Zawody strzeleckie, pokazy sprzętu i uzbrojenia, uroczysty apel, finał rajdu motocyklowego oraz piknik wojskowy z wieloma atrakcjami – to tylko niektóre punkty centralnych obchodów Dnia Weterana. Odbędą się one w tym roku 27 maja w Nowym Dworze Mazowieckim. Lokalnie świętować będą także żołnierze w wielu garnizonach na terenie całego kraju.
– 29 maja to ważny dla nas dzień – mówią weterani. – Zapraszamy wszystkich, aby razem z nami świętowali – dodaje Tomasz Kloc, prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju. Centralne obchody Dnia Weterana odbywają się co roku w innym mieście, zazwyczaj podczas weekendu, aby przyciągnąć jak najwięcej mieszkańców. Weterani w ten sposób pokazują społeczeństwu, że są zwykłymi ludźmi, którzy podczas misji wykonywali sojusznicze zobowiązania. Dotychczas świętowali w Warszawie, we Wrocławiu, w Szczecinie, Bydgoszczy, Giżycku, Kielcach oraz Rzeszowie. – Docieramy do ludzi w różnych miastach, pokazując, że weteran to człowiek, który był na wojnie, ale nie pojechał zabijać, lecz walczyć o czyjąś wolność. Ten dzień jest dla nas także okazją do spotkań z kolegami z misji – wyjaśnia Tomasz Kloc.
Atrakcje na pikniku
Tegoroczne uroczystości rozpoczną się mszą św. w kościele pw. św. Michała Archanioła przy ul. Warszawskiej 1, odprawioną w intencji polskich żołnierzy poległych podczas misji wojskowych. W południe zaś przed amfiteatrem w parku im. Józefa Wybickiego odbędzie się uroczysty apel z udziałem m.in. Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, orkiestry wojskowej, pocztów sztandarowych jednostek wojskowych, służb mundurowych oraz organizacji pozarządowych skupiających weteranów.
W miejskim parku zaplanowano również piknik weterana, na który wojsko przygotowało różne atrakcje. Przez cały dzień będzie można porozmawiać z żołnierzami, a także zobaczyć z bliska sprzęt i uzbrojenie, z którego korzystają. Nie zabraknie też wojskowej grochówki.
Podczas obchodów Dnia Weterana w Nowym Dworze Mazowieckim uroczyście zakończy się 4. Rajd Motocyklowy Weteranów. W maju motocykliści odwiedzali w całym kraju groby żołnierzy i funkcjonariuszy poległych na misjach, zapalali symboliczne znicze i spotykali się z rodzinami swoich kolegów. W taki sposób uczcili pamięć tych, dla których służba poza granicami ojczyzny zakończyła się tragicznie.
W piątek, w przeddzień centralnych obchodów, w 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Wesołej odbędą się zawody strzeleckie dla weteranów. Około stu uczestników zmierzy się w dwóch konkurencjach: strzelaniu z broni długiej oraz krótkiej. – Do udziału w tych zawodach zaprosiliśmy weteranów poza służbą. Na uroczystości oraz piknik zaś zapraszamy wszystkich, którzy zechcą ten dzień spędzić z żołnierzami – mówi Mariusz Pogonowski, kierownik zespołu wsparcia weteranów w Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa.
Lokalne uroczystości
Oprócz centralnych obchodów Dnia Weterana na terenie całego kraju organizowane są lokalne uroczystości honorujące uczestników misji zagranicznych. Odbywają się one w wielu garnizonach, a wśród nich są te, z których wywodzą się największe grupy weteranów. Taką formacją jest m.in. 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana, która począwszy od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku wystawiała wojskowe kontyngenty w ramach misji pokojowych w Kambodży i Libanie, wysyłała żołnierzy na operacje na Bałkanach, w Syrii, Sudanie, Czadzie i Republice Środkowej Afryki, Iraku i Afganistanie, a ostatnio Rumunii.
– Dotychczas w trakcie wykonywania obowiązków służbowych na misjach poległo sześciu naszych żołnierzy, kultywujemy pamięć o nich. Bierzemy udział w Rajdzie Motocyklowym Weteranów, biegu pamięci śp. Łukasza Sroczyńskiego oraz turnieju halowym jego imienia, a także wszelkich akcjach pomocowych dla rodzin oraz dzieci poległych – mówi mjr Błażej Łukaszewski, oficer prasowy „Dwunastki”. W tym roku 12 Dywizja wraz z Zachodniopomorskim Urzędem Wojewódzkim organizuje obchody Dnia Weterana w najbardziej reprezentacyjnym miejscu Szczecina, czyli przy Wałach Chrobrego. To tam często były żegnane i witane misyjne kontyngenty.
Organizatorem centralnych obchodów Dnia Weterana jest Ministerstwo Obrony Narodowej. Święto to jest obchodzone od 2012 roku. Do wojskowego kalendarza wprowadziła je uchwalona w 2011 roku ustawa o weteranach. Na 29 maja przypada również Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych, ustanowiony w 2002 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.
Od 1953 roku w zagranicznych operacjach uczestniczyło około 100 tys. polskich żołnierzy i pracowników wojska. Zginęło 122. Status weterana ma obecnie ponad 33 tys. osób, a weterana poszkodowanego 848.
autor zdjęć: Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa
komentarze