moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Świętujmy razem odzyskanie niepodległości

Wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni, zwiedzanie wojskowych muzeów oraz konkursy z wiedzy o wojsku – to tylko część atrakcji, które przygotowało Ministerstwo Obrony Narodowej z okazji 11 listopada. – W dniu Narodowego Święta Niepodległości na ustach wszystkich ma być Polska. Zapraszamy do wspólnego świętowania – zachęcają organizatorzy.

Obchody 104. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczną się uroczystym capstrzykiem, który odbędzie się 10 listopada o godzinie 17.30 na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. – W tym samym miejscu spotkamy się nazajutrz, czyli 11 listopada. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza w południe rozpocznie się uroczysta odprawa wart, a po niej złożenie wieńca przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego i koncert pieśni patriotycznych. Serdecznie zapraszam do wspólnego świętowania – mówi w opublikowanym w mediach społecznościowych nagraniu Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony narodowej.

Dzień Niepodległości będzie świętować cała Polska. Poznajcie kilka propozycji, jak można spędzić 11 listopada. W 16 miastach żołnierze zorganizują grę terenową, podczas której będą uczyć posługiwania się mapą i kompasem, tego, jak zbudować schronienie, rozpalić ognisko i maskować się w terenie. Gry zostaną przeprowadzone w Lubaniu, Toruniu, Chełmie, Gorzowie Wielkopolskim, Zgierzu, Nowym Mieście nad Pilicą, Brzegu, Stalowej Woli, Kolnie, Malborku, Lublińcu, Jędrzejowie, Giżycku, Jarocinie i Stargardzie. Wziąć udział w zabawie będzie można również, nie wychodząc z domu. Dla wielbicieli gadżetów Ministerstwo Obrony Narodowej wspólnie z lokalnymi rozgłośniami radiowymi przygotowało dla słuchaczy konkursy wiedzy o Wojsku Polskim. Do wygrania będą m.in. notesy MON-u, koszulki, kubki, plecaki, szalokominiarki, smycze, magnesy oraz wydawnictwa wojskowe. Słuchajcie więc lokalnych stacji radiowych i próbujcie sił w konkursach.

11 listopada to świetna okazja, by odwiedzić wojskowe muzea. Jeśli będziecie w Warszawie, przyjdźcie do Muzeum Wojska Polskiego, gdzie zobaczycie m.in. samochód opancerzony Oshkosh M-ATV oraz wielozadaniowy pojazd typu Humvee. Przy okazji zajrzyjcie na dziedziniec muzeum, gdzie będzie na was czekać stoisko Wojskowego Instytutu Wydawniczego. Weźmiemy ze sobą nasze wydawnictwa: książki i magazyny, w tym „Polskę Zbrojną. Historię” poświęconą Świętu Niepodległości oraz Biblioteczkę PZH, czyli zbiór archiwalnych tekstów z okazji 80. rocznicy powstania Armii Krajowej.


Film: MON

11 listopada zwiedzających zapraszają także Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie (od godziny 9.00 do 16.00), Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni (w godzinach 10.00–16.00), ORP „Błyskawica” (w godzinach 14.00–16.00) oraz Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy (w godzinach 10.00–16.00). W kilku miastach Polski zostaną również odsłonięte murale, które powstały w ramach zainicjowanego przez MON programu „Mur,ale historia Wojska Polskiego”: 10 listopada w Milanowie, 11 listopada w Radłowie, Białym Borze, Rudce, Żaganiu, Czersku, Wyszkowie i 12 listopada w Rychwale.

Rocznicę odzyskania niepodległości będziemy również obchodzić muzycznie. Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego na placu Piłsudskiego w Warszawie wystąpi z koncertem pieśni patriotycznych. Będzie to okazja, by wspólnie z muzykami zaśpiewać takie pieśni jak „Marsz Pierwszej Brygady”. – Podczas tych wyjątkowych dni chcemy w szczególny sposób podziękować żołnierzom za ochronę naszej wschodniej granicy – mówi wicepremier Mariusz Błaszczak na nagraniu zapowiadającym obchody Narodowego Święta Niepodległości. Z myślą o mundurowych strzegących polskich granic zaplanowano koncert w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Na scenie wystąpią soliści, chór, balet i Orkiestra Symfoniczna Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego oraz żołnierze-raperzy: Vito WS, Unikatos i Szosto. Koncerty pieśni patriotycznych będą się odbywały również w kościołach garnizonowych w całej Polsce.

Zachęcamy także do udziału w kolejnych spotkaniach z cyklu „Trenuj z wojskiem”. W sobotę 12 listopada można stawić się na szkolenie w garnizonach w Toruniu, Ustce, Morągu, Hrubieszowie i Lęborku. Instruktorzy poprowadzą zajęcia m.in. z podstaw posługiwania się bronią, ze strzelania, z walki wręcz, przetrwania w terenie i udzielania pierwszej pomocy. Zapraszamy!

Ewa Korsak

autor zdjęć: ŻW

dodaj komentarz

komentarze


Człowiek, który sprzedał ciszę
Pies pomaga walczyć z PTSD
Snajperzy WOT-u szkolili się w Beskidzie Wyspowym
Outside the Box
Robo-pies wojskowych kryminalistyków
Together on the Front Line and Beyond
Polscy oficerowie obejmą prestiżowe stanowiska
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
Obiekty ze Wschodu nad Polską. Wojsko wprowadziło ograniczenia
Sojusz ćwiczy szybką odpowiedź
Waiting for the F-35
Polskie MiG-i dla Ukrainy
„Tarcza Wschód” – plany na 2026 rok
Moc z powietrza
Polscy żołnierze pokonali w szermierce Francuzów
Ferie z wojskiem
Sprawdzili się na macie i w ringu
Rada Pokoju Trumpa rusza bez Polski
Co nowego w przepisach?
O bezpieczeństwie u prezydenta
Maj polskich żywych torped
Pucharowy medal na desce
Nowoczesna hala remontowa dla Abramsów
Miliardy euro na polskie bezpieczeństwo
Bezzałogowa rewolucja u brzeskich saperów
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
To nie mogło się udać, ale…
Kosiniak-Kamysz o strategii na 2026 rok
Partnerstwo daje siłę
Polscy żołnierze na podium Pucharu Świata
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojsko Polskie wspiera 34. finał WOŚP
Ekstremalnie ważny cel
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Amerykanie nieugięci w sprawie Grenlandii
Kierunek Rumunia
Amerykański szogun
PKW „Noteć” – koniec misji
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
Przeprowadzka CSWOT-u
Miliardy na rozwój fabryki w Niepołomicach
Nowi dowódcy w Wojsku Polskim
Litwa stawia na poligony
Pod nową czaszą
Co dalej z Tarczą Wschód?
Na styku zagrożeń
Gladius wzmacnia armię
Ottokar-Brzoza w zawieszeniu
Experience It Yourself
Medale na lodzie i śniegu
Trump chce Grenlandii i… negocjacji
Amunicja do granatników z Niewiadowa
Premier wojenny
Prawie co trzeci polski olimpijczyk jest żołnierzem
Szwedzi z Piorunami
Utraceni, lecz nie zapomniani
Szef MON-u o wzmacnianiu NATO
„Ghost Hunt” w zimowej scenerii
Zimowi podhalańczycy
Partnerstwo Polski i Litwy
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO