moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dodatek za służbę w jednostce bojowej

Od nowego roku żołnierze służący w tzw. jednostkach bojowych będą otrzymywać dodatek służbowy w wysokości 450 zł miesięcznie. O tyle samo więcej otrzymają obecni beneficjenci tego świadczenia, pod warunkiem służby w jednostce bojowej. Decyzja wicepremiera Mariusza Błaszczaka ma m.in. zwiększyć motywację finansową do pełnienia służby w kluczowych jednostkach Wojska Polskiego.

– Podjąłem decyzję, aby żołnierze w określonych jednostkach wojsk lądowych dostawali dodatek służbowy 450 zł miesięcznie. Zależy mi na tym, aby żołnierze ci otrzymywali dodatki, tak jak inne rodzaje sił zbrojnych – poinformował na Twitterze wicepremier Mariusz Błaszczak.

Chodzi o dodatek służbowy o charakterze stałym, wypłacany żołnierzom z tytułu zajmowania stanowiska służbowego. Jest on obliczany jako iloczyn kwoty bazowej (1500 zł) i wskazanego w przepisach mnożnika. Obecnie otrzymują go m.in. np. dowódcy batalionu, dywizjonu, eskadry, okrętu II rangi lub grupy okrętów, komendanci szkół podoficerskich albo główni księgowi w jednostkach sektora finansów publicznych realizujących wydatki publiczne, (mnożnik od 0,10 do 0,30 – czyli od 150 zł do 450 zł), dowódcy kompanii, baterii, klucza, szwadronu, grupy pomocniczych jednostek pływających lub grupy ratownictwa morskiego albo okrętu III lub IV rangi (od 0,05 do 0,20 – czyli od 75 zł do 300 zł) oraz szefowie niektórych pododdziałów (od 0,03 do 0,05, czyli od 45 do 75 zł).

Przepisy zakładają, że od stycznia przyszłego roku na tego rodzaju dodatek, w wysokości 450 zł miesięcznie (mnożnik 0,30), będą mogli liczyć także wszyscy żołnierze pełniący służbę w jednostkach bojowych wymienionych w przepisach. – Mając na uwadze aktualne uwarunkowania geopolityczne, dostrzegamy potrzebę dodatkowej gratyfikacji finansowej żołnierzy zajmujących stanowiska służbowe w jednostkach bojowych. Specyfika służby charakteryzuje się tam szczególnym reżimem utrzymywania gotowości bojowej wpływającym na zakres i intensywność wykonywanych zadań – tłumaczy MON.

Projekt wymienia ponad 70 jednostek bojowych. – Proponowana lista wynika z analizy uwzględniającej przeznaczenie tych jednostek oraz charakter wykonywanych przez nie zadań – wyjaśnia MON. To m.in. dowództwo 18 Dywizji Zmechanizowanej, 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana, 7 Brygada Obrony Wybrzeża, 1 Warszawska Brygada Pancerna, 6 Brygada Powietrznodesantowa, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich i 25 Brygada Kawalerii Powietrznej. Na liście są też brygady zmechanizowane: 2 w Złocieńcu, 12 w Szczecinie, 15 Giżycka, 17 w Międzyrzeczu, 19 w Lublinie i 20 w Bartoszycach oraz pancerne: 1 w Wesołej, 9 w Braniewie, 10 w Świętoszowie i 34 w Żaganiu. Nie brakuje też pułków (np. 2 saperów w Kazuniu, 11 artylerii, 5 chemiczny, 2 rozpoznawczy), batalionów (8 powietrznodesantowy, 15 saperów i 21 dowodzenia) i dywizjonów (głównie rakietowe obrony powietrznej).

Ale to niejedyna zmiana. Propozycje przewidują też zwiększenie mnożnika dla obecnych beneficjentów tego dodatku (czyli dowódców różnych szczebli i szefów pododdziałów), o ile służą w jednostce bojowej wymienionej w projekcie. Zdaniem MON-u to właśnie na tych żołnierzach spoczywa największa odpowiedzialność za wyszkolenie podwładnych. W praktyce otrzymywany przez nich obecnie dodatek zwiększy się o 450 zł.

Przygotowane w MON-ie propozycje zmian w przepisach mają wpłynąć na zwiększenie finansowej motywacji do podejmowania i długoletniego pełnienia zawodowej służby wojskowej w kluczowych jednostkach wojskowych. Jak poinformował szef MON-u, rozporządzenie w tej sprawie zostało skierowane do uzgodnień. Przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku i objąć około 43 tys. żołnierzy.

Zgodnie z przepisami przejściowymi do ustawy o obronie ojczyzny (art. 819–822) dotychczasowe przepisy wykonawcze wydane na podstawie ustawy pragmatycznej zachowują moc do dnia wejścia w życie przepisów wydanych na podstawie ustawy o obronie ojczyzny, nie dłużej niż 18 miesięcy od wejścia w życie tej ustawy. Jak do tej pory nie ukazało się jeszcze nowe rozporządzenie o dodatkach do uposażenia żołnierzy zawodowych wynikające z ustawy z 11 marca 2022 o obronie ojczyzny, dlatego aktualne pozostają stare przepisy.

Paulina Glińska

autor zdjęć: 1 WBPanc

dodaj komentarz

komentarze


Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
 
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Na ratunek „Rudemu”
O pomocy dla Ukrainy
Uparty Francuz od żuawów śmierci
Snowboardowy duet na medal
Siły Zbrojne Ukrainy zamówiły Groty
Nad Bałtykiem uderzy „Anakonda”
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
To dobra ustawa dla wojska
Kolejne czołgi K2 i haubice K9 dla Wojska Polskiego
Celne oko strzelców CWZS-u
Hanwha Aerospace o współpracy z Polską
NATO podsumowało 2022 rok
Najnowocześniejsza stocznia w Polsce
Cegiełka na morzu
Pancerne wsparcie dla Ukrainy
Piekielny ogień w zasięgu ręki
Rajd przez fabrykę
Karą mogła być tylko śmierć
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Milion Grotów dla sił zbrojnych
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Pod okiem rangersów
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
VIS na misję
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Biały Dom o polskich MiG-ach
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Air Show – wszystko o biletach na pokazy
Śladem profesjonalistów
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Air Policing piątej generacji
Debiutanci triumfatorami VII Setki Komandosa
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
Perun. Polska rakieta z szansą na lot w kosmos
Na trasie legendarnego biegu
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Ministrowie obrony w Sztokholmie
Wspólne zakupy amunicji
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Garnizon US Army na stałe
Wojna w świecie popkultury
Ukraińscy saperzy szkolą się w Polsce
Na jakich zasadach gratyfikacja?
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Nowatorskie manewry Marszałka
Śmierć niegodna oficera
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Młot na dyktatora
Po wojnie będę szczęśliwy
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
NATO patrzy na wschód
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO