moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Defilada zdolności, parada debiutów

„Silna Biało-Czerwona” to hasło tegorocznych obchodów Święta Wojska Polskiego. Ich kulminacyjnym momentem była wielka wojskowa defilada, która przemaszerowała przez Warszawę. Tłumy zgromadzone wzdłuż Wisłostrady mogły podziwiać wszystko to, co Wojsko Polskie ma najlepszego.

Defilada wojskowa jest zawsze okazją do zaprezentowania całej gamy sprzętu, który na co dzień ukryty jest w jednostkach oraz na poligonach. To także znakomita sposobność, by pokazać szerszej publiczności najnowsze nabytki wojska. A tylu „debiutów”, ile można było zobaczyć na tegorocznej paradzie w Warszawie, nie było jeszcze nigdy. Zakrojona na szeroką skalę modernizacja techniczna Wojska Polskiego sprawiła, że najnowsze nabytki mogły pokazać wszystkie rodzaje sił zbrojnych. Nowe uzbrojenie wojsk pancernych, artylerii, sił powietrznych czy wojsk obrony terytorialnej budziło zainteresowanie obserwujących i budowało przekonanie, że żołnierz Wojska Polskiego ma odpowiednie narzędzia, by wypełnić swoją najważniejszą misję – obronić granice Rzeczypospolitej.

REKLAMA


Film: Maciej Bąkowski / ZbrojnaTV

Amerykańskie Abramsy, koreańskie K2 i niemieckie Leopardy – to pancerna siła współczesnych wojsk lądowych. Wszystkie te maszyny można było podziwiać na defiladzie w Warszawie. Trzon uderzeniowy Wojska Polskiego, po dekadach bazowania na postsowieckich konstrukcjach, może wreszcie pochwalić się nowoczesną techniką, w pełni dostosowaną do wymagań pola walki. Kontrakty ze Stanami Zjednoczonymi i Koreą Południową zostały podpisane, rozpoczęły się już dostawy tych maszyn. Za kilka lat Wojsko Polskie będzie dysponowało drugą co do wielkości siłą pancerną w NATO.

Do realizacji swoich zadań czołgi potrzebują wsparcia piechoty. Dlatego zaraz za pancernymi kolosami mogliśmy zobaczyć cały zestaw transporterów i wozów bojowych. To przede wszystkim konstrukcje zbudowane na bazie sprawdzonego już w szeregach Wojska Polskiego kołowego transportera opancerzonego Rosomak. Żołnierze zaprezentowali wozy dowodzenia, łączności, wozy ewakuacji medycznej, a także samobieżne moździerze Rak. Ogromną ciekawość wzbudził najnowszy nabytek naszej armii – bojowy wóz piechoty Borsuk. To produkt rodzimego przemysłu zbrojeniowego i 1400 sztuk tego uzbrojenia w różnych wersjach zostało już zamówione. Pojazd został zbudowany na uniwersalnej modułowej platformie gąsienicowej i wyposażony w zdalnie sterowany system wieżowy ZSSW-30. Borsuki mają zastąpić w wojskach lądowych wysłużone, postsowieckie BWP-1.

Wojna w Ukrainie po raz kolejny dowiodła, jak ogromne znaczenie dla powodzenia operacji bojowej ma artyleria. Inwestycje w ten rodzaj wojsk są jednymi z najważniejszych punktów Planu Modernizacji Technicznej Wojska Polskiego. O tym, jak w ostatnich latach zmieniła się biało-czerwona artyleria, mogliśmy przekonać się na dzisiejszej defiladzie. Dwa typy samobieżnych armatohaubic – Kraby i K9 – oraz wyrzutnie rakietowe HIMARS i Chunmoo dają gwarancję odpowiedniej siły ognia i kompleksowego wsparcia operacji wojsk lądowych. Po 18 latach przerwy w Wojsku Polskim ponownie powstały jednostki artylerii rakietowej, a dotychczasowe pułki artylerii są rozwijane do poziomu brygad.

Wojsko na polu walki potrzebuje ochrony przeciwlotniczej. Atak z powietrza to także jedno z największych zagrożeń dla infrastruktury krytycznej państwa. Dlatego budowa kompleksowego i sprawnego systemu obrony powietrznej jest jednym z priorytetów Ministerstwa Obrony Narodowej. I było to widać na defiladzie. Systemy Patriot, których wdrażanie do szeregów Wojska Polskiego już się rozpoczęło, a także zestawy Pilica+ i Mała Narew to odpowiedź na zagrożenie z powietrza.

A nasze zdolności do walki w powietrzu i ataku z powietrza można było podziwiać na lotniczej części defilady. Na warszawskim niebie zobaczyliśmy niemal 100 różnego typu statków powietrznych. Obok doskonale znanych myśliwców F-16 czy śmigłowców W-3 Sokół, defiladowy debiut zaliczył lekki samolot bojowy FA-50. Najnowszy nabytek sił powietrznych ma być wsparciem dla Jastrzębi i zastąpić konstrukcje postsowieckie. W tym roku w trakcie Święta Wojska Polskiego nie mogliśmy jeszcze podziwiać samolotów F-35 z biało-czerwoną szachownicą na skrzydłach – maszyny, które wzięły udział w defiladzie to wyraz sojuszniczego wsparcia dla wschodniej flanki NATO. Były to samoloty US Air Force, które na co dzień pilnują bezpieczeństwa naszej części Europy. Pierwsze „polskie” F-35 zostaną dostarczone w przyszłym roku i być może będzie je można podziwiać na następnej defiladzie.

Nowoczesny sprzęt Wojska Polskiego można było w ostatnich dniach zobaczyć nie tylko na defiladzie w Warszawie. W ramach obchodów Święta Wojska Polskiego w ponad 70 miastach w całej Polsce odbyły się pikniki, na których żołnierze z lokalnych jednostek spotykali się z mieszkańcami i opowiadali o swojej służbie i prezentowali wyposażenie. Była to także znakomita okazja, by poznać formy służby wojskowej i dowiedzieć się, jak można dołączyć do „silnej, biało-czerwonej drużyny”. – Zależy nam na tym, aby zachęcić ochotników do służby. Naprawdę warto służyć w Wojsku Polskim! – mówił minister Mariusz Błaszczak, szef resortu obrony narodowej.

Maciej Chilczuk

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1692960360
Ferdynand Porche zaprojektował tygrysa mają do dyspozycji : wiedzę z fizyki i matematyki, ołówek, gumkę , krzywik, linijkę , papier i blat. Nasz genialny państwowy przemysł zbrojeniowy ( przechowalnie etatowców0 nie potrafi tego zrobić przy IA, komputerach i gotowym podwoziu od kraba z silnikiem MTU.
C0-8E-8A-A5

Szef MON-u w Brukseli
 
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
W rezerwie pasywnej będą oceny
Zielone światło dla Barbary
Liban uznany za strefę działań wojennych
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Nowoczesna łączność dla armii
Zamiana po włosku
Roszady personalne w PGZ-ecie
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
„Avenger” na Monte Cassino
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Nowy szef CWCR
Rusza kwalifikacja wojskowa
Skromny początek wielkiej wojny
Dobrowolsi – czas start!
Invictus w zimowym stylu
Bruksela przed szczytem
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Zimowy sprawdzian podchorążych
Mocny sygnał od NATO
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Lista trupich główek
Wojna o porządek świata
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Zachód przeciwko „korsarzom”
Którą drogą do armii?
Eurofightery znowu w Polsce
Śnieg może być groźną bronią
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Rakietowy szach
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Air Show ’25 – do zobaczenia
Spadochroniarze na Podlasiu
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Lekcje z frontu
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Offset dla „Wisły”
Podwójny Półmaraton Komandosa
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Ślubowanie kadetów OPW
Abramsy pod dobrą opieką
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Pierwszy skok
Cud w Trewirze
Jakie podwyżki dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO