moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Migranci zaatakowali polskich żołnierzy

Polscy żołnierze, strażnicy graniczni oraz policjanci odparli atak migrantów na zamkniętym przejściu granicznym w Kuźnicy. Niestety w zamieszkach ranni zostali żołnierz, policjant i funkcjonariuszka Straży Granicznej. Minister Mariusz Błaszczak podziękował żołnierzom i zapowiedział, że wszyscy służący obecnie na granicy otrzymają specjalne nagrody finansowe. – Jesteśmy wam wdzięczni – napisał minister Błaszczak.

We wtorek rano migranci koczujący przy przejściu granicznym w Kuźnicy podjęli próbę siłowego sforsowania polsko-białoruskiej granicy. Ministerstwo Obrony Narodowej informowało, że bardzo agresywny tłum rzucał w kierunku mundurowych kamieniami i granatami hukowymi. Służby użyły gazu łzawiącego i armatek wodnych. – Dzisiejszy atak przebiega pod kontrolą białoruskich służb – informuje MON.

Na Twitterze Ministerstwa Obrony Narodowej opublikowane zostały nagrania z polsko-białoruskiej granicy, na których widać, jak migranci rzucają kamieniami w stronę żołnierzy, policjantów i funkcjonariuszy Straży Granicznej. W odpowiedzi na agresywne ataki funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego i armatek wodnych. MON podaje, że migranci zostali wyposażeni przez białoruskie służby w granaty hukowe.

Policja poinformowała z kolei, że dzisiaj rano ranny został jeden z funkcjonariuszy. „W wyniku ataku osób inspirowanych przez stronę białoruską jeden z policjantów został dość poważnie ranny. Prawdopodobnie doszło do pęknięcia kości czaszki po uderzeniu przedmiotem” – czytamy w komunikacie. Później ranne zostały jeszcze dwie osoby – żołnierz oraz funkcjonariuszka Straży Granicznej.

Rano ws. sytuacji na granicy odbyła się narada w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Wzięli w niej udział m.in. prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki. Po spotkaniu Jakub Kumoch, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP, oraz Piotr Müller, rzecznik rządu, wystąpili na wspólnej konferencji prasowej. – Podczas spotkania w BBN omówiono wiele spraw związanych z sytuacją na Białorusi. Wyrażamy pełne wsparcie dla tych, którzy każdego dnia i nocy bronią naszego bezpieczeństwa – powiedział Piotr Müller. – Omawialiśmy wszystkie możliwe warianty rozwoju sytuacji na naszej wschodniej granicy – dodał.

Jakub Kumoch powiedział, że rozważane są także pesymistyczne warianty kryzysu, który może się przedłużyć o kolejne miesiące. Dodał, że w związku z tym wciąż rozwijana jest infrastruktura na wschodniej granicy. – Chcemy zapewnić odpowiednie warunki dla naszych funkcjonariuszy i żołnierzy – wyjaśnił Kumoch. Zapytany o to, czy Polska i jej sojusznicy rozważają skorzystanie z artykułu 4. Traktatu Północnoatlantyckiego, który mówi o tym, że członkowie NATO będą się konsultować w przypadku zagrożenia integralności terytorialnej, niezależności politycznej lub bezpieczeństwa, Jakub Kumoch powiedział, że taka opcja nie jest wykluczona. – W sprawie artykułu 4. cały czas trwają rozmowy z naszymi sojusznikami. Jest to opcja, która cały czas jest na stole – przyznał Kumoch. Padły również wyjaśnienia dotyczące rozmowy, którą wczoraj Angela Merkel przeprowadziła z Aleksandrem Łukaszenką. Szef Biura Polityki Międzynarodowej zapewnił, że polski rząd był informowany o rozmowach między stroną niemiecką i białoruską. – Znamy treść rozmów, natomiast nie będziemy o niej informować ze względu na poufność – powiedział Jakub Kumoch. – Jesteśmy w kontakcie z niemieckimi i francuskimi partnerami. Polska sama prowadzi rozmowy na temat swojego bezpieczeństwa – dodał.

Przed południem o sytuacji na granicy minister Mariusz Błaszczak rozmawiał z dowódcami Wojska Polskiego. – Podczas odprawy odebrałem meldunki dowódców na temat warunków służby na granicy. Do żołnierzy docierają kontenery mieszkalne. Regularnie wypłacane są także dodatki finansowe. W garnizonach powstaną wojskowe centra pomocy dla rodzin żołnierzy – zapowiedział Mariusz Błaszczak.

Trwają także prace legislacyjne nad projektem ustawy o ochronie granicy państwowej. Dokument, który w poniedziałek przyjęła Rada Ministrów, trafił we wtorek pod obrady Sejmu. Jeszcze dzisiaj zaplanowano pierwsze i drugie czytanie projektu ustawy. Nowe przepisy mają zapewnić skuteczność działań podejmowanych przez Straż Graniczną. Poprawi się również bezpieczeństwo funkcjonariuszy SG, a w obszarze przygranicznym – na specjalnych zasadach – będą mogli pracować dziennikarze.

KE

autor zdjęć: MSWiA, Policja

dodaj komentarz

komentarze


Jesteś na Signalu? Nie daj się złowić cyberprzestępcy!
 
Są wszędzie tam, gdzie stawką jest bezpieczeństwo
Wojskowi dyplomaci wsparli weteranów II wojny
Judocy Czarnej Dywizji najlepsi w Wojsku Polskim
PGZ na nowo
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ogniem i tarczą
Misja PKW „Olimp” doceniona
Wyzwanie, które integruje
„Zapad’ 25” przenosi się dalej od polskiej granicy
Sportowcy z „armii mistrzów” na podium wioślarskich ME
Jeśli przerzut, to tylko z logistykami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wyzwanie, które integruje
Historyczne zwycięstwo ukraińskiego F-16
Piloci na straży bezpieczeństwa
Karol Nawrocki wybrany na prezydenta RP
Donald Tusk: W kwestii bezpieczeństwa słowa zamieniliśmy w czyny
W strategicznym miejscu o bezpieczeństwie Polski
Siły szybkiego reagowania na Pustyni Błędowskiej
Zagadkowe znalezisko na Podkarpaciu
Dezamet rośnie w siłę
Typhoony i Gripeny nad Bałtykiem
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Walczmy mądrze
Droga pełna emocji
Szukasz pomysłu na wakacje? Może szkolenie wojskowe?
Film o Feniksie i terytorialsach
Rosjanom wyciekły dwa miliony tajnych dokumentów
Na Wiejskiej o wydatkach na obronność i weteranach
Po medale z okazji 100-lecia LAW-u
Letni wypoczynek z MON-em
Zmagania sześcioosobowych armii
Żołnierz influencer?
Specjalsi opanowali amerykański okręt
Nowe cele obronne NATO
Prawo dla kluczowych inwestycji obronnych
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Dodatkowe kamizelki dla żołnierzy
Wojsko zmodyfikowało program śmigłowcowy
Najlepsi snajperzy wśród specjalsów
Pilecki. Do końca walczył z tyranią
ZMU dla marynarzy
Kierunek Karkonosze
Generał, olimpijczyk, postać tragiczna
Czterej pancerni przeciw wyklętym
Kręgosłup dowodzenia Wojskiem Polskim
Od chaosu do wiktorii
Badania z WAT-u na misji AX-4
Żołnierze z dodatkiem od czerwca
Wojskowe wsparcie dla TOPR-u
Robotyka to przyszłość medycyny
Współpraca MON-u z weteranami i rezerwistami
Pogrom rosyjskiego lotnictwa strategicznego
Dzień, który zmienił bieg wojny
Nasi czołgiści najlepsi
W wakacje wstąp do WOT-u!
Siła zaplecza
Kajakarze i ratownicy wodni z workiem medali
WOT z pomocą tonącym
ASzWoj na warcie od pokoleń
Unijni ministrowie podpisali SAFE
Nowe garaże dla Leopardów w Świętoszowie
Trzy okręty, jeden zespół
Kolejny krok ku wypowiedzeniu konwencji ottawskiej
Podejrzane manewry na Bałtyku
Bezzałogowce w Wojsku Polskim – serwis specjalny
W Dęblinie tylko do przodu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO