moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Unia pomoże stworzyć Muzeum Enigmy w Poznaniu

Będzie tu można obejrzeć replikę maszyny szyfrującej, a nawet spróbować złamać jeden z jej kodów. Prace nad powołaniem Muzeum Enigmy w Poznaniu nabierają tempa. Projekt najprawdopodobniej będzie sfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Muzeum ma rozpocząć działalność w przyszłym roku.

– Chcemy, by przypominało o jednym z najwspanialszych sukcesów w historii Polski, a jednocześnie oddawało atmosferę lat trzydziestych – podkreśla Szymon Mazur, poznański dziennikarz, który przez lata zabiegał o stworzenie Muzeum Enigmy. Pisał listy do państwowych instytucji i dwukrotnie składał wniosek o pieniądze z budżetu obywatelskiego Poznania, który daje mieszkańcom prawo do współdecydowania o podziale publicznych pieniędzy. Jednak jego interwencje nie przyniosły efektu. Sytuacja zmieniła się dopiero, gdy projektem udało się zainteresować miejskich radnych. Wówczas pojawił się pomysł, aby muzeum powstało w należącym do Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza gmachu Collegium Historicum. Uczelnia właśnie się z niego wyprowadza i przenosi wydziały do nowego kampusu na peryferiach miasta.

– To doskonałe miejsce – uważa Mazur. Z kilku powodów. – Po pierwsze, w tym właśnie miejscu stał budynek, w którym mieściło się Biuro Szyfrów, zatrudniające poznańskich kryptologów. Po drugie – znajduje się ono w sąsiedztwie pomnika kryptologów i zamku, w którym oni studiowali. A muzeum dodatkowo wpisuje się w projekt rewitalizacji ulicy Świętego Marcina, jednej z głównych arterii Poznania – podkreśla dziennikarz. Miasto powołało zespół, który opracowuje projekt muzeum. Szymon Mazur jest w składzie tej grupy.

Spróbuj złamać szyfr Enigmy

– W muzeum będzie można oczywiście obejrzeć dokumenty i stare fotografie, poświęcone kryptologom, repliki maszyny szyfrującej Enigma czy zrekonstruowany gabinet, w którym nasi bohaterowie pracowali w latach 30. – wylicza Mazur. – Przede wszystkim jednak zamierzamy stworzyć placówkę interaktywną – dodaje. Zwiedzający będą mogli sami spróbować złamać proste szyfry za pomocą replik Enigmy oraz urządzeń pomocniczych: cyklometru i tzw. płacht Zygalskiego. W obiekcie będą organizowane gry kryptologiczne, ale też… potańcówki w stylu lat 30. – W muzeum znajdzie się sklep z książkami i filmami o Enigmie. Będą też zabawki-łamigłówki, a nawet słodycze - na przykład ciastko Rejewskiego. Chcemy też organizować wycieczki po Poznaniu śladami kryptologów – opowiada Mazur.

Pieniądze z Unii

W ostatnich dniach pomysłodawcy muzeum dostali kolejną dobrą informację. Projekt zgłoszony przez miasto został zakwalifikowany do 14 przedsięwzięć, które najpewniej dofinansuje Unia Europejska. Dotacja może przekroczyć 10 milionów złotych. To dużo, zważywszy, że koszt stworzenia placówki został obliczony na 15 milionów. – Teraz beneficjent, czyli w tym wypadku miasto, musi złożyć wniosek o dofinansowanie oraz pełną dokumentację. Po jego pozytywnej ocenie zapadną ostateczne decyzje na temat wsparcia oraz jego wysokości – mówi Anna Koczorowska z Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.

Tymczasem jeszcze w tym roku na ulicy Świętego Marcina ma stanąć multimedialny kontener promujący przyszłe muzeum. – Ten rok rezerwujemy na opracowanie szczegółowego projektu i rozpisanie przetargów. Samo muzeum powinno zostać uruchomione w roku przyszłym – zapowiada Mazur.

Dzięki polskim kryptologom wojna trwała krócej

Enigma to niemiecka maszyna szyfrująca oparta na zasadzie obracających się wirników. W latach 20. zaczęło ją wykorzystywać wojsko. W 1932 roku zasady jej działania rozszyfrowali młodzi poznańscy kryptolodzy: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski. Pracowali oni w Biurze Szyfrów Sztabu Głównego Wojska Polskiego. W przededniu II wojny światowej Polacy podzielili się swoją wiedzą ze służbami Wielkiej Brytanii i Francji. Dzięki pracy polskich kryptologów, alianci mogli błyskawicznie poznawać ruchy i zamiary niemieckich wojsk. Według ekspertów, pozwoliło to znacznie szybciej zakończyć wojnę.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Bob Lord/Wikipedia

dodaj komentarz

komentarze

~Tomasz
1478695380
No nieścisłości niestety się pojawiły w treści. Nie byli to poznańscy kryptolodzy tylko oni w Poznaniu studiowali. Wydaje mi się, że Rejewski był bydgoszczaninem i po wojnie tam wrócił. Poznaniacy nie przywłaszczajcie sobie nie swoich zasług.
E2-93-0C-CC
~Xaxanek
1453993980
sory niejeden
FF-6C-B3-6A
~Xaxanek
1453987860
ile tu zębów ... . nie jeden chciałby mieć choć 2 tych....
FF-6C-B3-6A
~Xaxanek
1453985040
My ze szwagrem - postanowiliśmy: jak nam rząd kupi licencje i zapłaci za jej wytłumaczenie i zapłaci za zrobienie to wybudujemy tarczę antyrakierowom.
FF-6C-B3-6A

Przerwany lot „Orlika”
 
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Ferie w mundurze
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Nowoczesna łączność dla armii
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Priorytety dla armii
Lista trupich główek
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Mocny sygnał od NATO
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Abramsy pod dobrą opieką
Będzie za co kupić koreańską broń
Którą drogą do armii?
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Telefon zaufania dla żołnierzy
Tajna misja polskiej agentki
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
W Jachrance o skokach spadochronowych
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Zachód przeciwko „korsarzom”
Offset dla „Wisły”
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Kleszcze dla wojska
Wojenny bohater na szubienicy
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Wielki test w West Point coraz bliżej
Leopardy jadą na poligon
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Rusza morski „Dragon”
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Polska przystań brytyjskich jeńców
Lotnictwo i kobiety
Sztandar dla Dowództwa WOT
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Dobrowolsi – czas start!
Air Show ’25 – do zobaczenia
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Nowy szef CWCR
Podwójny Półmaraton Komandosa
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Eurofightery znowu w Polsce
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Palmiry – miejsce kaźni
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Pamiętamy o Niezłomnych
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Zamiana po włosku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO