moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Na pomoc poszkodowanym w kataklizmie

Pięćdziesiąt dwie osoby, a wśród nich ratownicy medyczni, lekarze i pielęgniarki, lecą do Gaziantep w Turcji. – To doświadczeni ludzie, którzy wiedzą, jak nieść pomoc w tak dramatycznych sytuacjach – ogłosił wicepremier Mariusz Błaszczak. Nie wiadomo, jak długo zostaną w dotkniętym katastrofą kraju. Ich pracę będą koordynować miejscowe służby.

– Wojsko Polskie pomoże Turcji w walce ze skutkami trzęsienia ziemi. Dziś kierujemy tam personel medyczny z Wojskowego Szpitala Polowego z Wrocławia – poinformował wicepremier Mariusz Błaszczak podczas dzisiejszej konferencji prasowej. Grupa ratownicza ma się składać z 52 osób, wśród których są lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni. Na miejsce katastrofy poleci także mobilny punkt pomocy wraz z wyposażeniem. – Wzmacniamy naszą solidarność z Turcją – zaznaczył minister obrony narodowej. Ekipa ratunkowa wyląduje na lotnisku w Gaziantep podobnie jak zespół ratowników HUSAR Poland. Prawdopodobnie jednak nie będzie prowadzić akcji na tym samym obszarze. – W składzie grupy lecącej do Turcji są bardzo doświadczeni ratownicy. Brali udział w misjach medycznych w Lombardii czy w Chicago podczas pandemii COVID-19 – powiedział szef MON-u. – Ich działania będą koordynować tureckie służby, które już pracują na miejscu – dodał Błaszczak.

Wicepremier Mariusz Błaszczak został także zapytany o zakup wyrzutni dalekiego zasięgu HIMARS. – Departament Stanu USA zaakceptował nasz wniosek o zakup systemu HIMARS. Doświadczenie uczy, że akceptacja Kongresu Stanów Zjednoczonych będzie formalnością – odpowiedział minister. – Jeśli tak się stanie, do Polski trafi niemal 500 wyrzutni HIMARS. Większość z nich będzie montowana na ciężarówkach produkowanych w Polsce, 36 na amerykańskim sprzęcie – poinformował Błaszczak.

REKLAMA

Tuż przed spotkaniem z Borisem Pistoriusem, niemieckim ministrem obrony narodowej, który przebywa z wizytą w Polsce, szef MON-u mówił również o koalicji państw, które zdecydowały się przekazać czołgi Leopard Ukrainie. – Największym wyzwaniem stojącym przed koalicją jest dziś zapewnienie części zamiennych do Leopardów. Producent tych części to niemiecka firma, więc liczę na to, że minister Pistorius skoncentruje swoje wysiłki na tym, by przemysł niemiecki sprostał wyzwaniom i by można było stworzyć punkty serwisowe, w których czołgi będą naprawiane – powiedział Mariusz Błaszczak.

Po poniedziałkowym trzęsieniu ziemi sytuacja w południowo-wschodniej Turcji oraz zachodniej Syrii jest dramatyczna. Dziś rano tureckie władze podały, że potwierdzono śmierć 6957 osób. W Syrii liczba ofiar wzrosła do co najmniej 2530. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan ogłosił stan wyjątkowy w 10 prowincjach i zapowiedział, że dzisiaj przyjedzie w miejsca dotknięte kataklizmem.

We wsparcie poszkodowanych Turków włącza się wiele państw. Swoją pomoc zaoferowały np. Stany Zjednoczone. Na miejscu są m.in. ratownicy z Tajwanu, bardzo doświadczeni w akcjach ratowniczych po trzęsieniach ziemi. Od wczoraj w Turcji działa również grupa HUSAR Poland złożona ze strażaków i ratowników medycznych. Ich praca przyniosła ogromne efekty. Polacy wyciągnęli spod gruzów 9 osób, w tym 13-letnią dziewczynkę oraz całą rodzinę – rodziców i dwójkę dzieci. Starają się dotrzeć do kolejnych osób, których położenie zlokalizowali. Wielu z uwięzionych pod gruzami Turków informacje o tym, gdzie się znajduje, podaje na Twitterze, ponieważ linie alarmowe w Turcji są przeciążone.

Akcji ratowniczej nie sprzyja pogoda i minusowe temperatury. Zimno jednak najbardziej dotyka tych, którzy stracili domy bądź boją się do nich wracać. Poszkodowani śpią na ulicach lub w samochodach, przykryci jedynie kocami.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Państwowa Straż Pożarna

dodaj komentarz

komentarze


Na trasie legendarnego biegu
 
Młot na dyktatora
Great Game on the Sea
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Medic on the Battlefield
Air Policing piątej generacji
Nowatorskie manewry Marszałka
NATO patrzy na wschód
Wspólne zakupy amunicji
Cegiełka na morzu
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
O pomocy dla Ukrainy
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
Nad Bałtykiem uderzy „Anakonda”
Śladem profesjonalistów
VIS na misję
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Biały Dom o polskich MiG-ach
Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
Kormorany, czyli praca zespołowa
Słowo czekisty
NATO podsumowało 2022 rok
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Polski wkład w „Wisłę”
Podoficerowie 6 BPD na pionierskim kursie
Będziemy produkować więcej amunicji
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
Na ratunek „Rudemu”
GROM szuka odważnych
Startuje „Jaskółka”
F-35 w powietrzu
To dobra ustawa dla wojska
Kolejne czołgi K2 i haubice K9 dla Wojska Polskiego
Sportowcy-żołnierze uhonorowani za wyniki z 2021 i 2022 roku
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Wojna w świecie popkultury
Na jakich zasadach gratyfikacja?
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
Celne oko strzelców CWZS-u
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Garnizon US Army na stałe
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Perun. Polska rakieta z szansą na lot w kosmos
Sukces polskiej judoczki w Gruzji
Polscy marynarze za kołem podbiegunowym
Karą mogła być tylko śmierć
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
Pod okiem rangersów
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Międzyrządowe konsultacje w Rumunii
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO