moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

5 lat Żelaznej Dywizji

Przewidzieliśmy to, co wydarzyło się później i dzisiaj widać, jak ważna to była decyzja w kontekście inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Wychodzimy z założenia, że każdy skrawek polskiej ziemi ma być broniony – mówił minister Mariusz Błaszczak na uroczystościach z okazji 5. rocznicy utworzenia 18 Dywizji Zmechanizowanej.


Film: Dominika Celińska, Maciej Bąkowski / ZbrojnaTV

– 5 lat temu, na gruzach zlikwidowanej w 2011 roku przez rząd koalicji PO-PSL 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Tadeusza Kościuszki, powołaliśmy do życia ten nowy związek taktyczny – powiedział minister Mariusz Błaszczak na obchodach święta 18 Dywizji Zmechanizowanej. – Zrobiliśmy to, by zamknąć bramę brzeską. Żeby ten związek taktyczny stanowił rzeczywistą zaporę wobec agresywnej polityki rosyjskiej – dodał szef MON-u. Minister przypomniał, że równina rozciągająca się od Brześcia po Warszawę wielokrotnie była miejscem ataku ze Wschodu. Ostatni z nich przeprowadzono w 1920 roku, gdy w kierunku polskiej stolicy ciągnęły wojska bolszewickiej Rosji.


Uroczyste obchody 5. rocznicy sformowania Żelaznej Dywizji odbyły się w sobotę. Choć dowództwo 18 DZ znajduje się w Siedlcach, na świętowanie wybrano Lublin, gdzie swoją siedzibę ma jedna z podległych jej brygad – 19 Brygada Zmechanizowana. W centrum miasta odbył się piknik wojskowy, a ulicami przemaszerowała defilada. Na okolicznościowym apelu szef resortu obrony odznaczył wyróżniających się żołnierzy, w tym tych, którzy pełnią codzienną służbę na wschodniej granicy kraju. – Dziękuję za Waszą służbę. Niestety, możemy być pewni, że prowokacje ze Wschodu będą się powtarzały. Wynikają one z chęci odbudowy rosyjskiego imperium – mówił minister.

Szef MON-u zaznaczył, że wydarzenia ostatnich pięciu lat potwierdziły słuszność decyzji o sformowaniu 18 DZ. – Przewidzieliśmy to co wydarzyło się później. Dzisiaj widać, jak ważna to była decyzja w kontekście inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Wychodzimy z założenia, że każdy skrawek polskiej ziemi ma być broniony i nie oddamy żadnego jego skrawka – powiedział minister Błaszczak.


Formowanie 18 Dywizji Zmechanizowanej, nazywanej także „Żelazną Dywizją”, rozpoczęło się w 2018 roku, a trzy lata później osiągnęła gotowość operacyjną. Dowódcą jednostki jest gen. dyw. Arkadiusz Szkutnik. Trzon 18 DZ stanowią: 1 Brygada Pancerna, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich i 19 Brygada Zmechanizowana. Związek taktyczny dziedziczy tradycje m.in. 18 Dywizji Piechoty, a jego patronem jest poległy w katastrofie smoleńskiej gen. broni Tadeusz Buk. Dowództwo 18 Dywizji Zmechanizowanej mieści się w Siedlcach, a zakończenie jej formowania zaplanowano na 2026 rok.


Podobne do dzisiejszych uroczystości będą się odbywały we wrześniu w całym kraju. Ministerstwo Obrony Narodowej postanowiło, że tak ważne dla żołnierzy wydarzenia, jak święta ich macierzystych jednostek, nie powinny być obchodzone na zamkniętym, wojskowym terenie. Zapraszamy więc do zapoznania się z listą zaplanowanych pikników i zachęcamy do wzięcia w nich udziału. Będzie można zobaczyć nowoczesny sprzęt wojskowy oraz pokazy wyszkolenia. Będzie to też sposobność do podziękowania żołnierzom za ich niełatwą służbę. Pikniki to także znakomita okazja, by porozmawiać o służbie w mundurze z przedstawicielami Wojskowych Centrów Rekrutacji i dowiedzieć się, jak każdy z nas może dołączyć do biało-czerwonej drużyny.

REKLAMA

MC

autor zdjęć: MON, 18 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Czego można się nauczyć od żołnierzy?
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
By Polska była bezpieczna
Wszystkie misje AWACS-a
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ameryka daje wsparcie
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Śladami ojca
NATO on Northern Track
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Na straży nieba
Orzeł dla bohaterów
W obronie wschodniej flanki NATO
Pytania o europejską tarczę
Pływacy i maratończycy na medal
Krwawa noc pośród puszczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
They Will Check The Training Results in Combat
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Polska wiktoria na Monte Cassino
Polki pobiegły po srebro!
Broń Hitlera w rękach AK
Zawsze gotowi do pomocy
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Gry wojenne w szkoleniu
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Mobilne dowodzenie
„Grand Quadriga ‘24”
Wioślarze i triatlonistka na podium
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Po przeprawie ruszyli do walki
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wojna w świętym mieście, epilog
Flota Bayraktarów w komplecie
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Pierwsza Drużyna” na start
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Nowe zadania szefa SKW
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Więcej hełmów dla żołnierzy
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Bohater odtrącony
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Układ nerwowy Mieczników

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO