moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie

Rozwój energetyki jądrowej, przemysłu obronnego i infrastruktury – to tematy rozmów prezydenta Andrzeja Dudy z przywódcą Korei Południowej, który jest z wizytą w Warszawie. Jednym z punktów spotkania była również kwestia współpracy przy odbudowywaniu Ukrainy. Podpisano dziś w tej sprawie porozumienie.

– Perspektywy rozwoju współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Republiką Korei są wyśmienite, o czym świadczą rekordowe wyniki z 2022 roku, gdy obroty handlowe przekroczyły 10 mld dolarów – mówił dziś prezydent Andrzej Duda po zakończeniu rozmów z Yoon Suk-yeolem, prezydentem Korei Południowej. Polityk wraz z państwową delegacją goszczą dziś w Polsce. W rozmowach plenarnych z koreańskim prezydentem uczestniczył m.in. Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. 

 

REKLAMA

Podczas konferencji prasowej Andrzej Duda przypomniał, że Polska współpracuje gospodarczo z Koreą Południową od 34 lat. – W ostatnich dwóch latach doszło do ogromnej intensyfikacji tej współpracy, zarówno jeśli chodzi o rozwój gospodarki, jak i bezpieczeństwo – podkreślał prezydent i wskazał na kontrakty dotyczące zakupów czołgów K2, armatohaubic K9 i samolotów FA-50.

Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP przyznał, że współpraca ze stroną południowokoreańską dotyczy nie tylko zakupu wojskowego sprzętu, lecz także możliwości produkowania go w Polsce. Andrzej Duda mówił również o współpracy w zakresie rozwoju infrastruktury. – Rozmawialiśmy o budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego, rozwoju sieci kolejowych oraz współpracy handlowej w oparciu o polskie porty komunikacyjne. Wszystko z udziałem potencjalnym firm koreańskich na terenie naszego kraju – zapowiedział.

W obecności prezydentów zostały podpisane trzy porozumienia o współpracy między Republiką Korei a Polską. Dotyczą one promocji handlu i inwestycji, rozwoju infrastruktury transportowej oraz współpracy na rzecz odbudowy Ukrainy. – Te dokumenty mają niebagatelny wpływ na rozwój współpracy gospodarczo-przemysłowej – skomentował prezydent Duda.

Z kolei prezydent Yoon Suk-yeol podkreślił, że w ciągu ostatnich dwóch lat Polska stała się dla jego kraju najważniejszym partnerem inwestycyjnym. – Będziemy dalej wspierać ten rozwój. Cieszymy się że rozwija się zakres współpracy w zakresie energetyki jądrowej, przemysłu obronnego i infrastruktury – powiedział prezydent Yoon Suk-yeol. Poinformował, że Korea Południowa będzie w tym roku głównym gościem Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, gdzie zaprezentuje swoje produkty militarne.

Prezydenci rozmawiali również o sytuacji w Ukrainie. – Zgodziliśmy się, że Korea Południowa i Polska mogą być idealnymi partnerami w sprawie odbudowy Ukrainy. Jestem pewny, że dokument dziś podpisany będzie fundamentem wspólnego działania – podkreślił koreański prezydent.

Z delegacją z Korei Południowej spotkał się również Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Resort obrony poinformował, że podczas rozmów z Il Sungiem, koreańskim wiceministrem obrony narodowej, omówiono m.in. możliwości wzmacniania potencjału Wojska Polskiego w ramach współpracy polsko-koreańskiej.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Jakub Szymczuk/ KPRP, MON

dodaj komentarz

komentarze


Lecimy F-35
 
Śladem profesjonalistów
Odliczanie do przysięgi
Wyższe diety za służbę na granicy
Długi marsz na wschód
Raki dla podhalańczyków
16 Dywizja świętuje
Szwedzi na „Czernickim”
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Wirtualna walka na morzu
Stop szkalowaniu polskiego munduru
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Nie uznaje półśrodków
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Polsko-czeska współpraca myśliwców
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Abramsy jadą na ukraiński front
RBN o rezultatach szczytu NATO
„Specjalny” Buzdygan na aukcji charytatywnej
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strategiczne partnerstwo z Londynem
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Stawia na dobrą komunikację
Rakietowe kompetencje w Zielonce
Atak o świcie
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Konsekwentnie dąży do celu
Polsko-koreańskie rozmowy
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Wojskowe kontrakty w USA
Okręt w matni, załoga walczy
Plan misji „Air Defender”
Gdy zagraża ogień
Dwa medale w Budapeszcie
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Wojsko pomoże Słoweńcom
Brązowa czwórka podwójna
Brąz Polki we wspinaczce sportowej
Armia rosyjska wychodzi z Polski
"Jesienny ogień” z ministrem
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Czerwona powódź
Spełnia marzenia
Za nami Invictus Games w Düsseldorfie
Szef rządu w Łuczniku
„Jesienny ogień” uderzył w Orzyszu
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
FA-50 doleciały!
Przysięga w Kolnie
Jak bezpiecznie pokonać pole minowe

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO