moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Abramsy jadą do Ukrainy!

Ogłaszam, że Stany Zjednoczone wyślą Ukrainie 31 czołgów Abrams – powiedział w środę Joe Biden, prezydent USA. Czołgi w tej liczbie pozwolą Ukraińcom na sformowanie jednego batalionu. Co prawda dostawy sprzętu nie rozpoczną się prędko, jednak już niebawem do jego obsługi zaczną przygotowywać się pierwsi żołnierze.

Informację o tym, że Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie 31 czołgów Abrams, przekazał w środę wieczorem polskiego czasu prezydent USA Joe Biden. – Abramsy to najpotężniejsze czołgi na świecie – mówił. Ale zaznaczył, że ten nowoczesny sprzęt nie jest prosty w obsłudze, dlatego oprócz pojazdów Amerykanie przekażą pakiet szkoleniowy dla żołnierzy, który ma być wdrożony jak najszybciej, oraz części do serwisowania czołgów. – Ich dostarczenie zajmie trochę czasu. Wykorzystamy go, aby upewnić się, że Ukraińcy są w pełni przygotowani do włączenia Abramsów do swojej obrony – zaznaczył Biden.

Decyzję w tej sprawie rekomendował prezydentowi USA Lloyd Austin, sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych, argumentował, że zwiększy to zdolności Ukrainy „do obrony swojego terytorium i osiągnięcia celów strategicznych”. Jest to istotne także z powodu eskalującej rosyjskiej agresji, której kumulacja według analityków ma nastąpić wiosną. – Aby wyzwolić swoją ziemię, Ukraińcy muszą być w stanie w najbliższym czasie przeciwstawić się ewoluującej rosyjskiej taktyce i strategii na polu bitwy, a także poprawić zdolność do manewrowania w otwartym terenie – wyjaśniał Biden. – Ukraińcy potrzebują też trwałej zdolności do długoterminowego odstraszania i obrony przed rosyjską agresją – zaznaczył.

Amerykański prezydent zapewniał, że przekazanie czołgów Ukrainie nie jest ofensywnym zagrożeniem dla Rosji. – Gdyby rosyjskie wojska wróciły do Rosji, byłyby tam, gdzie ich miejsce, ta wojna skończyłaby się dzisiaj – przekonywał. Podkreślił, że to właśnie zakończenie tej agresji jest celem zarówno Ukrainy, jak i jej sojuszników. – Jednak nie pozwolimy jednemu narodowi na kradzież terytorium sąsiada – powiedział. Powtórzył, że Stany Zjednoczone i Europa są zjednoczone, od samego początku wojny wspierają Ukrainę i będą to robić nadal.

Biden wymienił również państwa, w tym Polskę, które cały czas przekazują na front niezbędne uzbrojenie. Odniósł się też do informacji o przekazaniu Ukrainie czołgów Leopard przez Niemcy. – Chcę podziękować kanclerzowi Olafowi Scholzowi za jego przywództwo i niezłomne zaangażowanie w nasze wspólne wysiłki na rzecz wspierania Ukrainy – powiedział prezydent USA. Zaznaczył, że dzięki temu do objętego wojną państwa trafią dwa bataliony czołgów. – Mówię to od dawna. Rosja oczekuje, że się rozpadniemy. Ale jesteśmy w pełni zjednoczeni – zaznaczył.

Decyzję Amerykanów i Niemców o wysłaniu Ukraińcom nowoczesnych czołgów skomentował premier Mateusz Morawiecki. – Dziś sporo rozmawiamy o czołgach – bardzo dobrze się stało, że rząd niemiecki podjął decyzję o wsparciu. Czołgi nie są po to, żeby jeździć na defiladzie – produkowane są po to, żeby wspomóc walczących w obronie wolności i suwerenności – napisał w czwartek na Twitterze szef rządu.

– Najpierw Leopardy, teraz Abramsy. Pokój w Europie jest coraz bliżej – dodał.

Z kolei Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, zauważył, że „to ważny krok na drodze do zwycięstwa”. – Dziś wolny świat jest zjednoczony jak nigdy dotąd – napisał na portalu Twitter.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Sgt. Mason Cutrer / US Army

dodaj komentarz

komentarze


Polski sukces w Duńskim Marszu
Wypadek w PKW UNIFIL
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Psiakrew, harmata!
Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
Morska ścieżka kariery
Adaptacja i realizm
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
Fińska armia luzuje rygory
Kosmiczne bezpieczeństwo
Tu będą się kształcić specjaliści od „niewidocznego pola walki”
Marynarz w koreańskim tyglu
Zbrodnia i kłamstwo
Polsko-szwajcarska współpraca obronna
Strzelecki sprawdzian u mińskich żandarmów
Zginęli, bo pełnili służbę dla Polski
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Wychodzą z cienia. Terytorialsi świętują Dzień Dumy z Munduru
Wojskowe Targi Służby i Pracy wkrótce w całej Polsce
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Gen. broni Piotr Błazeusz na nowym stanowisku
Morski lis na polowaniu
Syndrom Karbali
Pierwszy dom dla Husarzy gotowy
Rezerwa na nowo
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Pytania o „chińczyki” w jednostkach
F-16 na straży
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Widok z kosmosu
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Zbrodnia bez kary
Donald Trump: Jesteśmy bardzo blisko
W hołdzie ofiarom NKWD
Zanim pojadą na wojnę
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Our Only One
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
NATO i USA o Iranie
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Początek wielkiej historii
Trening w tunelu aerodynamicznym
Przyszłość polskich Czarnych Panter
Pasja i fart
Wojskowe roboty prosto z Polski
Debata o bezpieczeństwie
Krew, która łączy
Szkoła w mundurze
Nie tylko błękitne berety
Śmiercionośna Jarzębina
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO