Żołnierze WOT-u otrzymają kamizelki kuloodporne plate carrier Gryf. Zgodnie z kontraktem, który Agencja Uzbrojenia zawarła z producentem kamizelek, spółką Lubawa SA, armia za kilkadziesiąt tysięcy Gryfów zapłaci ponad 200 mln zł. – To świetne rozwiązanie dla żołnierzy lekkiej piechoty. Gwarantuje bezpieczeństwo i komfort użytkowania – mówi gen. bryg. Maciej Klisz.
– Agencja Uzbrojenia podpisała umowę z firmą Lubawa SA na dostawę kilkudziesięciu tysięcy kamizelek kuloodpornych plate carrier Gryf o wartości ponad 200 mln zł brutto – poinformował w mediach społecznościowych ppłk Krzysztof Płatek, rzecznik AU. Oficer dodaje, że dostawy sprzętu rozpoczną się jeszcze w tym roku. W pierwszej kolejności kamizelki kuloodporne mają trafić do żołnierzy wojsk obrony terytorialnej. – Niemniej pewna liczba zostanie przeznaczona także na potrzeby innych użytkowników ze struktur sił zbrojnych – podaje rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia.
Dowódca terytorialsów, gen. bryg. Maciej Klisz, zwraca uwagę, że nowe kamizelki to „zmiana jakościowa dla żołnierza lekkiej piechoty”. – Gwarantują niezbędny kompromis pomiędzy zapewnieniem odpowiedniego poziomu ochrony balistycznej i komfortu użytkowania w czasie działań taktycznych – ocenia dowódca WOT-u. – Kamizelka kuloodporna produkowana jest w Polsce, podobnie jak hełmy, broń, radiostacje czy sprzęt noktowizyjny. Jak ważny jest ten aspekt pozyskiwania sprzętu wojskowego, pokazała wojna w Ukrainie – dodaje generał.
O tym, że dostawa kamizelek Gryf będzie znaczącym doposażeniem żołnierzy OT w sprzęt indywidualny, mówi także mjr Witold Sura, rzecznik prasowy Dowództwa WOT. – Kamizelki są bardzo ergonomiczne, a w ich konstrukcji wprowadzono wiele rozwiązań, które znacznie poprawiają mobilność żołnierzy lekkiej piechoty – przyznaje. Jak podaje dowództwo WOT-u, jako pierwsi nowe kamizelki kuloodporne otrzymają żołnierze z brygad ulokowanych na wschodzie Polski. Pierwsza partia trafi do WOT-u już za kilka miesięcy.
Gryf to lekka kamizelka typu plate carrier (rodzaj kamizelki przede wszystkim do ochrony korpusu), przeznaczona do noszenia dwóch płyt balistycznych typu Stand Alone o wymiarach 250 × 300 mm, może być także doposażona w kieszenie boczne i dodatkowe płyty. Służy do ochrony osobistej żołnierza przed pociskami wystrzelonymi z broni strzeleckiej i odłamkami. Płyty balistyczne – przednia i tylna – wykonane są w technologii kompozytowej. To monolityczna warstwa ceramiczna z podkładem z prasowanej tkaniny polietylenowej. Płyty przystosowane są do użytku w każdych warunkach atmosferycznych i klimatycznych. Kamizelkę wyposażono ponadto w tzw. uchwyt ewakuacyjny (na plecach), za pomocą którego można wyciągnąć ze strefy zagrożenia osobę ranną lub nieprzytomną. Gryf ma także system szybkiego wypięcia tzw. quick release, dzięki któremu można szybko i łatwo pozbyć się kamizelki w sytuacjach awaryjnych.
Kamizelka ma także dodatkowe wyposażenie. W jego skład wchodzą m.in. ładownice przystosowane do magazynków karabinka Grot, worek zrzutowy, a także kieszenie i zasobniki na apteczkę, radio czy maskę przeciwgazową.
autor zdjęć: DWOT
komentarze