moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
5 lat Żelaznej Dywizji

Przewidzieliśmy to, co wydarzyło się później i dzisiaj widać, jak ważna to była decyzja w kontekście inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Wychodzimy z założenia, że każdy skrawek polskiej ziemi ma być broniony – mówił minister Mariusz Błaszczak na uroczystościach z okazji 5. rocznicy utworzenia 18 Dywizji Zmechanizowanej.


Film: Dominika Celińska, Maciej Bąkowski / ZbrojnaTV

– 5 lat temu, na gruzach zlikwidowanej w 2011 roku przez rząd koalicji PO-PSL 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Tadeusza Kościuszki, powołaliśmy do życia ten nowy związek taktyczny – powiedział minister Mariusz Błaszczak na obchodach święta 18 Dywizji Zmechanizowanej. – Zrobiliśmy to, by zamknąć bramę brzeską. Żeby ten związek taktyczny stanowił rzeczywistą zaporę wobec agresywnej polityki rosyjskiej – dodał szef MON-u. Minister przypomniał, że równina rozciągająca się od Brześcia po Warszawę wielokrotnie była miejscem ataku ze Wschodu. Ostatni z nich przeprowadzono w 1920 roku, gdy w kierunku polskiej stolicy ciągnęły wojska bolszewickiej Rosji.


Uroczyste obchody 5. rocznicy sformowania Żelaznej Dywizji odbyły się w sobotę. Choć dowództwo 18 DZ znajduje się w Siedlcach, na świętowanie wybrano Lublin, gdzie swoją siedzibę ma jedna z podległych jej brygad – 19 Brygada Zmechanizowana. W centrum miasta odbył się piknik wojskowy, a ulicami przemaszerowała defilada. Na okolicznościowym apelu szef resortu obrony odznaczył wyróżniających się żołnierzy, w tym tych, którzy pełnią codzienną służbę na wschodniej granicy kraju. – Dziękuję za Waszą służbę. Niestety, możemy być pewni, że prowokacje ze Wschodu będą się powtarzały. Wynikają one z chęci odbudowy rosyjskiego imperium – mówił minister.

Szef MON-u zaznaczył, że wydarzenia ostatnich pięciu lat potwierdziły słuszność decyzji o sformowaniu 18 DZ. – Przewidzieliśmy to co wydarzyło się później. Dzisiaj widać, jak ważna to była decyzja w kontekście inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Wychodzimy z założenia, że każdy skrawek polskiej ziemi ma być broniony i nie oddamy żadnego jego skrawka – powiedział minister Błaszczak.


Formowanie 18 Dywizji Zmechanizowanej, nazywanej także „Żelazną Dywizją”, rozpoczęło się w 2018 roku, a trzy lata później osiągnęła gotowość operacyjną. Dowódcą jednostki jest gen. dyw. Arkadiusz Szkutnik. Trzon 18 DZ stanowią: 1 Brygada Pancerna, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich i 19 Brygada Zmechanizowana. Związek taktyczny dziedziczy tradycje m.in. 18 Dywizji Piechoty, a jego patronem jest poległy w katastrofie smoleńskiej gen. broni Tadeusz Buk. Dowództwo 18 Dywizji Zmechanizowanej mieści się w Siedlcach, a zakończenie jej formowania zaplanowano na 2026 rok.


Podobne do dzisiejszych uroczystości będą się odbywały we wrześniu w całym kraju. Ministerstwo Obrony Narodowej postanowiło, że tak ważne dla żołnierzy wydarzenia, jak święta ich macierzystych jednostek, nie powinny być obchodzone na zamkniętym, wojskowym terenie. Zapraszamy więc do zapoznania się z listą zaplanowanych pikników i zachęcamy do wzięcia w nich udziału. Będzie można zobaczyć nowoczesny sprzęt wojskowy oraz pokazy wyszkolenia. Będzie to też sposobność do podziękowania żołnierzom za ich niełatwą służbę. Pikniki to także znakomita okazja, by porozmawiać o służbie w mundurze z przedstawicielami Wojskowych Centrów Rekrutacji i dowiedzieć się, jak każdy z nas może dołączyć do biało-czerwonej drużyny.

REKLAMA

MC

autor zdjęć: MON, 18 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Plan misji „Air Defender”
 
Nie uznaje półśrodków
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Wojsko pomoże Słoweńcom
Jak bezpiecznie pokonać pole minowe
Czerwona powódź
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przysięga w Kolnie
Strategiczne partnerstwo z Londynem
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Polsko-koreańskie rozmowy
Śladem profesjonalistów
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Stawia na dobrą komunikację
Odliczanie do przysięgi
Abramsy jadą na ukraiński front
Szef rządu w Łuczniku
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Długi marsz na wschód
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Brąz Polki we wspinaczce sportowej
"Jesienny ogień” z ministrem
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Wyższe diety za służbę na granicy
Polsko-czeska współpraca myśliwców
Gdy zagraża ogień
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
Dwa medale w Budapeszcie
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
„Specjalny” Buzdygan na aukcji charytatywnej
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Szwedzi na „Czernickim”
Okręt w matni, załoga walczy
Konsekwentnie dąży do celu
16 Dywizja świętuje
Raki dla podhalańczyków
Rakietowe kompetencje w Zielonce
Wojskowe kontrakty w USA
Wirtualna walka na morzu
Atak o świcie
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Stop szkalowaniu polskiego munduru
Lecimy F-35
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
„Jesienny ogień” uderzył w Orzyszu
Brązowa czwórka podwójna
Spełnia marzenia
RBN o rezultatach szczytu NATO
Za nami Invictus Games w Düsseldorfie
FA-50 doleciały!
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO