moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Walkę mają we krwi

Gala „Walkę mamy we krwi” pokazuje, że można łączyć służbę wojskową z realizacją swoich pasji. Zachęcam do tego, aby wstępować do Wojska Polskiego, służyć ojczyźnie i budować jej bezpieczeństwo – mówił wicepremier Mariusz Błaszczak na wojskowej gali MMA, która w piątek odbyła się w Pruszkowie.

Gala MMA „Walkę mamy we krwi”, będąca również finałem Mistrzostw Wojska Polskiego w walce w bliskim kontakcie, odbyła się już po raz trzeci. Na zawody do Pruszkowa przyjechali najlepsi zawodnicy sportów walki w mundurach. Każdy z nich musiał wcześniej wywalczyć sobie przepustkę na finałową galę w trakcie wieloetapowych eliminacji.

Galę rozpoczęły pojedynki z karty wstępnej. Szer. Justyna Kulińska z 12 Dywizji Zmechanizowanej pokonała szer. Monikę Karkoszkę, reprezentującą 11 Dywizję Zmechanizowaną. St. szer. pchor. Hubert Grąz z Akademii Wojsk Lądowych zwyciężył z szer. Kacprem Michałowskim z 16 Dywizji Zmechanizowanej, a st. kpr. Rafał Dawid z 15 Brygady Dowodzenia, szer. Szymonem Włodarczykiem z wojsk obrony terytorialnej.

Kartę główną otworzył pojedynek pań. Wówczas w oktagonie triumfowała st. szer. Agata Zygmunt z 12 DZ, która już w pierwszej rundzie wygrała z szer. Weroniką Giblas z 16 DZ. Równie szybko kpr. Adriana Rosińskiego z 18 DZ pokonał szer. Damian Ostęp z 12 DZ.

Po raz trzeci swój pas obronił szer. Błażej Majdan z 18 DZ, który zwyciężył w starciu z szer. Maciejem Zacholskim 12 DZ. – Dawno nie przeżyłem takiego pojedynku. Właśnie po takie walki wchodzę do oktagonu – mówił tuż po werdykcie. – Cieszę się, że projekt „Walkę mamy we krwi” rozwija się i bierze w nim udział coraz więcej świetnych zawodników. Sporty walki rozwijają charakter, a charakter na polu walki jest najważniejszy – zaznaczył. Ostatnia walka o tytuł mistrzowski zakończyła się zwycięstwem kpr. Michała Piwowarskiego. Żołnierz reprezentujący 12 DZ pokonał szer. Kamila Rychlickiego z 11 Dywizji Pancernej.

Ale to nie wszystko. Podczas gali „Walkę mamy we krwi” odbyły się także tzw. super fighty. W formule K1 zmierzyli się zawodnicy reprezentujący 6 Brygadę Powietrznodesantową: st. szer. Adam Piastowski i szer. Damian Pająk. Zwycięzcą „spadochronowego” pojedynku, po trzech rundach i jednogłośnym werdykcie sędziów, został szer. Pająk. Na walkę zdecydował się także żołnierz reprezentujący US Army. Sierż. Johan Mackie zmierzył się z reprezentantem 11 Dywizji Kawalerii Pancernej, st. szer. Pawłem Oleszczukiem. I to właśnie Polak okazał się lepszy. – Mój przeciwnik był lżejszy, więc był szybszy i dynamiczniejszy. Wiem, że ma też doświadczenie w stójce, musiałem więc zyskać przewagę w innej płaszczyźnie – mówił jeszcze w oktagonie zwycięzca. – Walczyłem z sojusznikiem, ale to jest sport. Jesteśmy zawodnikami i żołnierzami, ludźmi honoru, potrafimy bić się przez 15 minut z całym sercem, ale nie mieć sobie tego za złe – zaznaczył.

Niestety z sukcesu na gali w Pruszkowie nie mógł cieszyć się st. szer. Sylwester Miller z 18 Dywizji Zmechanizowanej. Czołgista i zawodnik MMA postanowił spróbować swoich sił w boksie w pojedynku z zawodowcem i musiał uznać przewagę swojego rywala, st. szer. Damiana Durkacza, pięściarza z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego i olimpijczyka. – Bardzo dziękuję mojemu przeciwnikowi. Wiem, że nie każdy zdecydowałby się na taką walkę. Wielki szacunek dla niego – mówił tuż po walce zwycięzca.

Zawodnikom kibicowali m.in. znani zawodnicy sportów walki. – Nigdy nie ukrywałem tego, że gdyby nie sport, to służyłbym w armii. Kto wie, może zdecyduje się ją zasilić, ale najpierw muszę odzyskać mój pas UFC – żartował Jan Błachowicz, najlepszy polski zawodnik MMA. – Jestem sportowcem, a tu mogliśmy zobaczyć sport przez duże „S”. Takiej rywalizacji chcę kibicować – dodał szer. Mateusz Masternak z CWZS i jeden z najlepszych polskich bokserów.

Organizatorem gali „Walkę mamy we krwi” było Ministerstwo Oborny Narodowej. – Chcemy pokazywać wojsko jako atrakcyjnego pracodawcę, miejsce w którym można rozwijać swoje pasje. Stąd to wydarzenie – mówił na antenie TVP Sport Mateusz Kurzejewski, pełniący obowiązki dyrektora Centrum Operacyjnego MON. – Z każdą edycją poziom walk jest wyższy. Biorą w nim udział coraz lepsi zawodnicy, czego efekty widzieliśmy w oktagonie – dodał mjr Michał Tomczyk z CO MON.

Mistrzowie Wojska Polskiego w walce w bliskim kontakcie

Kobiety

Kat. -57 kg : szer. Justyna Kulińska 12DZ
Kat. -67 kg: st. szer. Agata Zygmunt 12DZ

Mężczyźni

Kat. -60 kg: st. kpr. Rafał Dawid 15 BWD
Kat. -70 kg: st. szer. pchor. Hubert Grąz AWL
Kat. -75 kg: szer. Błażej Majdan 18 DZ
Kat. -95 kg: szer. Damian Ostęp 12 DZ
Kat. +95 kg: kpr. Michał Piwowarski 12 DZ

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: 18 DZ, 16 DZ, Leszek Chemperek / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
 
Abramsy w pętli
Flota Bayraktarów w komplecie
Polki pobiegły po srebro!
„Pierwsza Drużyna” na start
Więcej hełmów dla żołnierzy
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
They Will Check The Training Results in Combat
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
NATO on Northern Track
Zawsze gotowi do pomocy
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Pływacy i maratończycy na medal
Orzeł dla bohaterów
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ameryka daje wsparcie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Śladami ojca
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Polska wiktoria na Monte Cassino
W obronie wschodniej flanki NATO
Układ nerwowy Mieczników
Krwawa noc pośród puszczy
Serwis K9 w Polsce
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Bohater odtrącony
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Na straży nieba
Mobilne dowodzenie
Wszystkie misje AWACS-a
Wojna w świętym mieście, epilog
Pytania o europejską tarczę
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
Nowe zadania szefa SKW
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Gry wojenne w szkoleniu
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
By Polska była bezpieczna
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Po przeprawie ruszyli do walki
Premier odwiedził WZZ Podlasie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO