Multimedalistą mistrzostw świata w strzelectwie został st. szer. Tomasz Bartnik. W Kairze zdobył cztery medale: złoty, dwa srebrne i brązowy. Tytuł mistrzowski wywalczył ze st. kpr. Karoliną Kowalczyk w parach mieszanych. Polscy strzelcy w sumie zdobyli sześć medali. Z kolei z Hiszpanii żołnierze wrócili z czterema medalami z młodzieżowych mistrzostw świata w zapasach.
St. szer. Tomasz Bartnik z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego i Centralnego Wojskowego Klubu Sportowego Legia Warszawa po złoto wystartował ze st. kpr. Karoliną Kowalczyk z Wojskowego Klubu Sportowego Śląsk Wrocław i CWZS-u. Polska para mieszana w strzelaniu z karabinu z 300 m pokonała 17:3 duet z Finlandii w składzie Henna Viljanen – Aleksi Leppa. Brąz zdobyła para austriacka Olivia Hofmann – Bernhard Pichl.
Multimedalista Bartnik do tytułu mistrzowskiego w parach mieszanych dorzucił kolejne – wicemistrzowskie w strzelaniach z karabinu dowolnego z 50 m w trzech postawach i w konkurencji karabinu sportowego 300 m leżąc oraz brązowy medal w strzelaniach drużyny mężczyzn z karabinu z 300 m. Najpierw w Kairze zdobył srebro w olimpijskiej konkurencji karabin dowolny trzy postawy 50 m oraz wywalczył dla polskiego zawodnika przepustkę do startu w tej konkurencji na igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. W meczu o złoto Polak przegrał 6:16 z reprezentantem Ukrainy Serhijem Kuliszem, wicemistrzem olimpijskim z Rio de Janeiro w 2016 w strzelaniach z karabinu pneumatycznego. W kwalifikacjach Bartnik był piąty z wynikiem 592 pkt. Taki sam uzyskał jego młodszy kolega z CWZS-u szer. Maciej Kowalewicz, którego sklasyfikowano na czwartej pozycji. W finałach, do których zakwalifikowało się ośmiu najlepszych zawodników, rywalizowano o awans do meczów o pierwsze i trzecie miejsce. Bartnik uzyskał drugi wynik i zapewnił sobie walkę o złoto z Kuliszem. Natomiast Kowalewicz był szósty i na tej pozycji ostatecznie został sklasyfikowany.
W przedostatnim dniu czempionatu st. szer. Tomasz Bartnik zajął drugą lokatę w konkurencji strzelania z karabinu sportowego 300 m w pozycji leżącej. Polak zapewnił sobie drugi srebrny medal wynikiem 598 pkt. Jeden punkt więcej zdobył Norweg Simon Claussen. Brązowy medal wywalczył Alexander Schmirl z Austrii, uzyskując 597 oczek. Tyle samo zdobył siódmy w klasyfikacji drugi z Polaków Daniel Romańczyk. Walka o medale była bardzo wyrównana. 597 oczek uzyskało aż sześciu strzelców. Zgodnie z regulaminem o kolejności miejsc decydowała wyższa liczba wewnętrznych dziesiątek (przestrzelina, która co najmniej dotyka dodatkowego pierścienia znajdującego się wewnątrz pola „10”).
W ostatnim dniu czempionatu w Kairze rozdano trzy komplety medali w strzelaniach z karabinu, z odległości 300 m. Biało-Czerwoni rywalizowali w dwóch meczach drużynowych o brązowe medale. Drużyna męska – w składzie st. szer. Tomasz Bartnik, szer. Maciej Kowalewicz i Daniel Romańczyk – pokonała 16:14 Austriaków (Patrick Diem, Bernhard Pickl, Alexander Schmirl). W kwalifikacjach obie ekipy uzyskały po 1785 pkt.
St. kpr. Karolina Kowalczyk, plut. Sylwia Bogacka i st. szer. Paula Wrońska walczyły natomiast z Niemkami (Veronique Muenster, Lisa Mueller, Anna-Lena Geuther). Polki przegrały 6:12. W kwalifikacjach nasze reprezentantki uzyskały 1771 pkt., a ich rywalki o trzy oczka więcej. Na zakończenie mistrzostw o medale rywalizowały pary mieszane. W kwalifikacjach Polskę reprezentowały dwa duety: Wrońska – Bartnik i Kowalczyk – Romańczyk. Lepiej z nich wypadła ta druga para, która wywalczyła brązowy medal. W meczu o brąz Biało-Czerwoni pokonali 16:10 parę z drużyny Szwajcaria II. Złoto zdobyła ekipa Norwegii II, a srebro Szwajcarii I.
Z kolei Polki w strzelaniu z karabinu sportowego 300 m zajęły miejsca w czołowej dwudziestce. St. kpr. Karolina Kowalczyk z wynikiem 593 pkt. była ósma, plut. Sylwia Bogacka zajęła 13. pozycję (591 pkt.), a st. szer. Paula Wrońska – 18. (587). Nasze reprezentantki były za to o krok od medalu w rywalizacji drużynowej w konkurencji karabinu sportowego z 300 m w trzech postawach. W meczu o brąz przegrały 13:17 z Niemkami. Mistrzyniami świata zostały Norweżki, a wicemistrzyniami Szwajcarki.
Blisko medalu w Egipcie wojskowi strzelcy byli też w kilku innych konkurencjach. Szer. Julia Piotrowska wywalczyła drugą przepustkę dla reprezentanta Polski na igrzyska, zajmując czwarte miejsce w finale karabinu pneumatycznego – do medalu zabrakło jej 0,9 pkt. Czwarte miejsce zajęła też para mieszana w pistolecie standard. Szer. Oskar Miliwek i st. szer. Klaudia Breś w meczu o brąz przegrali z Ukraińcami: mistrzynią olimpijską z Aten z 2004 roku Ołeną Kostewycz i czterokrotnym mistrzem świata Pavlo Korostyłowem. Oskar Miliwek był też piąty w konkurencji pistolet standard 25 m. Natomiast szóstą pozycję wywalczyła drużyna mężczyzn w pistolecie szybkostrzelnym. Polacy startowali w składzie: szer. Oskar Miliwek, Damian Klimek i Patryk Sakowski.
W sumie reprezentacja Polski z mistrzostw w Kairze przywiozła sześć medali: złoty, dwa srebrne i trzy brązowe. Poza tymi, które zdobyli żołnierze wraz z Danielem Romańczykiem, po brąz sięgnęła para mieszana w konkurencji strzelania z pistoletu dowolnego z 50 m. Trzecie miejsce zajęli Katarzyna Klepacz z warszawskiej Legii i Szymon Wojtyna z Wojskowego Klubu Sportowego Śląsk Wrocław.
W hiszpańskiej Pontevedrze odbyły się z kolei młodzieżowe mistrzostwa świata w zapasach. W rywalizacji zawodniczek i zawodników do lat 23 żołnierze wywalczyli cztery medale: trzy srebrne i brązowy. Tytuły wicemistrzowskie zdobyli: szer. Patrycja Gil (w kategorii do 57 kg), szer. Magdalena Głodek (-59 kg) i szer. Wiktoria Chołuj (-72 kg). Natomiast trzecie miejsce zajął szer. Szymon Szymonowicz w stylu klasycznym (-87 kg). Gil i Chołuj są żołnierzami CWZS-u, Głodek służy w 49 Bazie Lotniczej w Pruszczu Gdańskim, a Szymonowicz w Batalionie Dowodzenia Wojsk Lądowych w Białobrzegach.
Patrycja Gil w finale przegrała z Japonką Sae Nanjo, brązową medalistką mistrzostw świata seniorek z zeszłego roku. Magdalena Głodek również w walce o złoto uległa Japonce. W wyrównanym pojedynku 3:2 wygrała z Polką Himeka Tokuhara. Z kolei Wiktoria Chołuj w finale przegrała przez przewagę techniczną z Amerykanką Amit Elor, aktualną mistrzynią świata seniorek. Wreszcie rywalem Szymona Szymonowicza w pojedynku o brąz był Gruzin Beka Melelashvili. Polak wygrał 4:1 i po raz drugi z rzędu zajął trzecią lokatę na światowym czempionacie do lat 23.
autor zdjęć: CWZS
komentarze