moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Murem za polskim mundurem

W listopadzie 2021 roku doszło do próby sforsowania granicy, ale została ona utrzymana dzięki służbie strażników granicznych, policjantów i żołnierzy Wojska Polskiego. Teraz możemy się spodziewać ponownie takiego ataku – powiedział minister Mariusz Błaszczak w przygranicznych Krynkach, gdzie odbyło się posiedzenie komitetu do spraw bezpieczeństwa narodowego i spraw obronnych.

W zwołanych w Krynkach, w województwie podlaskim, obradach komitetu Rady Ministrów do spraw bezpieczeństwa narodowego i spraw obronnych uczestniczyli szefowie resortów spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński i sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, a także kierujący operacją ochrony granicy dowódcy wszystkich zaangażowanych formacji, a więc Wojska Polskiego, Policji i Straży Granicznej. Posiedzenie, któremu przewodniczył minister obrony Mariusz Błaszczak, dotyczyło bieżącej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i działań podejmowanych przez polskie służby.

Dwa lata temu Polska została zaatakowana przez naszych sąsiadów z terytorium Białorusi. Wówczas komitet, któremu przewodniczył premier Jarosław Kaczyński, podjął decyzję o wzmocnieniu granicy. Wojsko Polskie postawiło ogrodzenie tymczasowe, a dziś jest już to ogrodzenie docelowe. Służą tu strażnicy graniczni, policjanci i żołnierze – mówił tuż przed obradami komitetu minister Błaszczak. Szef MON-u przypomniał, że w listopadzie 2021 roku doszło do potężnej próby sforsowania granicy, ale została ona utrzymana dzięki służbie mundurowych. – Dziś możemy się spodziewać ponownie takiego ataku. Wciąż jest bowiem utrzymywana polityka, którą dwa lata temu zastosował Łukaszenka, a która została zainspirowana i skoordynowana na Kremlu. Chodzi o zapraszanie migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki oraz rzucanie ich na granicę z Polską, Litwą czy Łotwą – wyjaśnił minister Błaszczak. Przypomniał, że polskie służby były atakowane także przez posłów opozycji. – Jesteśmy w przededniu prezentacji filmu „Zielona granica” Agnieszki Holland. Filmu, który uderza w morale żołnierzy WP i funkcjonariuszy – ocenił.

REKLAMA

Podczas konferencji prasowej podsumowującej obrady komitetu szef MON-u zaznaczył, że komitet przyjął uchwałę w sprawie obrony dobrego imienia żołnierzy i funkcjonariuszy, którzy strzegą bezpieczeństwa na granicy. Podkreślił też, że do odpierania ewentualnych kolejnych ataków przygotowane są odpowiednie służby. – Straż Graniczną i Policję wspiera 10 tys. żołnierzy – poinformował Mariusz Błaszczak. Zapewnił, że rząd i Polacy „stoją murem za polskim mundurem”.

Podczas konferencji głos zabrał także Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji. – Spotkaliśmy się z kierującymi operacją zabezpieczenia granicy, oficerami Straży Granicznej, Policji i Wojska Polskiego i odebraliśmy od nich najnowsze informacje dotyczące sytuacji w tym regionie – powiedział szef MSWiA. – Żołnierze i funkcjonariusze wykonują tu niezwykle ważną pracę dla państwa polskiego i wszystkich obywateli, niezależnie od ich poglądów politycznych. Dowództwo naszych formacji, mimo że podlega różnym resortom, współpracuje doskonale – zaznaczył minister Kamiński.

Wojsko Polskie wspiera Straż Graniczną od 2021 roku. Żołnierze patrolują pogranicze polsko-białoruskie i z obwodem królewieckim Federacji Rosyjskiej, ale też rozbudowują systemy zapór. Żołnierze zaangażowani w służbę na granicy wywodzą się z jednostek operacyjnych i wojsk obrony terytorialnej.

W środę po południu, w miejscowości Gruszki na Podlasiu, szef MON-u spotkał się z litewskim ministrem obrony Arvydasem Anušauskasem. Politycy rozmawiali na temat aktualnej sytuacji bezpieczeństwa, współpracy związanej z obroną granic przed atakami hybrydowymi oraz rosnącego zagrożenia ze strony Federacji Rosyjskiej.

– Spotkaliśmy się na trójstyku granic Polski, Litwy i Białorusi. To miejsce wyjątkowe ze względu na przyjaźń polsko-litewską, ale także ze względu na ataki hybrydowe prowadzone na nasze kraje z terytorium Białorusi – powiedział podczas konferencji prasowej minister Błaszczak. Podkreślił, że współpraca wojskowa Polski i Litwy jest bardzo ścisła, a jako przykład podał misje air policing. – Od grudnia 2023 roku polscy żołnierze będą strzec przestrzeni powietrznej nad Litwą i państwami bałtyckimi – poinformował szef MON-u. Wspomniał również o wspólnych ćwiczeniach wojsk polskich i litewskich. – Jesteśmy otwarci na propozycje Litwy w zakresie zacieśniania relacji militarnych obu państw, bo to służy odstraszaniu agresora. A razem jesteśmy silniejszy – dodał Mariusz Błaszczak.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Leszek Chemperek / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Unijna pomoc dla Ukrainy
Out of the Shadow
Uwolnić zakładników
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Ekspresowa pomoc
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Wiara bez wiedzy
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Ile powołań do wojska w 2024 roku?
Debiutancka misja Hugina
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Polsko-koreańskie rozmowy
AW101 już w Darłowie
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Futsal na zakończenie rywalizacji
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Wszystkie Pilice w wojsku
Drużyna Invictus Games z prezydenckim wsparciem
Laserowa rewolucja
Sokół czuwa w Tatrach
Zwycięstwo bez zwycięstwa
32 krążki pływaków-żołnierzy
Ukraińska armia szkoli się w Wędrzynie
Spoczęli w ojczyźnie
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Kolejne zakupy dla wojska
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
PGZ rośnie w siłę
PKW Orlik gotowy na misję
Co może Hugin
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
PKW Orlik już w Estonii
Certyfikacja Eurokorpusu
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Misja: obronić Finlandię
Abramsy jadą na ukraiński front
Szef MON-u o planach obrony kraju
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Kolejne Kraby dla wojska
Terytorials na etacie
Podchorążowie świętują
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Porozumienie Sikorski-Stalin
Zimowy test dobrowolsów
Polski dzień strzelania w Rumunii
Pathfinder – najlepszy zwiadowca
Realia, a nie teoria
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Orka po koreańsku
Fiński debiut w Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Saperzy na wschodzie Polski
Loty M-346 wstrzymane
Zielony talizman Polaków
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO