieczeństwa
Podwyżki coraz bliżej
Na styku zagrożeń
Premier wojenny
Czarne Pantery odsłaniają swoje tajemnice
Żołnierze zdominowali zapaśniczą imprezę mistrzowską
SAFE: szansa i wyzwanie dla zbrojeniówki
Buzdygan Internautów – głosowanie
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Medal Honoru dla Ollisa
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
„Ratownik” o krok bliżej
Terytorialsi konstruktorami dronów
Mistrzyni schodzi ze ścianki
Outside the Box
Weterani razem przełamują bariery
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
Co nowego w przepisach?
Maj polskich żywych torped
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Kosiniak-Kamysz o strategii na 2026 rok
Dwa razy po 10 km ze zmianą nart
Trzymajcie kciuki za Biało-Czerwonych!
POLSARIS, czyli oczy wojska
Ostatnia minuta Kutschery
Wojsko buduje drony
HIMARS-y w Rumunii
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Tusk: Ukraina nie może pozostać sama
Nie tylko przemyt, także ataki hybrydowe
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
GROM szkoli przyszłych operatorów
Miliardy euro na polskie bezpieczeństwo
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Czekamy na pierwsze podium wojskowych
Klucz do przyszłości
Kolejne Husarze prawie gotowe
Armia ma liczyć pół miliona!
Amunicja dla Pilicy i Rosomaków zamówiona
Rosyjskie inwestycje wojskowe na kierunku północnym
Zimowi podhalańczycy
Together on the Front Line and Beyond
Szef MON-u o wzmacnianiu NATO
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Rośnie pancerna pięść Sił Zbrojnych RP
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO