Budowanie schronienia, maskowanie, posługiwanie się mapą i quiz historyczny – to niektóre z konkurencji Wojskowych Gier Terenowych, które w dniu Narodowego Święta Niepodległości odbywają się w całej Polsce. Odwiedziliśmy Nowe Miasto nad Pilicą, by sprawdzić, jak z wojskowymi zadaniami radzą sobie mieszkańcy tego miasta. Zabawa potrwa tu do godziny 16.
Do udziału w Wojskowej Grze Terenowej w Nowym Mieście nad Pilicą zgłosiło się niemal sto osób. – Frekwencja jest bardzo dobra, na samym starcie mieliśmy pięć drużyn, ale wciąż przybywają kolejne – mówi ppłk Robert Małkowski, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji Warszawa-Mokotów. Zawodnicy rozpoczynają zabawę na miejskiej plaży, gdzie znajdują się dwa pierwsze punkty gry: „topografia” oraz „saper”. W kolejce do miejsc, w których wojskowi specjaliści omawiają dane zagadnienia, stoi m.in. pięcioosobowa drużyna licealistek z Nowego Miasta. – Jesteśmy uczennicami klasy mundurowej i postanowiłyśmy Święto Niepodległości spędzić aktywnie – mówi Zuza, która wraz z koleżankami: Antosią, Karoliną, Oliwią, Anią i Julią stworzyły team i postanowiły sprawdzić się w konkurencjach przygotowanych przez wojsko. – Interesujemy się tymi zagadnieniami, i chcemy sprawdzić jak zawodowi żołnierze je omawiają – tłumaczy Oliwia. Dziewczyny w kolejce do punktu saperskiego rozmawiały o informacjach, które przekazali im eksperci od topografii. – Dowiedziałyśmy się m.in. jak nie zgubić się w lesie, jak znaleźć właściwą drogę. To były bardzo fajnie prowadzone zajęcia – ocenia Ania.
Tuż przed nimi na swoją kolej czekają rodzice: Sławek i Karolina z synami Borysem i Antonim. – Stworzyliśmy rodzinną drużynę, bo nasze dzieci bardzo interesują się wojskowymi tematami. A takie wydarzenia to właściwie jedyna okazja, by mogli choć trochę poznać to wojsko – zauważa Karolina. – Jestem córką wojskowego pilota, więc całe dzieciństwo spędziłam – można powiedzieć - blisko armii, ale moi synowie takiej możliwości nie mają – dodaje mama chłopców. Kiedy żołnierze zakładają im urządzenie do wykrywania min, Borys i Antek ze skupieniem słuchają wskazówek instruktorów. Ich zadaniem było znalezienie „min” na wyznaczonej na plaży trasie. – Pamiętajcie, musicie być bardzo dokładni i ostrożni – podkreślają wojskowi. Chłopcom kibicował ich ojciec, Sławek, który myśli o tym, by wstąpić do wojsk obrony terytorialnej. – Święto Niepodległości to dobra okazja, by spędzić ten dzień z dziećmi robiąc coś co wszyscy lubimy. Dlatego tu jesteśmy – mówi Sebastian.
Jeden z 10 punktów Wojskowej Gry Terenowej wytyczonych w Nowym Mieście znajduje się w Zespole Szkół Doskonalenia Zawodowego. Tu wojskowi omawiają zasady udzielania pierwszej pomocy medycznej. Można też zmierzyć się w zgadywance „plecak żołnierza”. – Uczestnicy nie tylko uczą się jak udzielić pomocy na przykład w przypadku zasłabnięcia, ale również mogą sprawdzić swoją wiedzę odgadując, co znajduje się w wojskowym plecaku – mówi ppłk Małkowski. Co czeka w kolejnych punktach? – Przy tężni solankowej znajduje się punkt maskowania, natomiast w Muzeum Regionalnym Nowego Miasta nad Pilicą zorganizowaliśmy quiz historyczny. Przy okazji zapraszamy do obejrzenia wystawy, która znajduje się w muzeum – wylicza oficer. Prócz tego cywile mają okazję do nauki składania i rozkładania broni, zbudowania schronienia czy skutecznego maskowania się. Ideą Wojskowej Gry Terenowej jest nie tylko wspólna zabawa, ale też integracja środowiska wojskowego i cywilnego oraz promocja służby wojskowej. – Zapraszamy wszystkich, którzy wahają się, jaką ścieżkę zawodową wybrać. Opowiemy o wszystkich możliwościach, jakie dają poszczególne rodzaje służby, a więc służbie zawodowej, terytorialnej lub dobrowolnej – mówi ppłk Robert Małkowski.
Wojskowe Gry Terenowe odbywają się dziś w 16 miastach w całej Polsce, m.in. w Lubaniu, Toruniu, Zgierzu, Chełmie, Lublińcu, Giżycku i Jarocinie. Żołnierze czekają na maksymalnie 5-osobowe drużyny do godzin popołudniowych, ale trzeba wziąć pod uwagę, że gry potrwają do godziny 16, warto więc być na miejscu odpowiednio wcześniej.
Gra jest jednym z wielu wydarzeń, jakie dziś odbywają się w całym kraju z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości przygotowaliśmy specjalne wydanie „Polski Zbrojnej”.
Mecenasem publikacji jest Polska Grupa Zbrojeniowa SA.
Zapraszamy do lektury!
autor zdjęć: Ewa Korsak
komentarze