moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Enigma. Zagadka rozwiązana” w Warszawie

To prawdziwa gratka dla miłośników historii! W Warszawie otwarto wystawę, na której można obejrzeć prawdopodobnie jedyną zachowaną do naszych czasów replikę maszyny Enigma. Kopia, skonstruowana przez polskich naukowców i oficerów wywiadu, pozwalała na łamanie niemieckich szyfrów podczas II wojny światowej.

– W okresie międzywojennym stworzono z udziałem naszych służb specjalnych i naukowców system, który pozwolił na złamanie szyfrów niemieckiej maszyny Enigmy – mówił Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury, podczas otwarcia wystawy „Enigma. Zagadka rozwiązana” w warszawskiej Kordegardzie. Szef resortu kultury dodał, że na ekspozycji jest prezentowany unikatowy eksponat: stworzona przez polskich konstruktorów replika Enigmy, która służyła do deszyfrowania niemieckich depesz.

– Dzięki naszej ekspozycji chcemy przypomnieć zasługi matematyków i inżynierów, którzy stworzyli polską kryptologię – zaznaczył dr Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski, które jest organizatorem wystawy. Podkreślił, że polskie badania nad Enigmą pomogły aliantom w uzyskaniu przewagi nad III Rzeszą i przyczyniły się do szybszego zakończenia II wojny światowej.

Stanowiąca główną atrakcję wystawy replika maszyny szyfrującej została skonstruowana przez polski wywiad wspólnie z francuskimi inżynierami w 1940 roku we Francji, dokąd po wybuchu wojny ewakuowali się polscy kryptolodzy. – Maszyna powstała na podstawie dokumentacji stworzonej przez polskich inżynierów – podaje Grzegorz Dumała, kurator wystawy.

W okresie międzywojennym w Polsce zbudowano kilkadziesiąt takich replik, ale zostały zniszczone we wrześniu 1939 roku. Natomiast we Francji powstało tylko kilka takich urządzeń i do dziś zachował się najprawdopodobniej jeden egzemplarz. Maszyna po wojnie znalazła się w zbiorach Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie, skąd w 2020 roku, dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, została kupiona przez MHP. Docelowo znajdzie się na wystawie stałej tej placówki.

Enigma, czyli niemiecka maszyna szyfrująca, powstała w okresie międzywojennym. Urządzenie wykorzystywało mechanizm obracających się wirników, aby kodować przesyłane wiadomości. Pod koniec 1932 roku polscy kryptolodzy i matematycy: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski, zatrudnieni w Biurze Szyfrów Sztabu Głównego Wojska Polskiego, złamali kod Enigmy i odczytali pierwsze niemieckie depesze.

Doskonalenie przez Niemców maszyn i procedur szyfrowania spowodowało konieczność budowy urządzeń wspomagających pracę kryptologów. Postało około 50 replik Enigmy służących do szybkiego odczytywania niemieckich meldunków. Skonstruowano je w warszawskiej Wytwórni Radiotechnicznej AVA z pomocą inżynierów: Antoniego Pallutha, Edwarda Fokczyńskiego oraz braci Ludomira i Leonarda Danilewiczów.

Po wybuchu II wojny polski ośrodek kryptologiczny został zlikwidowany. Zniszczono jego dokumentację i repliki Enigmy, żeby zatrzeć ślady działalności polskiego wywiadu. Pracownicy Biura Szyfrów w większości przedostali się do Francji, gdzie wznowili działalność w ośrodku nieopodal Paryża. Tuż przed wojną Polacy przekazali egzemplarz Enigmy i dokumentację na jej temat Anglikom, którzy wykorzystując tę wiedzę, prowadzili dalsze prace nad dekodowaniem niemieckich szyfrów.

Wystawa „Enigma. Zagadka rozwiązana” została przygotowana przez MHP we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Obok repliki Enigmy można na niej obejrzeć oryginalną maszynę szyfrującą wykorzystywaną przez niemieckie siły lądowe w latach lat trzydziestych XX wieku oraz materiały opowiadające o historii Enigmy i złamaniu jej szyfrów.

Ekspozycja prezentowana w Kordegardzie – Galerii Narodowego Centrum Kultury przy ul. Krakowskie Przedmieście 15/17 w Warszawie – będzie otwarta do 28 listopada. Wstęp na wystawę jest wolny. 11 listopada od 12.00 do 15.00 będzie można ją zwiedzać z kuratorem.

AD

autor zdjęć: Danuta Matloch / MKiDN, Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
 
Rusza kwalifikacja wojskowa
Ślubowanie kadetów OPW
Spadochroniarze na Podlasiu
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Lista trupich główek
Cud w Trewirze
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Rakietowy szach
Eurofightery znowu w Polsce
W rezerwie pasywnej będą oceny
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Bruksela przed szczytem
Offset dla „Wisły”
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Pierwszy skok
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Szef MON-u w Brukseli
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Podwójny Półmaraton Komandosa
Mocny sygnał od NATO
Którą drogą do armii?
Abramsy pod dobrą opieką
Zachód przeciwko „korsarzom”
Dobrowolsi – czas start!
Roszady personalne w PGZ-ecie
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Lekcje z frontu
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Liban uznany za strefę działań wojennych
Nowoczesna łączność dla armii
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Śnieg może być groźną bronią
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Wojna o porządek świata
Skromny początek wielkiej wojny
Air Show ’25 – do zobaczenia
Zimowy sprawdzian podchorążych
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Invictus w zimowym stylu
Zamiana po włosku
„Avenger” na Monte Cassino
Zielone światło dla Barbary
Nowy szef CWCR

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO