moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Morawiecki w poznańskiej bazie US Army

Polska nie jest już tylko odbiorcą bezpieczeństwa. Jest jednym z najważniejszych partnerów militarnych USA w tej części świata – mówił dziś w Poznaniu premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu odwiedził Camp Kościuszko, gdzie stacjonuje Wysunięte Dowództwo V Korpusu US Army. Podczas wizyty przypomniał też, że Polska jest gotowa przeznaczać 4% PKB na obronność.

W czasie zwiedzania Camp Kościuszko premier miał okazję przyjrzeć się pracom związanym z rozbudową amerykańskiego garnizonu. Podziękował przy tym sojusznikom za ich aktywność w środkowo-wschodniej Europie. – Rosja stworzyła nowe zagrożenia dla Sojuszu, na które Polska i Stany Zjednoczone wspólnie odpowiadają, zgodnie z hasłem V Korpusu: „It will be done!”. Dziękuję naszym amerykańskim przyjaciołom, że dotrzymują słowa i wzmacniają swoją obecność w Polsce i na wschodniej flance NATO – podkreślał szef polskiego rządu.

 

REKLAMA

Zaznaczył też, że współpraca pomiędzy armiami obydwu państw postępuje. – Kładziemy nacisk na interoperacyjność i zdolność do szybkiego przerzucania wojsk tam, gdzie występuje zagrożenie – mówił. Dodawał przy tym, że Polska nie jest już wyłącznie „biorcą bezpieczeństwa”. – Staliśmy się jednym z najważniejszych partnerów militarnych USA w tej części świata. Budujemy najsilniejszą armię lądową w Europie i jesteśmy gotowi do przeznaczania 4% PKB na uzbrojenie i rozbudowę sił zbrojnych – podkreślał Morawiecki. Wrócił też na chwilę do swojej niedawnej wizyty za oceanem, gdzie rozmawiał m.in. o modernizacji polskiego wojska. – Ustaliliśmy kolejne dostawy broni. Już wkrótce, w czerwcu, do Polski trafią czołgi Abrams – zapowiedział.

Temat zbiorowego bezpieczeństwa pojawił się także podczas kongresu „Impact ’23”, który odbywa się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Biorą w nim udział politycy, dyplomaci, naukowcy i przedstawiciele świata biznesu. Wspólnie dyskutują o najnowszych trendach cywilizacyjnych, gospodarczych i technologicznych. – Wolny świat potrzebuje silnej jedności i współpracy transatlantyckiej. A Polska jest zarówno proamerykańska, jak i proeuropejska – mówił premier podczas kongresu. Przypomniał też, że wiele państw zachodniej Europy nadal nie przeznacza na obronność dostatecznie wielkich kwot, co trzeba pilnie zmienić. – Myślę, że jedyną nadzieją na stabilizację i bezpieczeństwo w ciągu najbliższych kilku dziesięcioleci będzie zbliżenie USA ze zjednoczoną Europą – zaznaczał.


Film: Kancelaria Premiera

Wysunięte Dowództwo V Korpusu US Army zostało ulokowane w Poznaniu w 2020 roku. Jego zadaniem jest dowodzenie amerykańskimi wojskami lądowymi na wschodniej flance NATO. Początkowo służący w jego szeregach żołnierze stacjonowali w Polsce rotacyjnie. Podczas ubiegłorocznego szczytu w Madrycie prezydent USA Joe Biden zapowiedział, że wkrótce zmieni się formuła amerykańskiej obecności. Pod koniec marca działalność w Poznaniu rozpoczął stały garnizon US Army. Zapewnia on logistyczne wsparcie dla 11 amerykańskich baz na terytorium Polski. To pierwsza taka jednostka w naszym kraju i ósma w Europie. Poznańskie koszary zajmowane przez żołnierzy z USA noszą nazwę Camp Kościuszko – na cześć wspólnego bohatera obydwu państw.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: KPRM

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1683733800
Polska to ludność zbliżona do Tokio wraz z obrzeżami. Wiem , boli ale nie jesteśmy tak istotni jak nam się wydaje. Supremacja USA nad światem jest przytłaczjąca.
C0-8E-8A-A5

Topaz dla Bułgarii
 
1 Dywizja: mobilność i siła ognia
Koszykarskie święto w Atlas Arenie
WOT i „Anakonda”
B9 stawia na solidarność
Szefowie sojuszniczych armii o bezpieczeństwie
Pierwsze w tym roku środki na zapomogi
Mistrzostwa WOT-u w crossficie
Breakthrough for the Polish Armed Forces
Więcej miejsc na studiach w LAW
Czy pracownicy wojska założą mundury?
Jelcz szuka działki pod rozbudowę
Piąte zwycięstwo gwiazd Gortata z wojskiem
Anakonda na Bałtyku
Pół wieku w zespole
Włoski niszczyciel rakietowy w Polsce
Osiem krążków reprezentantów CWZS-u, w tym pięć złotych
Nieletni kandydaci z szansą na wojskowy indeks
Razem gotowi na wszystko
Piekielny ogień dla polskiej armii
Litwini kupią zestawy Grom
Uczniowska rywalizacja na drawskim poligonie
Najsprawniejsi wieloboiści
Polacy nie ucierpieli w Kosowie
Żegnali ich kamieniami w bukietach
Ruszyła sprzedaż biletów na Air Show
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Błaszczak: chcemy kupić rozpoznawcze aerostaty dla WP
Żołnierze uczą kobiety samoobrony
Do końca walczył z tyranią
Maszerowali, lecz nie ginęli
Śladem profesjonalistów
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki
83 lata temu alianci wkroczyli do Narwiku
Nowy wymiar wojska
Szef MON-u o rakiecie odnalezionej pod Bydgoszczą
Cegiełka na morzu
Wiedzieliśmy, że coś się wydarzy
Narada przed szczytem NATO
Finlandia w NATO
„Nasze granice w Monte Cassino”
Gdyńska stocznia zyskała nowe kompetencje
Polska wśród światowych liderów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojsko poza schematem
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Włosi na straży polskiego nieba
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Morawiecki w poznańskiej bazie US Army
Rusza budowa laboratorium Hardware-in-the-Loop
„Griffin Shock ’23”. Pierwsze takie ćwiczenia w historii NATO
Kto wygra ze st. szer. Aleksandrą Mirosław?
Żołnierze pomagają zneutralizować złotą algę
Nowy regulamin dla żołnierzy
Bez szklanego sufitu
Słowa jak pociski
Obrady Grupy Północnej w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO