moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Świętujmy razem odzyskanie niepodległości

Wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni, zwiedzanie wojskowych muzeów oraz konkursy z wiedzy o wojsku – to tylko część atrakcji, które przygotowało Ministerstwo Obrony Narodowej z okazji 11 listopada. – W dniu Narodowego Święta Niepodległości na ustach wszystkich ma być Polska. Zapraszamy do wspólnego świętowania – zachęcają organizatorzy.

Obchody 104. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczną się uroczystym capstrzykiem, który odbędzie się 10 listopada o godzinie 17.30 na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. – W tym samym miejscu spotkamy się nazajutrz, czyli 11 listopada. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza w południe rozpocznie się uroczysta odprawa wart, a po niej złożenie wieńca przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego i koncert pieśni patriotycznych. Serdecznie zapraszam do wspólnego świętowania – mówi w opublikowanym w mediach społecznościowych nagraniu Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony narodowej.

Dzień Niepodległości będzie świętować cała Polska. Poznajcie kilka propozycji, jak można spędzić 11 listopada. W 16 miastach żołnierze zorganizują grę terenową, podczas której będą uczyć posługiwania się mapą i kompasem, tego, jak zbudować schronienie, rozpalić ognisko i maskować się w terenie. Gry zostaną przeprowadzone w Lubaniu, Toruniu, Chełmie, Gorzowie Wielkopolskim, Zgierzu, Nowym Mieście nad Pilicą, Brzegu, Stalowej Woli, Kolnie, Malborku, Lublińcu, Jędrzejowie, Giżycku, Jarocinie i Stargardzie. Wziąć udział w zabawie będzie można również, nie wychodząc z domu. Dla wielbicieli gadżetów Ministerstwo Obrony Narodowej wspólnie z lokalnymi rozgłośniami radiowymi przygotowało dla słuchaczy konkursy wiedzy o Wojsku Polskim. Do wygrania będą m.in. notesy MON-u, koszulki, kubki, plecaki, szalokominiarki, smycze, magnesy oraz wydawnictwa wojskowe. Słuchajcie więc lokalnych stacji radiowych i próbujcie sił w konkursach.

11 listopada to świetna okazja, by odwiedzić wojskowe muzea. Jeśli będziecie w Warszawie, przyjdźcie do Muzeum Wojska Polskiego, gdzie zobaczycie m.in. samochód opancerzony Oshkosh M-ATV oraz wielozadaniowy pojazd typu Humvee. Przy okazji zajrzyjcie na dziedziniec muzeum, gdzie będzie na was czekać stoisko Wojskowego Instytutu Wydawniczego. Weźmiemy ze sobą nasze wydawnictwa: książki i magazyny, w tym „Polskę Zbrojną. Historię” poświęconą Świętu Niepodległości oraz Biblioteczkę PZH, czyli zbiór archiwalnych tekstów z okazji 80. rocznicy powstania Armii Krajowej.


Film: MON

11 listopada zwiedzających zapraszają także Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie (od godziny 9.00 do 16.00), Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni (w godzinach 10.00–16.00), ORP „Błyskawica” (w godzinach 14.00–16.00) oraz Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy (w godzinach 10.00–16.00). W kilku miastach Polski zostaną również odsłonięte murale, które powstały w ramach zainicjowanego przez MON programu „Mur,ale historia Wojska Polskiego”: 10 listopada w Milanowie, 11 listopada w Radłowie, Białym Borze, Rudce, Żaganiu, Czersku, Wyszkowie i 12 listopada w Rychwale.

Rocznicę odzyskania niepodległości będziemy również obchodzić muzycznie. Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego na placu Piłsudskiego w Warszawie wystąpi z koncertem pieśni patriotycznych. Będzie to okazja, by wspólnie z muzykami zaśpiewać takie pieśni jak „Marsz Pierwszej Brygady”. – Podczas tych wyjątkowych dni chcemy w szczególny sposób podziękować żołnierzom za ochronę naszej wschodniej granicy – mówi wicepremier Mariusz Błaszczak na nagraniu zapowiadającym obchody Narodowego Święta Niepodległości. Z myślą o mundurowych strzegących polskich granic zaplanowano koncert w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Na scenie wystąpią soliści, chór, balet i Orkiestra Symfoniczna Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego oraz żołnierze-raperzy: Vito WS, Unikatos i Szosto. Koncerty pieśni patriotycznych będą się odbywały również w kościołach garnizonowych w całej Polsce.

Zachęcamy także do udziału w kolejnych spotkaniach z cyklu „Trenuj z wojskiem”. W sobotę 12 listopada można stawić się na szkolenie w garnizonach w Toruniu, Ustce, Morągu, Hrubieszowie i Lęborku. Instruktorzy poprowadzą zajęcia m.in. z podstaw posługiwania się bronią, ze strzelania, z walki wręcz, przetrwania w terenie i udzielania pierwszej pomocy. Zapraszamy!

Ewa Korsak

autor zdjęć: ŻW

dodaj komentarz

komentarze


NATO on Northern Track
 
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Pytania o europejską tarczę
Na straży nieba
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
W obronie wschodniej flanki NATO
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ameryka daje wsparcie
Broń Hitlera w rękach AK
Krwawa noc pośród puszczy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Serwis K9 w Polsce
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Bohater odtrącony
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Abramsy w pętli
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Więcej hełmów dla żołnierzy
Układ nerwowy Mieczników
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Nowe zadania szefa SKW
They Will Check The Training Results in Combat
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Orzeł dla bohaterów
„Grand Quadriga ‘24”
By Polska była bezpieczna
Pływacy i maratończycy na medal
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Wszystkie misje AWACS-a
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Pierwsza Drużyna” na start
Polska wiktoria na Monte Cassino
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Po przeprawie ruszyli do walki
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Zawsze gotowi do pomocy
Wioślarze i triatlonistka na podium
Śladami ojca
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Gry wojenne w szkoleniu
Flota Bayraktarów w komplecie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO