Broń jest jednym z najważniejszych atrybutów w służbie wojskowej, więc w drugim dniu dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej przekazano ją ochotnikom w jednostkach wojskowych 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej.
Wręczenie broni jest dla każdego żołnierza zarówno wydarzeniem symbolicznym, jak i niezwykle istotnym. Przede wszystkim podkreśla odpowiedzialność jaka wiąże się z jej użytkowaniem, ale również wagę pełnego poświęcenia i gotowości do obrony Ojczyzny.
Z tych powodów w drugim dniu szkolenia podstawowego w każdej z trzech jednostek wojskowych „Dwunastki” delegacje żołnierzy otrzymały broń z rąk dowódców jednostek, natomiast pozostali już w rejonach szkolnych pododdziałów. W trakcie uroczystości dowódcy uświadamiali ochotników m. in. o charakterze tego szkolenia, a także wyzwaniach i zadaniach, jakie będą czekać żołnierzy w najbliższym czasie.
Oprócz 7 Brygady Obrony Wybrzeża i 8 batalionu remontowego pierwszy tegoroczny turnus dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej rozpoczęła również 12 Brygada Zmechanizowana, która wcieliła najwięcej ochotników spośród jednostek 12 Dywizji. W swoim wystąpieniu dowódca 12 Brygady Zmechanizowanej generał brygady Roman Łytkowski w pierwszej kolejności pogratulował żołnierzom odwagi oraz podjętej decyzji o próbie sprawdzenia się w służbie wojskowej: - Gratuluję Wam odwagi i życzę, aby towarzyszyła Wam ona każdego dnia w czasie szkolenia i byście mieli w sobie siłę, aby dotrwać do końca szkolenia, które zwieńczy uroczysta przysięga wojskowa w obecności Waszych najbliższych. Niech to Was mobilizuje do tego, aby tą służbę odbyć jak najlepiej.
Podczas miesięcznego szkolenia ochotnicy będą poznawać podstawy wojskowego rzemiosła. W tym czasie instruktorzy 7 Brygady Obrony Wybrzeża, 12 Brygady Zmechanizowanej i 8 batalionu remontowego odbędą z nimi zajęcia z taktyki, szkolenia ogniowego, wychowania fizycznego, regulaminów czy musztry. Całość szkolenia będzie zakończona egzaminami oraz uroczystą przysięgą wojskową.
Ci, którzy będą chcieli poszerzyć swoje umiejętności i wiedzę będą mogli rozpocząć szkolenie specjalistyczne, aby po nim zostać żołnierzami zawodowymi.
Pierwszy w tym roku turnus ochotników dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej jest kontynuacją procesu wzrostu liczebności Sił Zbrojnych, jaki został zapoczątkowany w 2022 r. Planowo w obecnym roku 12 Dywizja zamierza w 7 terminach przeszkolić ponad 3000 osób, gdyż zainteresowanie tą nową formą służby jest coraz większe wśród społeczeństwa.
Tekst: mjr Błażej Łukaszewski
autor zdjęć: chor. Ireneusz Tomaszewski, chor. Krzysztof Stawicki
komentarze