Będą się uczyć podstaw taktyki, łączności, terenoznawstwa, posługiwania się bronią, medycyny pola walki, poznają też wojskowe regulaminy i musztrę. Kilka dni temu rozpoczął się czwarty turnus szkolenia dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. W 37 jednostkach na terenie całego kraju szkoli się obecnie blisko cztery tysiące ochotników.
Czwarty turnus szkolenia podstawowego trwa od 12 czerwca. Przez niespełna miesiąc 3777 kandydatów na żołnierzy będzie się uczyło wojskowego abecadła. – Po trwającym 27 dni szkoleniu podstawowym zakończonym przysięgą wojskową ponad 70% jego uczestników deklaruje i podejmuje szkolenie specjalistyczne – informuje ppłk Justyna Balik, rzecznik prasowy Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. – O zainteresowaniu dobrowolną służbą wojskową świadczą statystyki. Dopiero ruszył czwarty turnus szkolenia ochotników, a na piąty, który rozpocznie się w połowie lipca, mamy już ponad dwa tysiące złożonych wniosków – dodaje rzeczniczka.
Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa została wprowadzona w ubiegłym roku na mocy ustawy o obronie ojczyzny. Składa się z dwóch etapów: 27-dniowego szkolenia podstawowego oraz trwającego do 11 miesięcy szkolenia specjalistycznego. Jak informuje CWCR, od początku funkcjonowania DZSW szkolenie podstawowe przeszło blisko 22 tysiące ochotników, z tego ponad 10 tysięcy osób podjęło już służbę zawodową.
Program szkolenia podstawowego jest taki sam w całych siłach zbrojnych. Ochotnicy poznają podstawy z zakresu taktyki, łączności, terenoznawstwa, medycyny pola walki. Uczą się wojskowych regulaminów i musztry, zgłębiają zapisy prawa konfliktów zbrojnych i prawa międzynarodowego. Każdy z nich przechodzi również szkolenie z posługiwania się bronią.
Ochotnicy w ramach czwartego turnusu DZSW szkolą się w 37 jednostkach w całej Polsce, m.in. w 11 Dywizji Kawalerii Pancernej (ponad 300 osób w 23 Pułku Artylerii, 17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej i 5 Batalionie Saperów), 12 Dywizji Zmechanizowanej (ponad 300 osób w 7 Brygadzie Obrony Wybrzeża, 12 Brygadzie Zmechanizowanej i 8 Batalionie Remontowym) oraz 16 Dywizji Zmechanizowanej (ponad 270 ochotników w 16 Pułku Saperów i 20 Brygadzie Zmechanizowanej). Bramy dla kandydatów na żołnierzy otworzyły także 6 Brygada Powietrznodesantowa i 9 Pułk Rozpoznawczy. Wszyscy po wcieleniu zostali zapoznani ze strukturą jednostek, poznali kadrę swoich pododdziałów, przeszli szkolenia dotyczące bezpiecznego posługiwania się bronią, następnie odebrali umundurowanie i broń. Wśród szkolonych w ramach DZSW przybywa pań. – Zauważamy w tym roku tendencję wzrostową. Kobiety stanowią średnio ponad 25% stanu osobowego szkolonych w jednostkach, a w niektórych nawet blisko 50% – podaje ppłk Balik z CWCR-u.
Ochotnicy szkolący się w ramach czwartego turnusu DZSW złożą przysięgę wojskową 8 lipca. Zainteresowani tą formą służby wojskowej powinni zgłosić się do wojskowego centrum rekrutacji. O powołanie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej może się ubiegać osoba pełnoletnia, posiadająca polskie obywatelstwo, zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia zawodowej służby wojskowej i nieposzlakowaną opinię oraz niekarana za przestępstwo umyślne.
Do końca roku MON zaplanowało jeszcze cztery turnusy dla ochotników. Odbędą się one w terminach: 17 lipca – 12 sierpnia, 28 sierpnia – 23 września, 2 października – 28 października, 13 listopada – 9 grudnia.
autor zdjęć: st. szer. Mateusz Burda, Tomasz Łomakin
komentarze