moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Śmigłowce w ochronie wschodniej granicy

Lotnicy doświadczeni w operacjach w Afganistanie i Iraku wzmocnili polską granicę z Białorusią. – Nie zawahają się użyć uzbrojenia – zapowiedział gen. dyw. Marek Sokołowski podczas odprawy, którą w Białymstoku zwołał minister Mariusz Błaszczak. — Dzięki służbie żołnierzy Wojska Polskiego nie uda się zdestabilizować wschodniej części naszego kraju – zapewnia szef resortu obrony.

W Białymstoku zakończyła się odprawa ministra Mariusza Błaszczaka z żołnierzami Wojska Polskiego. Omawiano m.in. kwestię zwiększenia liczby żołnierzy na granicy z Białorusią i wydzielenia dodatkowego wsparcia do ochrony granicy. Obecny na odprawie gen. dyw. Marek Sokołowski, inspektor szkolenia w Dowództwie Generalnym RSZ, powiedział, że na wschodnią granicę Polski zostały przegrupowane śmigłowce oraz ich załogi z 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych oraz 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Lotnicy przeprowadzili już rekonesans dotyczący miejsca stacjonowania. Wiadomo, że chodzi o dwie lokalizacje przy wschodniej granicy. Załogi śmigłowców w razie jakiegokolwiek zagrożenia będą mogły reagować natychmiast. – Śmigłowce są uzbrojone i gotowe do walki. Jest tu część bardzo doświadczonych pilotów, (…) którzy jeszcze ze mną w Afganistanie i w Iraku używali uzbrojenia pokładowego i rakiet. Jeżeli cokolwiek będzie niepokojącego, nie zawahają się użyć uzbrojenia – zapewnił generał Sokołowski.

Minister Mariusz Błaszczak zaznaczył, że naruszenie polskiej przestrzeni powietrznej przez białoruskie śmigłowce, do którego doszło dwa dni temu, nie było ostatnim tego typu zdarzeniem. – Z całą pewnością musimy liczyć się z kolejnymi prowokacjami, zwłaszcza w roku wyborczym. Dzięki służbie żołnierzy Wojska Polskiego nie uda się zdestabilizować części wschodniej naszego kraju – zapewnił szef MON-u. Jednocześnie podkreślił, że odpowiedzią na incydent z 1 sierpnia jest właśnie zwiększenie liczebności wojska na wschodniej granicy. – Wszystkie instrumenty są w ręku polskich żołnierzy. W sytuacji adekwatnej mogą oni posługiwać się bronią. Są to żołnierze doświadczeni, po misjach – mówił minister.

REKLAMA

Zapowiedział również wzmocnienie bezpieczeństwa Polski radarami Bystra. – To znacząco wzmocni możliwości działań przeciwlotniczych i przeciwrakietowych. Do 2015 roku likwidowano jednostki wojskowe. My tworzymy nowe. Ten proces będzie postępował – oświadczył. Podczas wizyty na Podlasiu Mariusz Błaszczak spotkał się również z żołnierzami, którzy pełnią dziś służbę na wschodniej granicy.

Z kolei w 14 Pułku Przeciwpancernym w Suwałkach odbyło się dziś spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z prezydentem Litwy Gitanasem Nausėdą. – Dzisiaj granice Polski i Litwy to granice wolnego świata powstrzymującego napór przed despotią ze wschodu. Właśnie na naszych granicach zatrzymują się najróżniejsze hybrydowe ataki, które obserwujemy od dwóch lat. Rosja i Białoruś zwiększają napór na granice, musimy mieć świadomość, że liczba tych prowokacji będzie rosła – mówił premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że tematem rozmów z prezydentem Nausėdą byli rosyjscy najemnicy z Grupy Wagnera, którzy obecnie stacjonują na Białorusi. – Ich obecność na tym terenie to testowanie przez Rosję i Białoruś reakcji Polski oraz naszych sojuszników – powiedział Morawiecki. Ostrzegł też, że Grupa Wagnera może prowadzić akcje sabotażowe.

Zarówno polski szef rządu, jak i litewski prezydent zapewniali, że NATO jest siłą, która powstrzyma rosyjską agresję. – Jestem bardzo wdzięczny naszym litewskim przyjaciołom za współpracę wojskową oraz za wspólną obietnicę, że będziemy bronić każdego skrawka ziemi państw należących do Sojuszu – powiedział Mateusz Morawiecki.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/CO MON, KPRM

dodaj komentarz

komentarze


Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
 
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Rekordziści z WAT
Wytropić zagrożenie
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Przygotowania czas zacząć
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gunner, nie runner
Wojna na detale
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zmiany w dodatkach stażowych
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO on Northern Track
Kolejne FlyEye dla wojska
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Front przy biurku
Święto stołecznego garnizonu
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
SOR w Legionowie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Sandhurst: końcowe odliczanie
Ramię w ramię z aliantami
Zachować właściwą kolejność działań
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w świętym mieście, część druga
Charge of Dragon
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Pod skrzydłami Kormoranów
NATO na północnym szlaku
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Sprawa katyńska à la española
W Italii, za wolność waszą i naszą
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Szpej na miarę potrzeb
Kadisz za bohaterów
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Strażacy ruszają do akcji
25 lat w NATO – serwis specjalny

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO