moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Czwarta odsłona „Kalendarza z mundurem”

Dlaczego wojska lądowe obchodzą swoje święto 12 września, jak wyglądała operacja WOT „Odporna wiosna”, kiedy po raz pierwszy i komu nadano Order Virtuti Militari, jaka jest wspólna polityka bezpieczeństwa i obrony UE? Tego wszystkiego można się dowiedzieć z przygotowanego już po raz czwarty przez WCEO „Kalendarza z mundurem”.

„Kalendarz z mundurem” jest to projekt edukacyjny przygotowany przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej. Publikacja ta ma na celu m.in. popularyzowanie wiedzy o dziejach Polski i tradycjach Wojska Polskiego. Czwarta już edycja kalendarza, podobnie jak poprzednie, adresowana jest przede wszystkim do uczniów i nauczycieli z całej Polski. Do jego lektury zachęca minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. „Niech będzie Waszym przewodnikiem po najważniejszych wydarzeniach z historii naszej ojczyzny i polskiego oręża. Jestem przekonany, że ta multimedialna forma przekazu będzie atrakcyjna i zainspiruje Was do poznawania naszych bogatych dziejów” – napisał w liście okolicznościowym do uczniów szef MON-u.

Kalendarz ma dwie formy. W pierwszej, ściennej, wyróżnione są daty świąt państwowych i wojskowych oraz wydarzeń historycznych. Zaznaczono w nim dni, w których obchodzone są m.in.: rocznica wybuchu II wojny światowej (1 września) i Powstania Warszawskiego (1 sierpnia), Święto Wojska Polskiego (15 sierpnia), Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa (29 maja) czy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” (1 marca).

Druga wersja publikacji ma formę elektroniczną. Można ją pobrać na urządzenia mobilne i korzystać z niej w dowolnym miejscu i czasie. Przy każdej wyróżnionej dacie znajduje się plik PDF, który oprócz opisu danego wydarzenia zawiera linki odsyłające do szerszych informacji, w tym odnośniki do artykułów, książek, kolorowanek, scenariuszy, a także do wystaw i spotów na YouTubie. I tak np. przy 12 marca, dniu, w którym obchodzimy rocznicę wstąpienia Polski do NATO, można dodatkowo obejrzeć film z tej uroczystości z 1999 roku, odsłuchać hymn NATO, pobrać gotowy scenariusz lekcji czy zobaczyć spot z okazji 20-lecia członkostwa Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim. Przy dacie 15 sierpnia można nie tylko obejrzeć materiały filmowe, w tym flash mob będący zaproszeniem na święto wojska w 2021 roku czy wideorelację z defilady, lecz także pobrać model Hummera M242 Cargo do sklejania, militarne szablony albo wojskowo-patriotyczne kolorowanki. Pod datą 1 września z kolei można obejrzeć archiwalne zdjęcia z II wojny światowej, przeczytać różnorodne publikacje, posłuchać piosenki „Wojenko, wojenko” w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, a także pobrać numery okazyjne „Polski Zbrojnej” wydane 1 września w ostatnich latach.

Czytelnicy kalendarza znajdą w publikacji odpowiedzi na wiele pytań dotyczących współczesnego wojska, np. jak przygotować się do szkolenia podstawowego w wojskach obrony terytorialnej, w jakich misjach służyli polscy żołnierze, jak wyglądała operacja WOT „Odporna wiosna”, a także jak przebiegają ćwiczenia z udziałem samolotów F-16. Ponadto dowiedzą się, jak zostać żołnierzem, poznają genezę Armii Krajowej czy okoliczności ustanowienia Orderu Virtuti Militari. W zamyśle pomysłodawców tak przygotowany kalendarz ma nie tylko inspirować nauczycieli do ciekawego prowadzenia zajęć, lecz także zachęcać uczniów do poznawania historii i zainteresowania się służbą wojskową. „Kto wie, może »Kalendarz z mundurem« zainspiruje niektórych do wyboru własnej drogi zawodowej. Pokazuje on bowiem, że nowoczesna armia jest miejscem dla ludzi z pasją i dumnych z własnych osiągnięć” – napisał szef MON-u.

Kalendarz można pobrać ze strony WCEO.

Paulina Glińska

autor zdjęć: WCR Ostróda, WCEO

dodaj komentarz

komentarze


16 Dywizja świętuje
 
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
„Specjalny” Buzdygan na aukcji charytatywnej
Za nami Invictus Games w Düsseldorfie
Wojskowe kontrakty w USA
Czerwona powódź
Brązowa czwórka podwójna
Konsekwentnie dąży do celu
Stawia na dobrą komunikację
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nie uznaje półśrodków
Cyberżołnierze na szczycie NATO
„Jesienny ogień” uderzył w Orzyszu
Raki dla podhalańczyków
Polsko-czeska współpraca myśliwców
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Jak bezpiecznie pokonać pole minowe
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Plan misji „Air Defender”
"Jesienny ogień” z ministrem
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Gdy zagraża ogień
Szwedzi na „Czernickim”
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Okręt w matni, załoga walczy
Abramsy jadą na ukraiński front
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Strategiczne partnerstwo z Londynem
RBN o rezultatach szczytu NATO
Szef rządu w Łuczniku
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Polsko-koreańskie rozmowy
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Atak o świcie
Wyższe diety za służbę na granicy
Wirtualna walka na morzu
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Długi marsz na wschód
Dwa medale w Budapeszcie
Śladem profesjonalistów
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Lecimy F-35
Rakietowe kompetencje w Zielonce
Wojsko pomoże Słoweńcom
Brąz Polki we wspinaczce sportowej
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Odliczanie do przysięgi
Przysięga w Kolnie
Spełnia marzenia
Stop szkalowaniu polskiego munduru
FA-50 doleciały!
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO