moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
WAT z myślą o przyszłości

To inwestycja, o której jeszcze niedawno nawet nie śmieliśmy marzyć, a dzisiaj staje się rzeczywistością – mówił płk Michał Kędzierski, dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji podczas uroczystego otwarcia nowej siedziby Katedry Rozpoznania Obrazowego. Prace trwały dwa lata, a ich koszt to ponad 13,5 mln zł.

W poniedziałek w Wojskowej Akademii Technicznej uroczyście oddano do użytku nową inwestycję. To budynek szkolno-laboratoryjny, który stanie się siedzibą powstałej w 2021 roku i działającej w strukturze Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT Katedry Rozpoznania Obrazowego.

– Rozwijanie zdolności do rozpoznania, w tym obrazowego, to jeden z kluczowych kierunków rozwoju polskiej armii. Katedra jest przykładem tego, jak skutecznie można implementować technologie satelitarne w programie edukacyjnym uczelni. Celem naszych działań jest reagowanie zarówno na potrzeby wojska, któremu należy zapewnić dostęp do aktualnej informacji rozpoznawczej, jak i na potrzeby rynku cywilnego, który poszukuje pracowników przygotowanych do pracy w prężnie rozwijającym się sektorze kosmicznym – mówił płk prof. dr hab. inż. Michał Kędzierski, dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji.

W nowym budynku będą się odbywać m.in. szkolenia specjalistów, w tym podchorążych kształcących się w specjalnościach rozpoznania obrazowego oraz satelitarnych technik obserwacji ziemi. Żołnierze zawodowi będą doskonalić umiejętności podczas specjalistycznych kursów z zakresu rozpoznania obrazowego, a studenci – na podyplomowym kierunku „GIS, Fotogrametria i teledetekcja w gospodarce narodowej w obronie kraju i ochronie środowiska”. Od września 2021 roku w ofercie Wydziału są także dwa nowe kursy doskonalące: „Analiza obrazowa danych full motion video” oraz „Analiza obrazowych danych radarowych (SAR)”. Będzie tu również prowadzona działalność badawczo-naukowa, skupiająca się wokół zagadnień związanych z pozyskiwaniem i przetwarzaniem zobrazowań. Kontynuowane będą m.in. dwa projekty. Jeden to PIAST, którego celem jest rozmieszczenie na orbicie konstelacji trzech nanosatelitów obserwacyjnych do prowadzenia optoelektronicznego rozpoznania obrazowego. Natomiast drugi – MILGEOMED – zakłada opracowanie kompletnej technologii pozyskiwania geo- i bio-danych z zastosowaniem bezzałogowych platform latających i biosensorów medycznych. Projekt ten ma na celu zmniejszenie śmiertelności oraz kalectw. Przy czym chodzi tu nie tylko o żołnierzy rannych na polu walki, lecz także o osoby poszkodowane w zdarzeniach masowych.

Nowo powstały obiekt ma dwie kondygnacje. Miejsce znalazły w nim m.in. laboratoria: rozpoznania obrazowego, rozpoznania satelitarnego, certyfikacji sensorów rozpoznawczych, a także pomieszczenia dydaktyczne. Do dyspozycji jest także unikatowy sprzęt, w tym specjalistyczne kamery do rejestracji zobrazowań, np. barwnych i wielospektralnych, oraz platformy i kompletne systemy bezzałogowych statków powietrznych o konstrukcji płatowców i wielowirnikowców (katedra dysponuje m.in. systemami FlyEye, Tiguar). W obiekcie będzie też działało Centrum Operacji Satelitarnych. Niebawem zostanie ono wyposażone w antenę nadawczo-odbiorczą o średnicy 3,7 m. Instalacja na dachu budynku jest już przygotowana.

– Polskie siły zbrojne dążą do osiągnięcia autonomii i niezależności w dostępie do rozpoznawczych danych obrazowych. Musi się to wiązać z budowaniem krajowych zdolności kosmicznych, a zlokalizowanie stacji naziemnej na terenie uczelni będzie kolejnym krokiem przybliżającym wojsko i służby mundurowe do założonego celu – mówi dr inż. Piotr Walczykowski, prof. WAT, kierownik Katedry Rozpoznania Obrazowego WIG.

– Stanęliśmy w obliczu inwestycji, o której do niedawna nawet nie śmieliśmy marzyć, a dzisiaj staje się ona rzeczywistością. Nie zaprzepaścimy tej szansy – podkreśla dziekan płk Kędzierski.

Inwestycja warta 13 692 200 zł została zrealizowana dzięki dotacji Ministerstwa Obrony Narodowej.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Wydział Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT, Mariusz Maciejewski/WAT

dodaj komentarz

komentarze


Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
 
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Armia: Żołnierze, badajcie się!
Samoloty C-295M w Wojsku Polskim służą już 20 lat!
„Jesienny ogień” uderzył w Orzyszu
Rakietowe kompetencje w Zielonce
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Polsko-czeska współpraca myśliwców
Szwedzi na „Czernickim”
Ahoj, Dni NATO!
Abramsy jadą na ukraiński front
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Stawia na dobrą komunikację
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Brązowa czwórka podwójna
Brąz Polki we wspinaczce sportowej
Strategiczne partnerstwo z Londynem
Mała Narew już w Gołdapi
Wyższe diety za służbę na granicy
Dwa medale w Budapeszcie
Raki dla podhalańczyków
Armia wraca na wschód Polski
Stop szkalowaniu polskiego munduru
FA-50 doleciały!
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Atak o świcie
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
16 Dywizja świętuje
Czerwona powódź
Polsko-koreańskie rozmowy
Wojsko pomoże Słoweńcom
Murem za polskim mundurem
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Odliczanie do przysięgi
Konsekwentnie dąży do celu
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Okręt w matni, załoga walczy
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladem profesjonalistów
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Kurs na rozwój
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Jak bezpiecznie pokonać pole minowe
Za nami Invictus Games w Düsseldorfie
Armia rosyjska wychodzi z Polski
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Przysięga w Kolnie
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
LITPOLUKRBRIG z nowym dowódcą
"Jesienny ogień” z ministrem
Gdy zagraża ogień
Wirtualna walka na morzu
Szef rządu w Łuczniku
Więcej miejsc dla dobrowolsów
F-16 i Hercules wylądują na drodze
Plan misji „Air Defender”
RBN o rezultatach szczytu NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO