Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada ma nowego dowódcę. Został nim płk Piotr Lisowski, który zastąpił na tym stanowisku gen. Jarosława Mokrzyckiego. Uroczyste przekazanie dowództwa nastąpiło podczas uroczystości z okazji ósmej rocznicy powołania jednostki z siedzibą w Lublinie.
– Przyjmuję tę nominację z wdzięcznością, motywacją i nadzieją. Dziękuję za powierzenie mi dowodzenia wielonarodową jednostką i zapewniam, że jej misja będzie kontynuowana, a brygada stawi czoła wyzwaniom, jakie ją czekają – powiedział płk Piotr Lisowski tuż po objęciu dowództwa LITPOLUKRBRIG. Oficer przejął obowiązki dowódcy w piątek 15 września podczas obchodów ósmej rocznicy powołania Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady z siedzibą w Lublinie. Wcześniej służył m.in. w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, a od 2022 roku był szefem sztabu 18 Dywizji Zmechanizowanej.
Płk Piotr Lisowski zastąpił na stanowisku gen. bryg. Jarosława Mokrzyckiego, który dowodził LITPOLUKRBRIG od 2021 roku. Poprzedni dowódca teraz zostanie szefem sztabu 2 Korpusu Polskiego – Dowództwa Komponentu Lądowego. – Wielonarodowa brygada została powołana, aby pomagać i wspierać Ukrainę w jej dążeniach do wstąpienia do NATO. W tej chwili ta ambicja jest jeszcze silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej – wyjaśnił generał i dodał: – Dziękuję bardzo za te dwa lata wspólnej służby. Będę chciał wykorzystać doświadczenie, które stąd wynoszę, dla dobra polskich sił zbrojnych, naszego kraju i wojsk sojuszniczych – podkreślił gen. bryg. Jarosław Mokrzycki.
W uroczystym przekazaniu dowództwa wzięli udział przedstawiciele służb dyplomatycznych i rządów trzech państw-założycieli LITPOLUKRBRIG. – To wyjątkowa jednostka i doskonała platforma dla naszej współpracy wojskowej. Bardzo ją cenimy, zwłaszcza że pozwala ukraińskim oficerom i żołnierzom zdobywać doświadczenie w dowodzeniu według standardów NATO. Z kolei ukraińscy oficerowie i żołnierze dzielą się tu swoim doświadczeniem zdobytym na polu walki – zaznaczył Wasyl Zwarycz, ambasador Ukrainy w Polsce. Dyplomata podkreślił, że to szczególnie ważne w tej chwili, gdy jego kraj walczy z rosyjską agresją. – Polska i Litwa to nasi najbliżsi sojusznicy oraz partnerzy, którzy bez chwili wahania natychmiast rozpoczęli militarne wsparcie Ukrainy. Jesteśmy za to wdzięczni, bo to dowodzi silnego braterstwa broni, pokazuje naszą jedność, a jedność to siła – dodał ambasador.
Z kolei Žilvinas Tomkus, wiceminister obrony narodowej Litwy, zwrócił uwagę, że brygada scala trzy narody i podtrzymuje ich wielowiekowe tradycje sojusznicze. – Od wielu lat wspólnie upamiętniamy i świętujemy daty bitew, które nasi żołnierze toczyli ramię w ramię, wykazując jedność, determinację i solidarność. Dzisiaj walczy Ukraina, ale nie jest w tym sama. Po raz kolejny pokazaliśmy solidarność i jedność, gdy trzeba było przeciwstawić się agresorowi. Jestem pewien, że pozostaniemy zjednoczeni aż do ostatecznego zwycięstwa Ukrainy – podkreślił polityk.
Wdzięczność za dotychczasową pomoc oficerów i żołnierzy LITPOLUKRBRIG dla Sił Zbrojnych Ukrainy wyraził natomiast Ołeksij Szandar, zastępca dowódcy wojsk powietrznodesantowych ukraińskiej armii. – Dziękuję za wsparcie i wszechstronną pomoc Ukrainie oraz naszym siłom zbrojnym. Życzę brygadzie i jej kierownictwu sukcesów w osiąganiu ważnych celów i realizacji wyzwań, stojących nie tylko przed LITPOLUKRBRIG, ale całym cywilizowanym światem. Ten najważniejszy to utrzymanie pokoju i bezpieczeństwa – powiedział ukraiński oficer.
W rocznicowych uroczystościach, oprócz przedstawicieli państw-założycieli LITPOLUKRBRIG, wzięli również udział samorządowcy – władze regionu i Lublina. Żołnierze wielonarodowej brygady otrzymali odznaczenia nadane przez prezydentów Polski, Litwy i Ukrainy, a także szefów resortów obrony tych państw.
Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego została sformowana jesienią 2015 roku, a działalność zainaugurowała w styczniu 2016 roku. Liczy ponad 4 tys. żołnierzy, na co dzień stacjonujących w swoich jednostkach macierzystych, afiliowanych do LITPOLUKRBRIG. Dowództwo brygady mieści się w Lublinie. Tworzy je 58 oficerów polskich, 18 ukraińskich i pięciu litewskich, którzy pełnią służbę rotacyjnie.
autor zdjęć: plut. Tomasz Borsuk, Piotr Raszewski
komentarze