Wojskowa Akademia Techniczna podpisała umowę o bliskiej współpracy z firmą IBM. Porozumienie zakłada prowadzenie wspólnych badań naukowych, a studentom umożliwia udział w kursach organizowanych przez amerykańskiego giganta z rynku informatycznego. Współpraca WAT-u i IBM-u ma odbywać się głównie w dwóch obszarach: dydaktycznym oraz naukowo-badawczym.
Dzięki porozumieniu Wojskowa Akademia Techniczna będzie mogła skorzystać z programu IBM SkillsBuild, w ramach którego firma udostępnia kursy i szkolenia dotyczące m.in. sfery IT, ochrony przed cyberprzestępczością, budowania i ochrony baz danych czy innowacyjnych rozwiązań w technologii.
I tak studenci WAT-u (zarówno wojskowi, jak i cywilni) będą mogli np. uczestniczyć w organizowanych przez IBM specjalistycznych kursach STEM, które dotyczą zagadnień z zakresu nauki, technologii, inżynierii oraz matematyki. Gdy konkretny kurs ukończą z sukcesem, uzyskają branżowy certyfikat potwierdzający zdobyte umiejętności. Jak podkreślają wykładowcy, taki dokument poświadcza specjalistyczną wiedzę z zakresu branży IT i jest wysoko ceniony przez pracodawców. – To dla nas nowość. Współpracowaliśmy z IBM-em w różnych obszarach, natomiast dostępu do takich kursów, po których student otrzymywałby certyfikat firmy, nie mieliśmy – mówi prof. Zbigniew Tarapata, dziekan Wydziału Cybernetyki WAT.
Ale to nie wszystko. Nowa umowa umożliwia też studentom wojskowej uczelni praktyki w IBM-ie, która to firma – przypomnijmy – zajmuje się każdym segmentem rynku informatycznego, od standardowych technologii cyfrowych po nanotechnologię. Praktyki mają się odbywać zarówno w oddziałach spółki w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych.
W obszarze naukowym celem współpracy polskiej uczelni i informatycznego giganta ma być rozwijanie kooperacji w pracach badawczych na rzecz bezpieczeństwa, obronności i gospodarki. Wspólne badania dotyczyłyby trzech głównych tematów. – Pierwszy z nich to cyberbezpieczeństwo wspierane m.in. algorytmami kryptograficznymi, metodami uczenia maszynowego i sztuczną inteligencją. Drugi z nich dotyczy komputerów kwantowych. Trzeci obszar badań to informatyzacja procesów decyzyjnych, planowania i prognozowania w logistyce oraz zarządzania procesami dostaw i napraw – wymienia prof. Zbigniew Tarapata.
Jak uważa dziekan Wydziału Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania, płk prof. WAT-u Szymon Mitkow, bliższa współpraca z IBM-em ma również pozwolić pracownikom Wojskowej Akademii Technicznej inaczej spojrzeć na zjawisko powszechnej cyfryzacji i optymalizacji procesów logistycznych. – To, co oferuje w tej chwili IBM, pozwala nam poszerzyć nasze możliwości. Szczególnie mówię tu o sztucznej inteligencji, która coraz bardziej wkracza w nasze życie. Liczymy na to, że ta współpraca pozwoli nam wykorzystać dobrodziejstwa algorytmów i z czasem spożytkować je także w sferze logistyki – wyjaśnia płk prof. Mitkow.
W ubiegłych latach kooperacja pomiędzy wojskową akademią i IBM opierała się na udostępnianiu uczelni nowoczesnego oprogramowania do celów dydaktycznych. Obecna umowa otwiera tu nowe możliwości dla uczelni, jest także okazją do promocji kierunków studiów związanych z IT.
autor zdjęć: Katarzyna Puciłowska/WAT
komentarze