moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Abramsy jadą na ukraiński front

W amerykańskiej bazie wojskowej w Ramstein odbyło się spotkanie grupy kontaktowej do spraw wsparcia obronnego Ukrainy. Przedstawiciele ponad 50 państw, w tym Polski, rozmawiali o dalszej pomocy militarnej dla Ukrainy. Sekretarz obrony USA Lloyd Austin zapowiedział, że niebawem na front dotrą czołgi Abrams. Wezwał też inne kraje do wsparcia ukraińskiej obrony powietrznej.

Grupa kontaktowa do spraw wsparcia obronnego Ukrainy (Ukraine Defense Contact Group) obradowała po raz piętnasty. Spotkaniu przewodniczył Lloyd Austin, szef Pentagonu. Do amerykańskiej bazy wojskowej w Ramstein przyjechali przedstawiciele ponad 50 państw NATO. W rozmowach brały też udział delegacje spoza Sojuszu, m.in. z Japonii, Korei Południowej, Australii, Nowej Zelandii, Izraela oraz Jordanii. Po raz pierwszy w rozmowach wziął udział Rustem Umerow, nowy minister obrony Ukrainy. Polskiej delegacji przewodniczył gen. Rajmund T. Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP.

Sekretarz obrony USA podczas konferencji otwierającej posiedzenie grupy kontaktowej zwrócił uwagę, że ze względu na nasilające się ataki Rosji konieczne jest zapewnienie Ukrainie jak najlepszej obrony powietrznej. Lloyd Austin podkreślił również, że niezmiennie priorytetową sprawą pozostaje dostarczanie ukraińskim obrońcom amunicji 155 mm. Ogłosił, że niebawem na front dotrą amerykańskie czołgi M1 Abrams. Pierwsze egzemplarze do Ukrainy mają trafić w ciągu najbliższych kilku dni, a cały transport kilkudziesięciu czołgów potrwa kilka tygodni. – Czas gra na niekorzyść Putina, na niekorzyść agresora. Putin starał się zdemoralizować Ukraińców, ale jedynie zdemoralizował swoją armię – ocenił Austin. – Ukraińcy walczą w słusznej w sprawie, bo bronią swojego kraju. Walczą o wolność i przyszłość – dodał. Przyznał jednak, że choć ukraińska kontrofensywa postępuje, trzeba być przygotowanym na długą i trudną walkę z Rosją. Zapewnił, że sojusznicy będą wspierać Ukrainę tak długo, jak to będzie potrzebne. – To poświęcenie w imię naszych wspólnych wartości – zaznaczył szef Pentagonu.

REKLAMA

Podsumowując kilkugodzinną naradę sekretarz obrony USA podkreślił, że wzmacnianie ukraińskiej obrony powietrznej jest kluczowe. – Ukraińcy potrzebują tego, by chronić swoje niebo, miasta i utrzymać niewinnych ludzi z dala od pola walki – zaznaczył Austin. Przypomniał, że Kijów otrzymał już m.in. system Patriot, przeciwlotniczy system rakietowy MIM-23 Hawk, system przeciwlotniczy Iris-T, system obrony powietrznej NASAMS czy samobieżne przeciwlotnicze działa Gepardy.

Szef Pentagonu wyliczył także, że Ukraina do tej pory otrzymała ponad 76 mld dolarów pomocy militarnej. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy, czyli od poprzedniego spotkania grupy kontaktowej w Ramstein, Stany Zjednoczone skierowały do Kijowa dodatkowe pakiety pomocowe o wartości 2 mld dolarów. Wśród przekazanego sprzętu i uzbrojenia znalazły się m.in. systemy obrony powietrznej, amunicja i wyposażenie do usuwania min. Amerykański sekretarz podziękował także kilku krajom, w tym Polsce i Niemcom za działalność w ramach koalicji na rzecz przekazania Ukrainie czołgów Leopard, a także Danii, Holandii i Norwegii za gotowość do oddania samolotów F-16. Szkolenie ukraińskich pilotów na tych myśliwcach właśnie zaczyna się w Arizonie w USA. Austin zaznaczył także, że w ostatnich miesiącach Polska przekazała Ukrainie dodatkowy sprzęt do rozminowywania i ponad 100 transporterów opancerzonych oraz dziesiątki tysięcy amunicji.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Thomas Alvarez, Secretary of Defense Lloyd J. Austin III/ Twitter

dodaj komentarz

komentarze


Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
 
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Wojsko pomoże Słoweńcom
Terytorials na etacie
Out of the Shadow
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Zanim wyruszą do Bagdadu
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Wojsko wraca do Babimostu
Spotkanie szefa MON-u i sekretarza obrony USA
Szef MON-u o planach obrony kraju
Witkacy – piąty wieszcz?
Śmiertelny wypadek żołnierza
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Armia Polska w drodze do Europy
Polski dzień strzelania w Rumunii
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
Orka po koreańsku
PKW Orlik już w Estonii
Futsal na zakończenie rywalizacji
Unijna pomoc dla Ukrainy
Ekspresowa pomoc
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
O 200 OPW więcej na nowy rok szkolny
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
32 krążki pływaków-żołnierzy
Koniec misji niemieckich przeciwlotników
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Pierwszy polski Homar
Abramsy jadą na ukraiński front
Zielony talizman Polaków
Nowe AWACS-y dla NATO
Najdłuższa noc
Ferie z WOT? Zapisy już trwają
Fiński debiut w Sojuszu
W WIM-ie otwarto nowoczesną klinikę urologii
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Uwolnić zakładników
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Laureaci cyberkonkursu MON
Kolejne zakupy dla wojska
Narodziny polskich sił morskich
„Sokół” wylądował
Podchorążowie świętują
Ostre strzelanie w Świętoszowie
Polsko-koreańskie rozmowy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojsko w gotowości do ewakuacji Polaków ze Strefy Gazy
„Pług” idzie na śmierć
PKW Orlik gotowy na misję
Realia, a nie teoria

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO