moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Aplikacją w Parkinsona?

Czy opaska sensoryczna i aplikacja w telefonie mogą usprawnić leczenie osób cierpiących na chorobę Parkinsona? Por. Tomasz Gutowski, doktorant Wojskowej Akademii Technicznej, pracuje nad systemem, dzięki któremu leczenie takich pacjentów może być bardziej efektywne. Jeśli projekt pomyślnie przejdzie badania kliniczne, ma szansę trafić do chorych na Parkinsona.

Porucznik Tomasz Gutowski jest doktorantem na Wydziale Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej. Pracuje nad metodą, która może mieć ogromny wpływ na leczenie osób zmagających się z chorobą Parkinsona. Wyniki swoich badań zawarł w pracy „Deep learning for Parkinson's disease symptom detection and severity evaluation using accelerometer signal” („Wykorzystanie metody głębokiego uczenia do wykrywania i oceny ciężkości objawów choroby Parkinsona z wykorzystaniem sygnału z akcelerometru”). – Wykorzystałem m.in. dane z badań wykonanych przy wsparciu fundacji Michael J. Fox Foundation for Parkison’s Research – mówi por. Tomasz Gutowski. Aktor Michael Fox, który popularność zdobył, występując m.in. w serii filmów „Powrót do przyszłości”, od wielu lat cierpi na Parkinsona i angażuje się w upowszechnianie wiedzy na temat tej choroby. Praca por. Tomasza Gutowskiego została zaprezentowana w zeszłym roku na European Symposium on Artificial Neural Networks, w czasie którego naukowcy z całego świata omawiali projekty związane ze sztucznymi sieciami neuronowymi oraz sztuczną inteligencją.

Na czym polega innowacja zaproponowana przez por. Gutowskiego? Chory na Parkinsona zostaje wyposażony w specjalną opaskę sensoryczną oraz aplikację, którą instaluje w telefonie. – Aplikacja zawiera kilka ćwiczeń, które powinien wykonać pacjent. Polegają one na trzymaniu w ręku telefonu, pisaniu na jego ekranie oraz wykonywaniu testów reakcji – tłumaczy porucznik. Opaska sensoryczna, którą chory ma założoną na ręce monitoruje, co dzieje się z jego organizmem w czasie wykonywania ćwiczeń. Chodzi głównie o drżenie rąk, spowolnienie ruchów oraz mimowolne ruchy pląsawicze. Na podstawie tych badań można ocenić stan zdrowia danej osoby oraz zmiany, jakie zachodzą pod wpływem leków. – System może zbierać dane każdego dnia, następnie są one wykorzystane przez algorytm. Dzięki temu można ustalić, kiedy najlepiej podać pacjentowi leki i w jakich dawkach. To w przypadku choroby Parkinsona jest bardzo ważne. Nie tylko pozwala zminimalizować objawy choroby, ale także redukuje ryzyko podania zbyt wysokiej dawki leków, co wywołuje niepożądane efekty uboczne – tłumaczy porucznik.

REKLAMA

Ale aplikacja ma również inne funkcje przydatne dla osób cierpiących na chorobę Parkinsona. Przypomina o porze wzięcia leków i wymaga potwierdzenia, że pacjent to zrobił. Chory jest też proszony o odpowiedzi na pytania o swoje samopoczucie. Ankiety na temat zdrowia pacjenta wypełnia także lekarz. Ale to nie wszystko. – Na podstawie zebranych danych możemy zbudować model, który będzie przewidywał, jak pacjent zareaguje na kolejne dawki lekarstw – mówi por. Tomasz Gutowski.

Obecnie trwają prace nad tym, by projekt został przebadany klinicznie. Jeśli się powiodą, innowacyjne rozwiązanie może trafić do pacjentów cierpiących na chorobę Parkinsona.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Katarzyna Puciłowska/ WAT

dodaj komentarz

komentarze

~Fachowiec
1678771440
Świetny pomysł, ogromne gratulacje dla młodych innowatorów. Powodzenia ;)
E2-93-0C-CC

Medic on the Battlefield
 
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Sukces polskiej judoczki w Gruzji
Karą mogła być tylko śmierć
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
BBN zaprasza na cykl debat strategicznych
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Cegiełka na morzu
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Na trasie legendarnego biegu
NATO patrzy na wschód
Kraby strzelały w Danii
Słowo czekisty
Perun. Polska rakieta z szansą na lot w kosmos
Więcej Bystrych dla armii
Biały Dom o polskich MiG-ach
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Na ratunek „Rudemu”
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Wojna w świecie popkultury
„Hubal” bije Niemców
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Defilada powraca!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Air Policing piątej generacji
Polscy marynarze za kołem podbiegunowym
Międzyrządowe konsultacje w Rumunii
Sportowcy-żołnierze uhonorowani za wyniki z 2021 i 2022 roku
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
NATO podsumowało 2022 rok
Pod okiem rangersów
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
F-35 w powietrzu
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Great Game on the Sea
Będziemy produkować więcej amunicji
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Polski wkład w „Wisłę”
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Młot na dyktatora
GROM szuka odważnych
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Nowatorskie manewry Marszałka
Kormorany, czyli praca zespołowa
Podoficerowie 6 BPD na pionierskim kursie
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
Celne oko strzelców CWZS-u
Śladem profesjonalistów
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
To dobra ustawa dla wojska
Wspólne zakupy amunicji
Startuje „Jaskółka”
Koniec XI zmiany PKW Orlik

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO