moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Cyberprzestrzeń bez tajemnic

Nagrody im. Mariana Rejewskiego wręczone po raz czwarty! Kapituła konkursu na najlepsze prace licencjackie, inżynierskie, magisterskie i doktorskie związane z tematyką cyberbezpieczeństwa postanowiła nagrodzić siedem osób. Łączna pula nagród, które zdobyli, to 50 tys. zł. Wydarzenie zorganizowało Ministerstwo Obrony Narodowej.

Marian Rejewski to jeden z trzech kryptologów, którzy w grudniu 1932 roku rozpracowali sposób działania Enigmy, niemieckiej maszyny szyfrującej. Ich odkrycie znacząco wpłynęło na przebieg II wojny światowej. 90 lat od tych wydarzeń absolwenci uczelni wyższych i doktoranci, którzy swoje prace naukowe poświęcili tematyce kryptologii, cyberobrony, cyberbezpieczeństwa czy zwalczania cyberprzestępczości, mogli się zmierzyć w konkursie imienia słynnego matematyka. Właśnie zakończyła się czwarta edycja przedsięwzięcia.

 

REKLAMA

Jak wyjaśnił Dominik Rozdziałowski, dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa w Ministerstwie Oborny Narodowej, organizator wydarzenia, w tym roku wpłynęły od młodych naukowców 43 prace. – Ich oceną merytoryczną zajęli się specjaliści w swoich dziedzinach, a wyboru laureatów dokonała kapituła składająca się z przedstawicieli instytucji związanych z siłami zbrojnymi: Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, Eksperckiego Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa, Wojskowego Instytutu Łączności, Służby Kontrwywiadu Wojskowego czy Sztabu Generalnego Wojska Polskiego – wymieniał dyrektor departamentu. Selekcja była dość ostra. – Ze wszystkich nadesłanym prac wybrano tylko siedem – dodał Rozdziałowski.

W kategorii najlepszych prac licencjackich, inżynierskich i magisterskich zwyciężył Dominik Tybura za pracę magisterską pt. „Identyfikacja rodziny złośliwego oprogramowania na podstawie wygenerowanego ruchu sieciowego”. Powstała ona pod kierunkiem dr. hab. inż. Wojciecha Mazurczyka, profesora Politechniki Warszawskiej. – Dziękuję szczególnie mojemu promotorowi. Gdyby nie on, ta praca nie powstałaby. To osoba, która mnie motywowała i wspierała na każdym etapie pisania – powiedział laureat. Drugie miejsce zajął Tomasz Główka, również z Politechniki Warszawskiej, autor pracy magisterskiej pt. „Użycie techniki Moving Target Defence do walki z aktywnym rekonesansem”. Kapituła postanowiła przyznać też dwie nagrody trzecie. Zdobyli je Olgierd Żołnierczyk za pracę magisterską pt. „Analiza kwantowych algorytmów faktoryzacji i wyznaczania logarytmu dyskretnego, ze szczególnym uwzględnieniem wyżarzania kwantowego” i Janusz Barszcz, autor pracy magisterskiej: „Zastosowanie konteneryzacji w systemach typu honeypot”.

W tej kategorii kapituła konkursu przyznała również jedno wyróżnienie. Otrzymał je urodzony w Kijowie Artem Koblyk za „Analizę funkcjonowania systemu bezpieczeństwa informacyjnego jako podstawy bezpieczeństwa narodowego państwa i społeczeństwa”. – Dziękuję za to, że moja praca została doceniona – powiedział. – Korzystając z okazji, chciałbym też podziękować całemu polskiemu narodowi za to, jak pomaga moim rodakom – dodał.

W kategorii najlepszych prac doktoranckich triumfował Hubert Ostap za rozprawę pt. „Clustering-based method for botnet detection”, napisaną pod kierunkiem dr. hab. inż. Ryszarda Antkiewicza, profesora WAT. – To dla mnie wielkie wyróżnienie. Mam też nadzieję, że system ochrony sieci teleinformatycznej, który powstał w ramach mojej rozprawy, będzie miał okazję sprawdzić się w środowisku rzeczywistym – powiedział.

Natomiast drugie miejsce na podium zajęło dwóch laureatów. Grzegorz Siewruk został nagrodzony za rozprawę pt. „Orkiestracja narzędzi bezpieczeństwa w sieci operatora telekomunikacyjnego z wykorzystaniem technik uczenia maszynowego oraz metod przetwarzania języka naturalnego”, napisaną pod kierunkiem dr. hab. inż. Wojciecha Mazurczyka, profesora Politechniki Warszawskiej. A Michał Andrzejczak za rozprawę pt. „Acceleration of lattice based algorithms, napisaną pod kierunkiem dr. hab. inż. Andrzeja Paszkiewicza, profesora WAT.

Łączna pula nagród, o którą walczyli uczestnicy konkursu, wyniosła 50 tys. zł. Laureaci w kategorii najlepszych prac licencjackich, inżynierskich i magisterskich otrzymali symboliczne czeki w wysokości odpowiednio: 9, 6 i 4 tys. zł, a rozpraw doktorskich: 14, 10 i 7 tys. zł. Poza nagrodami rzeczowymi zwycięzcy konkursu im. Mariana Rejewskiego będą mogli także wziąć udział w szkoleniach i prestiżowych konferencjach dotyczących tematyki cyberbezpieczeństwa. To nie wszystko. Żołnierze zapraszają laureatów na przejażdżkę czołgiem Abrams, a specjalsi z Jednostki Wojskowej Formoza na rejs łodzią motorowodną po Bałtyku.

Zaproszeni dzisiaj na uroczystość wręczenia nagród w Centrum Konferencyjnym MON goście mieli także okazję poznać mulitimedialną ekspozycję poznańskiego Centrum Szyfrów Enigma. Mogli też przyjrzeć się samemu urządzeniu, które przywieźli żołnierze z Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu.

Konkurs im. Mariana Rejewskiego jest organizowany od 2019.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Monika Dwulatek, Magdalena Miernicka

dodaj komentarz

komentarze


W hołdzie powstańcom styczniowym
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pamięć o powstańcach styczniowych
Terytorialsi szkolą się pod okiem byłych specjalsów
Gen. Pszczoła: Czuję się spełniony
Nie zmarnować szansy
Leopardy pojadą do Ukrainy!
Bicz Boży dla zgrai moskiewskiej
Libańscy żołnierze trenują pod okiem Polaków
Jakie zmiany w edukacji dla bezpieczeństwa?
Jakie są zasady nauki żołnierzy?
Wojskowi lotnicy na pomoc cywilom
Nowa strzelnica w Piastowie
Zachód o wsparciu dla Kijowa
To był wielki cios dla polskiej armii
Strzelcy na podium Pucharu Świata i zawodów Grand Prix
Abramsy jadą do Ukrainy!
The Fall of the Superpower Myth
Modernizacyjne priorytety wojska
Śladem profesjonalistów
Droga do mistrzostwa
Żołnierz wśród najlepszych sportowców Polski
Zwiad na bieszczadzkich szlakach
Tons on Board
Walczymy z imperium zła
Armia Czerwona niesie śmierć
Upominki dla tureckich dzieci
Bieg pod dyktando niebieskich beretów
Dwie dekady WIM-u
Aby wzmocnić wschodnią flankę NATO
Leopardy 2 dla Ukrainy?
Styczniowy poligon terytorialsów
Wojskowa rodzina w hali sportowej
Desant w Forcie Bragg
Góral wart miliony, czyli specjaliści od koronkowej roboty
Ukraina czeka na czołgi
Snowboardziści otworzyli medalową passę
Bundeswehra relokuje żołnierzy do Polski
F-35 rozpoczynają Air Policing
Z Radomia do Las Vegas
Nurkowali w Kopalni Soli w Wieliczce
Ochotnicy rozpoczynają służbę
4% PKB na Wojsko Polskie
Powstanie styczniowe: czas nadziei, czas klęski
Niemieckie wyrzutnie Patriot w drodze do Polski
Patrioty dla Ukrainy to również bezpieczeństwo Polski
Weź udział w konkursie katyńskim
Dłuższa służba się opłaci
Orlik w natowskiej misji
Terenowe motocykle II RP
Triumf snowboardzisty w Pucharze Świata
Przetarcie przed manewrami
Dodatek już nie za klasę
Ochotnicy do warszawskiej brygady
Więcej szans na oficerskie gwiazdki
SAROV w opcji
Tarnawatka ’39 Depozyt honoru legionistów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO