moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kryzys na wschodniej granicy

Już ponad 9 tysięcy żołnierzy pełni służbę na granicy polsko-białoruskiej – poinformował w weekend minister obrony Mariusz Błaszczak. Straż Graniczną wspierają żołnierze jednostek operacyjnych, wojsk obrony terytorialnej i Żandarmeria Wojskowa. Sytuacja na terenach przygranicznych jest wciąż napięta, tylko wczoraj 684 osoby próbowały nielegalnie dostać się do Polski.

Żołnierze Wojska Polskiego już od kilku tygodni pomagają funkcjonariuszom Straży Granicznej w utrzymaniu szczelności polsko-białoruskiej granicy. Mundurowi próbują wspólnie przeciwdziałać nielegalnej migracji. Skala problemu nie maleje. Zgodnie z danymi przekazanymi przez Straż Graniczną, w sierpniu odnotowano ponad 3,5 tys. prób nielegalnego przekroczenia polskiej granicy w tym rejonie, we wrześniu niemal 7,7 tys., a w październiku prawie 17,3 tys. „Od początku kryzysu migracyjnego wywołanego przez Białoruś to daje ponad 28,5 tys. prób” – raportuje Straż Graniczna w mediach społecznościowych. Pogranicznicy podają, że tylko wczoraj, 1 listopada, do Polski nielegalnie próbowały dostać się 684 osoby. – Zanotowaliśmy kilka kolejnych przypadków agresywnego zachowania migrantów wobec funkcjonariuszy SG, żołnierzy oraz policjantów – informują pogranicznicy. – Na szczęście tym razem ucierpiał tylko pojazd służbowy – uzupełniają. To nawiązanie do wydarzeń sprzed tygodnia, kiedy to agresywna grupa migrantów próbowała siłowo sforsować polską granicę. W wyniku ich działań ucierpiało dwóch żołnierzy.

– Już ponad 9 tys. żołnierzy pełni służbę na granicy polsko-białoruskiej. Straż Graniczną wspierają żołnierze wojsk operacyjnych oraz Żandarmeria Wojskowa. Terytorialsi w obszarze przygranicznym cały czas prowadzą operację „Silne wsparcie” – poinformował w niedzielę minister obrony Mariusz Błaszczak. W pasie przygranicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego są żołnierze 12, 16 i 18 Dywizji Zmechanizowanej, a także z 1 i 2 Brygady OT. Zgodnie z zapowiedzią szefa MON-u, w najbliższym czasie działania mundurowych w tym regionie wesprą także żołnierze 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Mjr Marek Nabzdyjak, oficer prasowy 16 Dywizji Zmechanizowanej, która kieruje działaniami wojska na Podlasiu, wyjaśnia, że żołnierze w systemie zmianowym prowadzą patrole przez całą dobę i współpracują ściśle z pogranicznikami. Cały czas rozbudowują także zaporę inżynieryjną. – Zbudowaliśmy już 152 km płotu, 175 km zapory poziomej oraz rozwinęliśmy 270 km siatki, która ma chronić zwierzęta – mówi major. Dodaje, że w pasie przygranicznym powstało także 370 wojskowych punktów obserwacyjno-ochronnych.

Na Podlasiu i Lubelszczyźnie cały czas aktywni są także terytorialsi. Dowództwo WOT-u informuje, że każdego dnia zaangażowanych jest 800 żołnierzy, z czego 470 jest w tzw. odwodzie i czeka na rozkaz do podjęcia działań. Pozostali biorą czynny udział w operacji i wykonują różnego rodzaju zadania, głównie patrolowe. Płk Marek Pietrzak, rzecznik WOT, przyznaje, że Białorusini coraz częściej próbują oddziaływać psychologicznie na mundurowych. W pasie przygranicznym, np. w województwie lubelskim, emitowane są nagrania krzyków, płaczu dzieci, wzmożony jest też ruch wojskowych pojazdów. To wpływa nie tylko na żołnierzy, lecz także na mieszkańców regionu. Właśnie dlatego żołnierze OT cały czas dyżurują pod numerem tel. 800-100-115. – Całodobowa, bezpłatna linia telefoniczna przygotowana została dla mieszkańców rejonów przygranicznych, którzy czują się niepewnie w sytuacji wprowadzonego na ich terenach stanu wyjątkowego oraz wzrastającej liczby migrantów – mówi płk Pietrzak. Z infolinii korzystały już osoby, które potrzebowały pomocy np. w dotarciu do lekarza, ale także ci, którzy byli zaniepokojeni ruchem wojsk. DWOT informuje, że ponad połowa telefonów dotyczy obecności nielegalnych imigrantów.

MKS

autor zdjęć: 18 DZ, 12 DZ, DWOT,

dodaj komentarz

komentarze


Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
 
Air Show ’25 – do zobaczenia
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Wojenny bohater na szubienicy
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Sztandar dla Dowództwa WOT
Polska przystań brytyjskich jeńców
Nowoczesna łączność dla armii
Palmiry – miejsce kaźni
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Podwójny Półmaraton Komandosa
Telefon zaufania dla żołnierzy
Wielki test w West Point coraz bliżej
Rusza morski „Dragon”
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Zachód przeciwko „korsarzom”
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Kleszcze dla wojska
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Offset dla „Wisły”
Lista trupich główek
Mocny sygnał od NATO
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Tajna misja polskiej agentki
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Eurofightery znowu w Polsce
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Abramsy pod dobrą opieką
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Nowy szef CWCR
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Zamiana po włosku
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Priorytety dla armii
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Przerwany lot „Orlika”
Dobrowolsi – czas start!
Leopardy jadą na poligon
Którą drogą do armii?
Będzie za co kupić koreańską broń
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Pamiętamy o Niezłomnych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO