moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polscy żołnierze wspierają ukraińskich uchodźców

Segregują dary dla uchodźców z Ukrainy, pomagają im dotrzeć do punktów noclegowych, rozdają koce i śpiwory. Żołnierze wojsk obrony terytorialnej, którzy wchodzą w skład specjalnych Grup Wsparcia Relokacji Uchodźców, pomagają odnaleźć się w nowej rzeczywistości osobom uciekającym z ogarniętej wojną Ukrainy.

Przybywający do Polski ukraińscy uchodźcy mogą liczyć na pomoc nie tylko wolontariuszy i organizacji pozarządowych, lecz wspierają ich także służby mundurowe. W punktach recepcyjnych, noclegowniach i miejscach, gdzie organizowana jest pomoc rzeczowa, działają żołnierze wojsk obrony terytorialnej. 

Terytorialsi są obecni chociażby na Dworcu Fabrycznym w Łodzi. Tu specjalna Grupa Wsparcia Relokacji Uchodźców z 9 Łódzkiej BOT razem z innymi służbami udziela uchodźcom pomocy medycznej i kieruje ich do punktów relokacyjnych. – Żołnierze znający język ukraiński lub rosyjski pracują w punktach, gdzie uchodźcy otrzymują artykuły pierwszej potrzeby oraz nocleg – wyjaśnia Małgorzata Glińska, rzeczniczka prasowa 9 ŁBOT. – Działania żołnierzy odbywają się na wniosek wojewody łódzkiego i w koordynacji z jego służbami – dodaje rzeczniczka.

Łódzcy terytorialsi przygotowali również miejsca, w których Ukraińcy mogą zatrzymać się tymczasowo. Takie punkty powstały w Skierniewicach, Łodzi i Piotrkowie Trybunalskim. Formacja udostępniła też kontenery i wojskowe namioty, które służą jako magazyny do przechowywania m.in. żywności. Żołnierze WOT-u mają do dyspozycji wojskowe ciężarówki, którymi przewożone są do magazynów większe ilości darów.

Z kolei terytorialsi z 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT wspierają Caritas Diecezji Ełckiej przy załadunku pomocy humanitarnej. Do tej pory z Polski na Ukrainę wyjechało kilkanaście ciężarówek po brzegi załadowanych lekami i żywnością. – Wszystkie transporty trafiają do miejsc przeładunkowych na Ukrainie, gdzie dary przepakowywane są do mniejszych samochodów i rozwożone po całym kraju – mówi por. Paulina Kacprzycka, oficer prasowy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT.

W pomoc włączyli się również podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej, którzy organizują miejsca noclegowe, wydają posiłki oraz rejestrują przybyłych do Polski Ukraińców. – Od połowy marca podchorążowie są obecni w Centrum Pomocy Humanitarnej Ptak w Nadarzynie pod Warszawą. Część z nich rozładowuje samochody, segreguje dary i przygotowuje paczki, które trafiają do innych ośrodków pomocy i na granicę polsko-ukraińską. Podchorążowie rejestrują także uchodźców. Wydają potrzebującym żywność, środki higieny osobistej i koce oraz pilnują, by w miejscach noclegowych każdy czuł się bezpiecznie – mówi Ewa Janowska, rzeczniczka prasowa WAT-u.

Od 9 marca w akcję pomocy uchodźcom włączyli się także podchorążowie Akademii Wojsk Lądowych. Codziennie od 19 do 3 rano na Dworcu Głównym we Wrocławiu dyżuruje 15 studentów – od początku w akcję zaangażowało się już 250 żołnierzy z AWL. Każdego dnia przez wrocławski dworzec przewija się nawet 7 tys. uchodźców z Ukrainy, a podchorążowie dbają o to, by nikomu nie zabrakło posiłku, wspierają i dodają otuchy. Jak deklarują, będą służyli pomocą tak długo, jak długo będzie to potrzebne.

Studenci zorganizowali również zbiórkę zabawek i paluszków dla najmłodszych, tak aby na twarzy dzieci mógł zagościć uśmiech. Ponadto podchorążowie na prośbę Wrocławskiego Centrum Opieki i Wychowania odmalowali pokoje, w których zamieszkały dzieci z jednego z ewakuowanych z Ukrainy domów dziecka.

Ale to nie wszystko. Polscy wojskowi organizują również zbiórki na rzecz naszych wschodnich sąsiadów. – Zbieramy ciepłe koce, śpiwory, żywność długoterminową, latarki, kompasy – wymienia mjr Błażej Łukaszewski, oficer prasowy 12 Dywizji Zmechanizowanej. – Wszystkie rzeczy przekazujemy Związkowi Ukraińców w Polsce, który mieści się w Szczecinie – dodaje oficer.

Podobne akcje są prowadzone we wszystkich jednostkach w całej Polsce.

KE

autor zdjęć: DWOT, WAT

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w świecie popkultury
 
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Piekielny ogień w zasięgu ręki
Air Policing piątej generacji
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
F-35 w powietrzu
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
VIS na misję
Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
Uparty Francuz od żuawów śmierci
Słowo czekisty
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
To dobra ustawa dla wojska
Karą mogła być tylko śmierć
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Polscy marynarze za kołem podbiegunowym
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
Po wojnie będę szczęśliwy
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Pod okiem rangersów
Na ratunek „Rudemu”
NATO podsumowało 2022 rok
Śladem profesjonalistów
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Młot na dyktatora
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Biały Dom o polskich MiG-ach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Garnizon US Army na stałe
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Kolejne czołgi K2 i haubice K9 dla Wojska Polskiego
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Na trasie legendarnego biegu
Cegiełka na morzu
NATO patrzy na wschód
Milion Grotów dla sił zbrojnych
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Nad Bałtykiem uderzy „Anakonda”
Debiutanci triumfatorami VII Setki Komandosa
Hanwha Aerospace o współpracy z Polską
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Wspólne zakupy amunicji
Nowatorskie manewry Marszałka
Celne oko strzelców CWZS-u
Perun. Polska rakieta z szansą na lot w kosmos
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Pancerne wsparcie dla Ukrainy
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
O pomocy dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO