moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pierwsza taka misja 12 Dywizji

20 stycznia przełożeni, podwładni, koledzy i koleżanki, a przede wszystkim rodziny pożegnały żołnierzy XII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Rumunia podczas uroczystości zorganizowanej w „Białych Koszarach” w Stargardzie.

Przez najbliższe pół roku ponad 200 polskich żołnierzy będzie wykonywać zadania w ramach XII zmiany PKW RUMUNIA w południowo-wschodniej części Europy. Jest to pierwsza zmiana tej misji wystawiona przez 12 Brygadę Zmechanizowaną, gdyż od tego roku szczecińska jednostka przekazuje 17 Brygadzie Zmechanizowanej z Międzyrzecza odpowiedzialność za formowanie Polskiego Kontyngentu Wojskowego UNIFIL w Libanie.

W trakcie piątkowej uroczystości dowódca 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej generał brygady Szymon Koziatek podkreślił zarówno bogate doświadczenie żołnierzy związane z udziałem w misjach zagranicznych, profesjonalne wyszkolenie oraz przygotowanie do tej konkretnie misji, jak i znaczenie nowego zadania. – Jestem głęboko przekonany, że znacząco przyczynicie się do wzmacniania bezpieczeństwa w tym rejonie Europy. Wasze bogate wyszkolenie i doświadczenie znajdą odzwierciedlenie w owocnej współpracy z władzami lokalnymi oraz żołnierzami armii sojuszniczych, jak również w realizacji powierzonych Wam zadań – zaznaczył generał Koziatek.

REKLAMA

Satysfakcji z podjętej odpowiedzialności oraz wyjątkowego wyzwania nie kryła major Katarzyna Lachowicz, która będzie nie tylko dowódcą XII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego RUMUNIA, ale również pierwszym dowódcą kontyngentu w historii Wojska Polskiego. – Zmieniają się kontyngenty, rejony, mandaty misji, a my jesteśmy wciąż w tym samym miejscu - gotowi do wykonywania zadań w każdych warunkach i okolicznościach, w imię wartości, w które wierzymy. XII zmiana PKW RUMUNIA to marka, która wyrasta z wartości i postaw żołnierzy, którzy ją tworzą – podkreśliła major Lachowicz.

Wszystkim życzymy spokojnej misji oraz bezpiecznego powrotu do Ojczyzny.

Jednym z głównych postanowień Szczytu NATO w Warszawie (w dniach 08-09 lipca 2016 r.) było ustanowienie „dostosowanej Wysuniętej Obecności” (ang. tailored Forward Presence (tFP), czyli wzmocnienia bezpieczeństwa południowo – wschodniej części Europy poprzez stworzenie wielonarodowej brygady.
Na mocy powyższych postanowień Wojsko Polskie sformowało więc Polski Kontyngent Wojskowy RUMUNIA (zgodnie z postanowieniem Prezydenta RP kontyngent liczy do 250 żołnierzy).

Trzon XII zmiany stanowią żołnierze 3 batalionu piechoty zmotoryzowanej ze Stargardu, natomiast część stanowisk obsadzili również żołnierze z: innych jednostek wojskowych 12 Dywizji Zmechanizowanej, 1 Brygady Logistycznej (Bydgoszcz), 9 Brygady Wsparcia Dowodzenia (Białobrzegi), 10 Brygady Logistycznej (Opole), 15 Brygady Zmechanizowanej (Giżycko), 15 Brygady Wsparcia Dowodzenia (Sieradz), 10 pułku dowodzenia (Wrocław), Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych (Poznań) czy z Wojsk Specjalnych.

Już niebawem polscy żołnierze wchodzący w skład wielonarodowej batalionowej grupy bojowej będą wspólnie szkolić się z armiami sojuszniczymi pod auspicjami Wielonarodowej Dywizji Południowy – Wschód. Do tego zadania będą wykorzystywać przede wszystkim kołowe transportery opancerzone Rosomak, które są również w wyposażeniu Błękitnej Brygady.

Tekst: mjr Błażej Łukaszewski

red. PZ

autor zdjęć: por. Bartłomiej Kulesza

dodaj komentarz

komentarze


Wojskowa rodzina w hali sportowej
 
Leopardy pojadą do Ukrainy!
Armia Czerwona niesie śmierć
Więcej szans na oficerskie gwiazdki
Bicz Boży dla zgrai moskiewskiej
4% PKB na Wojsko Polskie
Styczniowy poligon terytorialsów
Abramsy jadą do Ukrainy!
Orlik w natowskiej misji
Gen. Pszczoła: Czuję się spełniony
Walczymy z imperium zła
Dwie dekady WIM-u
Jakie zmiany w edukacji dla bezpieczeństwa?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pamięć o powstańcach styczniowych
To był wielki cios dla polskiej armii
Żołnierz wśród najlepszych sportowców Polski
Upominki dla tureckich dzieci
Ochotnicy do warszawskiej brygady
Desant w Forcie Bragg
Nurkowali w Kopalni Soli w Wieliczce
Dłuższa służba się opłaci
Triumf snowboardzisty w Pucharze Świata
Bundeswehra relokuje żołnierzy do Polski
F-35 rozpoczynają Air Policing
Aby wzmocnić wschodnią flankę NATO
Wojskowi lotnicy na pomoc cywilom
Terytorialsi szkolą się pod okiem byłych specjalsów
Zachód o wsparciu dla Kijowa
Snowboardziści otworzyli medalową passę
SAROV w opcji
Tarnawatka ’39 Depozyt honoru legionistów
Góral wart miliony, czyli specjaliści od koronkowej roboty
Strzelcy na podium Pucharu Świata i zawodów Grand Prix
The Fall of the Superpower Myth
Ukraina czeka na czołgi
Powstanie styczniowe: czas nadziei, czas klęski
W hołdzie powstańcom styczniowym
Zwiad na bieszczadzkich szlakach
Z Radomia do Las Vegas
Jakie są zasady nauki żołnierzy?
Śladem profesjonalistów
Droga do mistrzostwa
Ochotnicy rozpoczynają służbę
Dodatek już nie za klasę
Leopardy 2 dla Ukrainy?
Nie zmarnować szansy
Modernizacyjne priorytety wojska
Weź udział w konkursie katyńskim
Niemieckie wyrzutnie Patriot w drodze do Polski
Terenowe motocykle II RP
Tons on Board
Bieg pod dyktando niebieskich beretów
Patrioty dla Ukrainy to również bezpieczeństwo Polski
Nowa strzelnica w Piastowie
Przetarcie przed manewrami
Libańscy żołnierze trenują pod okiem Polaków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO