moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowe Miasto nad Pilicą gra z żołnierzami

Budowanie schronienia, maskowanie, posługiwanie się mapą i quiz historyczny – to niektóre z konkurencji Wojskowych Gier Terenowych, które w dniu Narodowego Święta Niepodległości odbywają się w całej Polsce. Odwiedziliśmy Nowe Miasto nad Pilicą, by sprawdzić, jak z wojskowymi zadaniami radzą sobie mieszkańcy tego miasta. Zabawa potrwa tu do godziny 16.

Do udziału w Wojskowej Grze Terenowej w Nowym Mieście nad Pilicą zgłosiło się niemal sto osób. – Frekwencja jest bardzo dobra, na samym starcie mieliśmy pięć drużyn, ale wciąż przybywają kolejne – mówi ppłk Robert Małkowski, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji Warszawa-Mokotów. Zawodnicy rozpoczynają zabawę na miejskiej plaży, gdzie znajdują się dwa pierwsze punkty gry: „topografia” oraz „saper”. W kolejce do miejsc, w których wojskowi specjaliści omawiają dane zagadnienia, stoi m.in. pięcioosobowa drużyna licealistek z Nowego Miasta. – Jesteśmy uczennicami klasy mundurowej i postanowiłyśmy Święto Niepodległości spędzić aktywnie – mówi Zuza, która wraz z koleżankami: Antosią, Karoliną, Oliwią, Anią i Julią stworzyły team i postanowiły sprawdzić się w konkurencjach przygotowanych przez wojsko. – Interesujemy się tymi zagadnieniami, i chcemy sprawdzić jak zawodowi żołnierze je omawiają – tłumaczy Oliwia. Dziewczyny w kolejce do punktu saperskiego rozmawiały o informacjach, które przekazali im eksperci od topografii. – Dowiedziałyśmy się m.in. jak nie zgubić się w lesie, jak znaleźć właściwą drogę. To były bardzo fajnie prowadzone zajęcia – ocenia Ania.

Tuż przed nimi na swoją kolej czekają rodzice: Sławek i Karolina z synami Borysem i Antonim. – Stworzyliśmy rodzinną drużynę, bo nasze dzieci bardzo interesują się wojskowymi tematami. A takie wydarzenia to właściwie jedyna okazja, by mogli choć trochę poznać to wojsko – zauważa Karolina. – Jestem córką wojskowego pilota, więc całe dzieciństwo spędziłam – można powiedzieć - blisko armii, ale moi synowie takiej możliwości nie mają – dodaje mama chłopców. Kiedy żołnierze zakładają im urządzenie do wykrywania min, Borys i Antek ze skupieniem słuchają wskazówek instruktorów. Ich zadaniem było znalezienie „min” na wyznaczonej na plaży trasie. – Pamiętajcie, musicie być bardzo dokładni i ostrożni – podkreślają wojskowi. Chłopcom kibicował ich ojciec, Sławek, który myśli o tym, by wstąpić do wojsk obrony terytorialnej. – Święto Niepodległości to dobra okazja, by spędzić ten dzień z dziećmi robiąc coś co wszyscy lubimy. Dlatego tu jesteśmy – mówi Sebastian.

Jeden z 10 punktów Wojskowej Gry Terenowej wytyczonych w Nowym Mieście znajduje się w Zespole Szkół Doskonalenia Zawodowego. Tu wojskowi omawiają zasady udzielania pierwszej pomocy medycznej. Można też zmierzyć się w zgadywance „plecak żołnierza”. – Uczestnicy nie tylko uczą się jak udzielić pomocy na przykład w przypadku zasłabnięcia, ale również mogą sprawdzić swoją wiedzę odgadując, co znajduje się w wojskowym plecaku – mówi ppłk Małkowski. Co czeka w kolejnych punktach? – Przy tężni solankowej znajduje się punkt maskowania, natomiast w Muzeum Regionalnym Nowego Miasta nad Pilicą zorganizowaliśmy quiz historyczny. Przy okazji zapraszamy do obejrzenia wystawy, która znajduje się w muzeum – wylicza oficer. Prócz tego cywile mają okazję do nauki składania i rozkładania broni, zbudowania schronienia czy skutecznego maskowania się. Ideą Wojskowej Gry Terenowej jest nie tylko wspólna zabawa, ale też integracja środowiska wojskowego i cywilnego oraz promocja służby wojskowej. – Zapraszamy wszystkich, którzy wahają się, jaką ścieżkę zawodową wybrać. Opowiemy o wszystkich możliwościach, jakie dają poszczególne rodzaje służby, a więc służbie zawodowej, terytorialnej lub dobrowolnej – mówi ppłk Robert Małkowski.

Wojskowe Gry Terenowe odbywają się dziś w 16 miastach w całej Polsce, m.in. w Lubaniu, Toruniu, Zgierzu, Chełmie, Lublińcu, Giżycku i Jarocinie. Żołnierze czekają na maksymalnie 5-osobowe drużyny do godzin popołudniowych, ale trzeba wziąć pod uwagę, że gry potrwają do godziny 16, warto więc być na miejscu odpowiednio wcześniej.

Gra jest jednym z wielu wydarzeń, jakie dziś odbywają się w całym kraju z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

 

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości przygotowaliśmy specjalne wydanie „Polski Zbrojnej”.
Mecenasem publikacji jest Polska Grupa Zbrojeniowa SA.

Zapraszamy do lektury!

Ewa Korsak

autor zdjęć: Ewa Korsak

dodaj komentarz

komentarze


Wszystkie misje AWACS-a
 
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Polska wiktoria na Monte Cassino
Cień atomowej zagłady
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Pływacy i maratończycy na medal
W obronie wschodniej flanki NATO
Układ nerwowy Mieczników
Więcej hełmów dla żołnierzy
NATO on Northern Track
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
Broń Hitlera w rękach AK
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Pierwsza Drużyna” na start
„Grand Quadriga ‘24”
Bohater odtrącony
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Polki pobiegły po srebro!
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zawsze gotowi do pomocy
Abramsy w pętli
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w świętym mieście, epilog
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
They Will Check The Training Results in Combat
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ameryka daje wsparcie
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
By Polska była bezpieczna
Pytania o europejską tarczę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Na straży nieba
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Krwawa noc pośród puszczy
Śladami ojca
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Serwis K9 w Polsce
Nowe zadania szefa SKW
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Flota Bayraktarów w komplecie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO